Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > Sennheiser AMBEO 2-Channel Spatial Audio, Evde Surround Sistem Gerekmeden Netflix’te Heyecanı Yükseltiyor
Sennheiser AMBEO 2-Channel Spatial Audio, Evde Surround Sistem Gerekmeden Netflix’te Heyecanı Yükseltiyor
23.07.2022 13:28

Netflix ve ses uzmanı Sennheiser, standart stereo ekipmanla kesintisiz akışlı (OTT) içeriğe erişen tüm izleyiciler için büyük bir ses iyileştirmesi duyurdu: AMBEO 2 Channel Spatial Audio artık Netflix’te yayınlanıyor ve standart stereo hoparlörlerle inanılmaz derecede sarmalayan (immersive) bir ses deneyimi sunuyor. AMBEO 2 Channel Spatial Audio işleyici, orijinal sarmalayan miksleri stereonun çok ötesinde bir mekansal deneyimle 2 kanallı sese dönüştürür. Çözümü geliştirme sırasında Sennheiser, artık Sennheiser’dan lisans alınabilen sistemde ince ayarlar yapmak için Netflix ve diğer endüstri ortaklarıyla birlikte çalıştı. Netflix, belirli yapımlar için bu önemli ölçüde geliştirilmiş deneyimi sunan ilk yayın akış platformu.

İzleyiciler arasında yapılan anketler, OTT müşterilerinin içeriğe genellikle standart stereo ekipmanla eriştiğini gösterdi; - seyahat ederken cep telefonundan, bir tablet aracılığıyla rastgele izlerken veya evdeki dinleme alanı tam bir surround ses kurulumuna izin vermediği için. Geçmişte bu izleyiciler Dolby Atmos veya MPEG-H Audio’da üretilen çok miktarda müzik ve filmlerden yararlanamazken, şimdi AMBEO 2 Channel Spatial Audio özelliği bunu değiştirdi.

Netflix’in Stranger Things 4. sezonu yeni ses deneyiminden yararlanıyor

AMBEO 2 Channel Spatial Audio, stereonun yerini alan, sarmalayan bir miksin iki kanallı bir sunumu. Standart TV setleri, stereo sistemler, kulaklıklar, tabletler veya dizüstü bilgisayarlar gibi, günümüzde stereo sağlanan her yerde gelişmiş bir ses deneyimi sağlar. Netflix, bu büyük ölçüde geliştirilmiş deneyimi sunan ilk akış platformu: Netflix, Stranger Things’in 4. sezonu gibi yapımlarda her türlü iki kanallı kullanım için AMBEO 2 Channel Spatial Audio’yu standart ses akışı haline getirdi. Stereo sistemde izleyen Netflix izleyicileri, herhangi bir kullanıcı değişikliği gerekmeden otomatik olarak zenginleştirilmiş ve gelişmiş bir mekansal deneyim elde edecekler.

Sennheiser’ın AMBEO ekibinden Dr Renato Pellegrini yorum yaptı: “Sennheiser, sesin geleceğinin sarmalayan ses olacağına kesinlikle inanıyor. Dünyanın her yerindeki yaratıcılar, müzik ve film prodüksiyonunun sınırlarını zorlayarak olağanüstü sürükleyici işler yaratmak için araçlarımızı kullanıyor. AMBEO 2 Channel Spatial Audio ile şimdi bir sonraki adımı atıyor, bu yeni ses gerçekliğini herkes için erişilebilir hale getiriyoruz.

Çalan cihazın kendisinden çok daha geniş bir ses deneyimi

Sennheiser’ın sarmalayan ve sürükleyici ses konusundaki onlarca yıllık araştırma ve yeniliklerinden yararlanan AMBEO 2 Channel Spatial Audio, miksi veya ton dengesini etkilemeden, iki kanallı hoparlör sistemlerinin normalde sağlayabileceğinin çok ötesinde sarıp sarmalayan bir ses sağlar.

Netflix Ses Teknolojisi Müdürü Scott Kramer’e göre: “AMBEO Spatial Audio’nun Netflix üyeleri için anlamlı bir gelişme sunduğunu düşünüyoruz. Var olan bir müziğin performans sırasında yeniden kaydını (re-recording) yapan miks uzmanları, ayrıntılı, sarmalayan miks çalışmalarını stereoda daha iyi sunduğunu söylüyor. En önemlisi, bu süreç orijinal ses miksini koruyor ve dikkat çekici derecede temiz bir sesle yaratıcı amaca zarar vermiyor.

Sennheiser ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi için 0212 319 97 00  numaralı telefondan Bircom’u arayabilirsiniz.