Reklamı Kapat
Anasayfa > Makaleler > Fransa’nın 5 İlinde 51 Radyo İstasyonu DAB+ Yayında
Fransa’nın 5 İlinde 51 Radyo İstasyonu DAB+ Yayında
24.07.2018 09:21

Kaynak: World DAB


Paris, Marsilya, Nice, Lille kentlerinden sonra şimdi de Fransa’nın en kuzeyindeki beş ili kapsayan Hauts-de-France bölgesinde 51 radyo istasyonu DAB+ yayınlara başladı. Canlı radyo yayınları Avrupa’daki eğilime paralel olarak dijitale geçişine devam ediyor. Bu geçiş, Conseil superieur de L’audiovisuel (CSA) konseyi tarafından yönetilen bir ulusal kurulum planı. 

Üç yılda Fransız nüfusunun %70’ine yayın

CSA’nın stratejisi 2020 yılında DAB+ yayınlarını nüfusun yüzde yetmişine ulaştıracak. Üç yıl içerisinde büyük kentler ve ana yollar kapsama alanı içerisinde olacak. Önümüzdeki aylarda DAB+ kurulumları Alsace, Rhone-Alpes, Normandiya, Brittany, Gironde ve Occitanie’de devam edecek. 

Dijital radyo devrimi

DAB+ canlı yayında güvenilir, ücretsiz, anonim dinlemeyi temel alırken, yüksek kaliteli ses, hareket halindeyken kesintisiz sinyal alımı ve ilgili dijital hizmetleri getiriyor. 

DAB+ radyo yayınlarının daha yerel, bölgesel, temalı, müzik ve genel programlarla genişlemesini sağlayacak. Örnek olarak DAB+ yayına katılan bu radyo istasyonlarından otuz altısı Nord veya Pas-de-Calais’de değildi; 17 radyo istasyonu Nord ve Pas-de-Calais sakinleri için tamamen yeni; on ikisi bu bölgelerde vardı ama artık daha geniş kapsamlı olarak erişilebiliyor; ve yedisi sadece DAB+ yayında erişilebiliyor. DAB+ radyo hizmetleri çok geniş kapsamlı olup, Sud Radio gibi genel ilgi alanlarında yayın yapan istasyonları, RFI ve FIP gibi kamu yayıncılarını, ulusal müzik radyo istasyonlarını, FG ve Latina gibi müzik kanallarını, Metropolys ve Radio 6 gibi yerel kanalları, RCF ve Radio Orient gibi temalı istasyonları, ve derneklerin yayın yaptığı istasyonları kapsıyor. 

Nord ve Pas-de-Calais’de geniş kapsama

Lille, Greater Lille’dekilere ilaveten, CSA 4 diğer bölgenin de kapsama alanına alınacağını belirledi:

  • Douai-Lens-Béthune-Arras-Saint-Pol-sur-Ternoise-Douvrin-Isbergues
  • Valenciennes-Maubeuge-Cambrai-Hirson-Avesnes-sur-Helpe
  • Dunkerque-Saint-Omer-Hazebrouck
  • Calais-Boulogne-sur-Mer-Hesdin-Montreuil 

Lille, Dunkerque-Saint-Omer-Hazebrouck, Calais-Boulogne-sur-Mer-Hesdin-Montreuil bölgeleri geçtiğimiz Haziran ayının sonunda DAB+ yayınlarını dinlemeye başladılar. Douai-Lens-Béthune-Arras-Saint-Pol-sur-Ternoise-Douvrin-Isbergues ile Valenciennes-Maubeuge-Cambrai-Hirson-Avesnes-sur-Helpe bölgeleri ise bu yazın sonunda başlayacak. 

CSA Danışmanı ve Radio Working Group Başkanı Nicolas Curien görüş bildirdi: “Lille ile Hauts-de-France bölgelerinde DAB+ yayınların başlaması hem bölgeler için bir fırsat, hem de CSA yol haritasındaki 2018-2020 kurulum planının başarısı açısından umut verici bir adım.

France Medias Monde CEO ve Başkanı Marie-Christine Saragosse şunları söyledi: “İnternetin devasa okyanusu ile analog frekansların sınırlı kaynakları arasında DAB+ bir çeşitlilik ve özgürlük alanı açıyor. Bu, Fransa’da hedeflenen yolda ilerlemek açısından uluslararası devlet radyosu RFI için çok iyi bir fırsat; bugün Lille’de olduğu gibi, her yerden dünyada neler olup bittiğini merak eden dinleyiciler için önemli bir yenilik. CSA, Radio France ve Sirti’nin bu ortak macerası, France Medias Monde ile kanalı paylaşan tüm istasyonlar arasında ortaklık ve eğlence yarattı. Bunu dinleyiciler de yüksek çözünürlükte dinlesinler!

