Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > Oscar Kazanan Filmlerde ARRI Sahne Arkasında
Oscar Kazanan Filmlerde ARRI Sahne Arkasında
27.03.2019 11:38

Bu yıl Academy Awards ödülü kazanan filmler arasındaki Green Book, Roma ve Bohemian Rhapsody, ARRI donanımı ile çekildi ve aydınlatıldı.

24 Şubat’ta Hollywood Dolby Theatre’da 91. Academy Awards ödül töreninde birçok dikkat çekici başarı onurlandırıldı. ARRI sanatın izlenme rakamlarından daha önemli olduğunu gösterdiği için teşekkür etti. Televizyondan canlı yayınlanan gecede sinematografi, film kurgu, canlı kısa aksiyon, makyaj ve saç tasarımı alanlarında yetenekler öne çıktı. 

Her Oscar ödülleri töreninin zirvesi tipik olarak En İyi Görüntü. Son sekiz yıldır En İyi Görüntü kategorisinde Academy Award kazanan tüm filmler ARRI kameralarla çekildi ve bu yıl sekiz aday filmin yedisi ARRI çekimi oldu. En İyi Görüntü ödülünü bu yıl alan Green Box filmi de ALEXA Mini ile çekildi.

91. Academy Awards ödül töreni Hollywood Dolby Theatre salonunda gerçekleştirildi (Foto: Todd Wawrychuk/©A.M.P.A.S.).

Beyaz bir özel şoför ile Afrikalı-Amerikalı yıldız piyanistin gerçek öyküsünden ilham alınan Green Book, bu çok farklı iki kişiliğin 1960’ların ABD’sinde Güneye yaptıkları yolculuğu anlatıyor. Mahershala Ali piyanist Dr. Donald Shirley rolüyle En İyi Yardımcı Oyuncu ödülünü kazanırken, Green Book En İyi Orijinal Senaryo ödülü aldı. Sinema Görüntü Yönetmeni Sean Porter filmi ALEXA Mini ile çekerken, ARRI LED SkyPanel’ler kullandı. 

Green Book filminin oyuncu ve yapımcıları (Foto: ABC/Craig Sjodin).

Setlerdeki kamaralara bakıldığında, En İyi Görüntü kategorisinde aday gösterilen filmlerin çoğunda ana kamera olarak ARRI kullanıldı. Roma filminde Cuaron ve Bohemian Rhapsody’de Newton Thomas Sigel, ARRI Rental’den ALEXA 65 kameralar kullandılar. Cuaron Prime 65 lensler kullanırken, Sigel ARRI Rental ile birlikte özel bir Prime DNA lens seti geliştirdi. Bu lensler Rami Malek’e En İyi Başrol Oyuncusu ödülünü getirdi. Geçen yol Oscar adayı ilk kadın kameraman olan Rachel Morrison, 2018’de Black Panther filminde ALEXA SXT kamerayla çalışmayı tercih etti. A Star is Born ile Green Book filmlerinde ALEXA Mini kullanıldı. The Favourite filminde Robbie Ryan ve Vice filminde Greig Fraser ise ARRICAM LT ve ST ile analog çekim yapma yoluna gittiler. 

Bohemian Rhapsody filmi ARRI Rental’den ALEXA 65 kamera ve Prime DNA lenslerle çekildi (Foto: ABC/Craig Sjodin). 

Sinematografide Üstün Başarı ödüllerinin beşini de alanlar ARRI kameralarla çalıştılar. Görüntü Yönetmeni Robbie Ryan, The Favourite filminde 35mm filmle ARRICAM LT ve ST kullandı. Adaylardan Cold War filmi ALEXA XT kamera ile; A Star is Born ALEXA Mini ile; Roma ise ALEXA 65 ile çekildi. 

En İyi Yabancı Film dalında Japonya’dan Polonya’ya, Lübnan’dan Almanya’ya kadar uluslar arası yönetmenler küresel etkili öykülerini ARRI ile çekmeye bu yıl da devam ettiler. Bu kategorideki tek bir ARRICAM ST 35mm dışında tüm aday filmler ARRI ALEXA ile çekildi. 

Bu yılki Oscar ödüllerine Görsel Efektlerde Üstün Başarı dalında aday gösterilen bütün filmler ARRI kamera ile çekildi. Academy Award kazanan, aya giden ilk insan Neil Armstrong’un öyküsünü anlatan biyografik dram First Man, Linus Sandgren tarafından ARRICAM LT kamera ile 35mm filme çekildi.

ARRI ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi için 0212 358 45 20 numaralı telefondan Linka’yı arayabilirsiniz.

 

Yorum Yap
Yorumunuz :
Kalan: 250  
Adınız :
E-Posta Adresiniz :
Yorumlar
Şu an yorum bulunmamaktadır.