Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > DPA Microphones ile Kristal Netliğinde Diyalog
DPA Microphones ile Kristal Netliğinde Diyalog
24.07.2019 10:05

Prodüksiyon Ses Miks Uzmanı Dane Cody, son iki yapımında DPA’nın son teknolojili mikrofonlarını kullandı. Avustralyalı ses uzmanı özellikle DPA’nın son yenilikleri 6000 serisi minyatür mikrofonlarından ve CORE by DPA yükselteç teknolojisinden etkilendiğini vurguladı. 

Avustralyalı Dane Cody, ABC Australia ve ABC Studios International için Hoodlum Entertainment tarafından yapımı gerçekleştirilen popular televizyon dizisi Harrow’un ikinci sezonunda stüdyo dışı diyalogları kaydetmek için DPA’nın yeni d:screet 6000 serisi minyatür mikrofonlarını kullanıyor. Paramount Player ve Nickelodeon Movies’in Dora and The Lost City of God adlı animasyon çocuk programında diyalogları kaydetmek için ise d:screet CORE 4061 minyatür mikrofonlarını kullanıyor. Dane her iki projede de bu ek ürünlerde büyük avantaj yaşadığını, çünkü çok daha temiz ve doygun sesler yakalayabildiğini bildirdi. 

Sahnede ve Brisbane ile South East Queensland’deki çeşitli yerlerde çekilen Harrow, zeki bir adli patoloji uzmanı ve çözdüğü davalarla ilgili. İkinci sezonda Cody Boom Operatörü Koray Demirci, Ses Teknisyeni Kara Moolman ve Ses Stajyeri Michael McEvoy ile birlikte çalıştı ve vücuda takılan ve boom tipi DPA mikrofonlarını kullanarak hem ekran üzerindeki hem de  dışındaki diyalogları kaydetti.

DPA 6000 serisi mikrofonların siyah ve bej renkleri var. Ses ekibi kostüm bölümü mikrofonları oyuncuların üzerlerinde kolayca gizleyebilsin diye her iki renkten de seçti. Mikrofonları DPA’nın Avustralya bayii Amber Tech aracılığıyla Lemac tedarik etti.

Gold Coast’taki Village Roadshow Studios ile South-East Queensland’ın çeşitli yerlerinde çekilen sinema filmi Dora And The Lost City Of Gold için Dane ile ekibi Ben Wyatt (Boom Operatörü), Kara Moolman (Ses Teknisyeni), Michael McEvoy (Ses Stajyeri) ve Marco Arlotta (İkinci Boom Operatörü) farklı bir dizi testle karşılaştı.

Dane açıkladı: “Zorlukları severim ve iyi bir stüdyo dışı diyalog kanalı elde  etmek gerektiğinde stüdyo filmleri en büyük zorluğu çıkarır. Bir stüdyo filminde tamamı temiz ve iyi anlaşılır diyalog kaydında sorun yaratmaya aday birçok ışık, balast, jeneratör, FX ve rüzgar makinesinin olduğu büyük bir sette çalışırsınız. Ses ekibinin rolü oldukça diplomatiktir; ses kaydına ve miksine başlamadan önce bile fazla gürültüyü önlemek için diğer tüm bölümler ve ekiplerle birlikte çalışmak zorundadır.

Dane Dora And The Lost City Of Gold filminin senaryosunu okuduktan sonar her zamankinden daha standart ve yüksek kaliteli ses istediği için mevcut boyun mikrofonlarının yeterli olmayacağına karar verdi. 6000 serisi henüz çıkmamıştı ama Dane DPA’nın CORE by DPA yükselteç teknolojisi hakkında bilgiler okudu ve çalışmasına katmaya karar verdi. 

Ana ünite prodüksiyon ses miks uzmanı olarak hizmet verdiğim ilk Amerikan sinema filmiydi ve bugüne kadarki en iyi işimi yapmak istedim. Altı adet d:screet CORE 4061 boyun mikrofonu, iki adet d:screet 4060 Slim boyun mikrofonu ve yerleşik mikrofon olarak da iki d:sign 4098 süper kardioid kaz boynu tipi mikrofon kullandım. Bu ürünleri John Barry Group tedarik etti ve yapım öncesi hazırlık için tam zamanında geldiler.

Dane ayrıca aslına sadakat ve yüksek SPL yönetimi bakımından CORE mikrofonların daha önce kullandığı tüm boyun tipi mikrofonlardan daha iyi olduğunu ekledi. 

DPA Microphones ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi için 444 8 ELT (358) numaralı telefondan Elit Işık/Ses Teknolojileri’ni arayabilirsiniz.

Yorum Yap
Yorumunuz :
Kalan: 250  
Adınız :
E-Posta Adresiniz :
Yorumlar
Şu an yorum bulunmamaktadır.