Radio France CEO ve Başkanı Sibyle Veil görüşlerini aktardı: “Teknolojilerin evrilmesi ve kullanımındaki devrim, çok geniş çeşitlilikte radyo programlarımızı her zaman ve her yerde gittikçe daha fazla sayıda dinleyiciye sunmak için yeni olanaklar yaratıyor. DAB+ hem dinleme kalitesini ve hizmetlerin genişletilebilmelerini garantiliyor, hem de daha da zengin ama daha karmaşık bir dijital evrende radyo hizmetlerinin güvenilir ve ilginç şekilde düzenlenebilmesini sağlıyor. FIP’in Lille bölgesindeki dijital yayınları, bu projeyi tüm diğer çözüm ortaklarıyla birlikte ilerletme isteğimizin bir göstergesi.

Bağımsız Radyo İstasyonları Birliği Sirti (Syndicat des radios independantes) Başkanı Alain Liberty aktardı: “Bugün Hauts-de-France bölgesinde 27 bağımsız radyo istasyonu DAB+ yayınlarla dinlenebiliyor. Toplam olarak Fransa’daki bağımsız radyo istasyonlarının çoğu bu maceraya katıldı veya yakın gelecekte katılacak. İtici güçlerinden birisi olduğumuz bu hareketin tüm yönleriyle devam etmesini umuyoruz. İnternet devleriyle karşı karşıya olan akıllı telefonlar ve otomobil radyoları dahil tüm radyo alıcı aygıtlarının insanların bu ücretsiz yayınları izlemelerini sağlaması gerekiyor.

Fransa’daki profesyonel topluluk radyoları organizasyonu SNRL spektrum yönetimi ve yeni teknolojiler ulusal delegesi Pierre Boucard şunları söyledi: “2018 yılında Lille ve diğer kentlerde DAB+ yayınlarının başlaması, bugüne kadarki “bekle ve gör” politikasında bir kırılma yarattı. CSA başkanlığı olarak dijital ses yayınlarının kurulumlarının hızlanmasını tamamen destekliyoruz. 5G’nin gelmesinden önce yeni dijital platformlarda radyoların yerinin iyileştirilmesi gerekiyor. Hauts-de-France bölgesinde yaklaşık 20 topluluk radyosu DAB+ yayını benimsiyor ve hepsiyle tek tek ilgileniyoruz. Bunda yerel ve birden fazla kente yayın yapan radyolara özel tek çoklu işletmeci La Cooperative de Radiodiffusion oluşumunun katkısı büyük. Artık hükümetin ve kültür bakanlığının açık desteklerini göstermeleri şart. Şirketlerimiz, işlerimiz ve dinleyiciler için artık konuşma değil eylem zamanı.

WorldDAB Başkanı Patrick Hannon açıklama yaptı: “Bugün Fransa ve Avrupa’da dijital radyo için önemli bir gün; önümüzdeki iki yıl sürecek olan bir dizi kurulumun ilki Lille’de gerçekleşti. DAB+ Avrupa’da radyonun gelecekteki platformu olarak güçlü bir oluşum. Milyonlarca dinleyici DAB+ yayınların sunduğu ekstra seçenekler ve çeşitlilikten yararlanırken, yayıncılar yeni dinleyicileri cezp ederek kazançlarını arttırıyorlar. Bugünkü açılışa katkıda bulunanları tebrik ederim; önümüzdeki yıllarda Fransa’da DAB+ radyonun gelişmesini dört gözle bekliyoruz.

Hauts-de-France bölgesinde DAB+ yayınların başlamasını Pioneer, Pure ve Sony firmaları da destekliyor.

Hauts-de-France'da DAB+ yayın yapan 51 radyo istasyonu:

Genişletilen bölge: Hirson civarı hariç tüm Nord, Avesnes-sur-Helpe ve Maubeuge / 13 radyo istasyon:
 
Ayrıca, yerel bölgeler de var: Lille / 26 radyo istasyonu
 
Douai-Lens-Béthune-Arras-Saint-Pol-sur-Ternoise-Douvrin-Isbergues / 13 radyo istasyonu
 
Valenciennes-Maubeuge-Cambrai-Hirson-Avesnes-sur-Helpe / 9 radyo istasyonu
 
Dunkerque-Saint-Omer-Hazebrouck / 8 radyo istasyonu
 
Calais-Boulogne-sur-Mer-Hesdin-Montreuil / 7 radyo istasyonu
Yorum Yap
Yorumunuz :
Kalan: 250  
Adınız :
E-Posta Adresiniz :
Yorumlar
Şu an yorum bulunmamaktadır.
En Çok Okunanlar
Dergi