Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > Telefónica Olay Yerinden Görüntü Yayınlarını AVIWEST ile 5G’ye Dönüştürüyor
Telefónica Olay Yerinden Görüntü Yayınlarını AVIWEST ile 5G’ye Dönüştürüyor
23.07.2022 12:20

Dış yayın (OB) araçları ve mevcut mobil yayın teknolojileri her derde deva değil. Ama bu durum değişmek üzere olabilir. AVIWEST, Intel ve Telefónica’nın gerçekleştirdikleri bir fizibilite testi (PoC), 5G’nin esnek ve uygun maliyetli çok kameralı, uzaktan canlı görüntü prodüksiyonu sağlayarak, sektörü dönüştürme potansiyeline sahip olduğunu gösteriyor.

Zorluklar

 • Yayın yapımcıları, canlı, konu uzak olayları yayınlamaya geldiğinde birden fazla sorunla karşı karşıyalar.
 • Dış yayın (OB) araçları pahalı olabilir, büyük ekipler gerektirebilir ve önceden organize edilmelidir. Bu nedenle olaylara karşılık tepki vermek zor olabilir.
 • Büyük, çok kameralı yayınlar, çekimleri önceden kablo döşenmiş konumlarla sınırlandırırken, sağlık ve güvenliği zorlaştırabilecek kapsamlı kablolama gerektirir.
 • Uydu veya 4G üzerinden mobil yayın daha fazla özgürlük sunar, ancak ek maliyet, bant genişliği, kararlılık ve gecikme sorunlarıyla birlikte gelir.

Çözüm

 • AVIWEST, Intel ve Telefónica, canlı, uzaktan yayınları desteklemek için 5G teknolojisini kullanmanın uygulanabilirliğini test etmek için bir fizibilite testi (PoC) üzerinde işbirliği yaptı; bu PoC çalışması, yüksek görüntü kalitesi ve düşük gecikmeli uçtan uca canlı bir spor etkinliği yayını sergiledi.
 • AVIWEST’in Safe Streams Transport (SST) teknolojisine sahip AIR320-5G vericisi, canlı iletimi güvence altına almak için gerekli kapasite, bant genişliği ve gecikme süresi ile tek bir 5G bağlantısı sağladı.
 • Telefónica, 3,5 GHz’de makro 5G kapsamı ve StreamHub prodüksiyon yazılımını barındırmak için düşük gecikmeli ortam sunan bir uç bilgi işlem merkezi kurdu.
 • Telefonica Core Network’ün özel bir düşük gecikmeli yapılandırması, görüntü akışlarının uç bilgi işlem merkezi ile senkronize olmasını sağladı.
 • Intel Field Programmable Gate Arrays (Intel FPGA) görüntülerin düşük gecikmeli kodlanmalarını sağladı ve Intel Xeon Scalable işlemciler uç noktalarda yüksek performanslı sinyal işleme sundu.

Sonuçlar

 • Bu fizibilite testi, teknolojinin doğru kombinasyonuyla 5G’nin, örneğin canlı spor etkinlikleri veya haber raporları için yüksek kaliteli canlı, uzaktan yayınları desteklemek için gereken bant genişliğini, gecikme süresini, ağ kapasitesini ve bağlantı kararlılığını sunduğunu gösterdi.
 • 5G iletimi ve uç bilgi işlem kullanılan uzaktan prodüksiyon, üretim maliyetlerini düşürme, toplam sahip olma maliyetini (TCO) iyileştirme ve potansiyel olarak kârı artırma potansiyeline sahiptir.

Yoğun kablolama, donanım ve ekipten kurtulan yayıncılar, olaylar geliştikçe daha hızlı yanıt verebilir ve prodüksiyonları OB araçlarıyla daha önce mümkün olmayan yerlere götürebilir.

AVIWEST ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi için 0212 222 80 50 numaralı telefondan Momento Medya’yı arayabilirsiniz.