Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > Japon Görüntü Yönetmeni Kaname Onoyama Reklam ve Klip Çalışmalarında ARRI Teknolojisini Tercih Ediyor
Japon Görüntü Yönetmeni Kaname Onoyama Reklam ve Klip Çalışmalarında ARRI Teknolojisini Tercih Ediyor
23.07.2022 12:28

Reklam ve müzik klipleri, genç görüntü yönetmenleri için adeta yaratıcılıklarını gösterebildikleri oyun alanları. Görüntü Yönetmeni (DP) Kaname Onoyama, küresel markalar için yaptığı çalışmalarından ve listeleri alt üst eden şarkıları ARRI donanımlarıyla çekmesinden bahsetti.

Hem reklamlar hem de müzik klipleri yüksek estetik risklere sahip alanlar. ARRI France, bu tür yapımlara biraz daha derinden daldı ve ilk olarak, on beş yıldır Fransa’da yaşayan bir Japon vatandaşı olan Görüntü Yönetmeni Kaname Onoyama’yı ön plana çıkardı. Onoyama Tokyo Üniversitesi’nde Fransız edebiyatı eğitimini tamamladıktan sonra Paris’teki ESRA Uluslararası Film Okulunda sinema okumaya geldi. Başlangıçta asistan olmanın zorluklarıyla karşı karşıya kalan Onoyama, reklam ve müzik videolarında görüntü yönetmeni olarak kendini kanıtlamayı başardı ve o zamandan beri Fransa’da ve yurtdışında çok popüler oldu. Ancak, asıl hevesi kurguda kalmaya devam etti. 2019’da, Amin Sidi-Boumédiène’in Cannes’daki Uluslararası Eleştirmenler Haftasında (La semaine de la Critique) gösterilen ve ALEXA Mini ile çekilen uzun metrajlı filmi “About Leila”nın görüntü yönetmenliğini yaptı. Kısa süre önce İngiltere’de kült bir dizi olan ve Netflix tarafından yeniden yayınlanan, ALEXA Mini LF ve ARRI Rental’ın DNA lensleriyle çekilen “Top Boy”un ikinci sezonunun birkaç bölümünde çalıştı. Bugün Onoyama, reklamcılık alanında sağlam bir kariyer sürdürürken uluslararası kurgu projeleriyle de meşgul.

Görüntü yönetmeni açıklama yaptı: “Reklamcılık, her zaman yeni yetenekler arayan, çok esnek bir iştir. Beni kabul eden ve bana bir şans veren ilk alandı. Fransız sinemasıyla işler çok daha zor. Bu nedenle, bir rehberlik sistemi ile azınlıklardan yeni yetenekler keşfetmek için alanı daha fazla çeşitliliğe açmayı amaçlayan Divé+ derneğini kurdum.

Asya pazarına yönelik Nike New Girl reklamı

Reklamcılık alanında Onoyama, Pepsi, Uber, Dior, Mercedes-Benz ve en son Caroline Koning (Bwgtbld) tarafından yönetilen “New Girl” kampanyasında Nike gibi markalarla bir dizi büyük projede çalıştı. Görüntü Yönetmeni şunları söyledi: “Nike, Asya pazarı için feminist bir film yapmak istedi. Japonya’da çalışan bir İspanyol yaratıcı işimi beğendi, bu yüzden beni düşündü. Kurgu olarak ele almak istediğim bir reklam. ALEXA Mini LF kamerayı Zeiss Supreme Prime lens ile kullandım, çünkü hoş kontrast ve detaylı, modern, keskin hatlara sahip bir görüntü istiyordum. ALEXA ile çalışmayı gerçekten seviyorum, özellikle renk açısından çok güvenilir olduğu için. Görsel amacım ne olursa olsun, tam olarak istediğimi elde edebilirim. Son iki ila üç yıldır, her film için değiştirdiğim LUT’ler geliştiriyorum. Pek çok ülkeye dağılmış çok çeşitli projeler üzerinde çalıştığım için bu LUT’ler, yönetmenlere ve post prodüksiyon ekiplerine niyetimi iyi anlatabilmemi ve sonunda herhangi bir sürpriz yaşamamamı sağlıyor. Görüntüler zaten istediğim gibi renkli, kontrastlı, doygun oluyor.

Stormzy’nin ünlü parçası “Vossi Bop” ve Dua Lipa’nın YouTube’da 500 milyon kez izlenen klipi “Break My Heart”

2017’de Onoyama, o zamandan beri en iyi yönetmenlerden bazılarıyla birlikte projeler çektiği Büyük Britanya’da bir ajans aldı. Bu projeler aynı zamanda yüksek kaliteli müzik videoları da içeriyor: Stormzy’nin “Vossi Bop”, Dua Lipa’nın “Break My Heart” veya Justin Bieber’ın “Yummy” klipleri gibi. Onoyama aktardı: “Çok fazla reklam çekiyorum ama müzik videoları görsel olarak daha özgür, özellikle İngiltere’de. Stormzy ‘Vossi Bop’ videosunda (Caviar), Yönetmen Henry Scholfield ve ben çok fazla risk aldık. Bir ALEXA Mini ile çalıştım ve her şeyi 14 mm Cooke S4/i ile geniş açıda çektim. Bu klip hayatımı değiştirdi. Çok ilgi gördü, bana çok teklif getirdi ve karakterlerin ön planda çok yakın olduğu, geçişlerin olduğu çok geniş açılı bir kamera trendini başlatmış oldu.

Bugün ALEXA Mini LF ile çok çalışıyorum. Sebeplerden biri sensörünün boyutu. Açıklaması zor ama karakterin daha mevcut, daha gerçek olduğu izlenimine sahibim. Görüntünün varlığı güçlü; orta formatta Hasselblad ile çekim yaptığım zamanki gibi. Mini LF’in vizörünü de çok beğendim. Bununla, harici bir monitör kurmaya gerek kalmadan görüntülerimi istediğim zaman kontrol edebilirim. Mobil ve sezgisel kalması için kamerayı mümkün olduğunca hafif tutmayı seviyorum.

ARRI ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi için 0212 358 45 20 numaralı telefondan Linka’yı arayabilirsiniz.


Kaynak: ARRI