Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > Astro Design Gerçek Zamanlı 8K Kamera ve Mercek Ölçüm Sistemi İçin Decklink 8K Pro’yu Kullandı
Astro Design Gerçek Zamanlı 8K Kamera ve Mercek Ölçüm Sistemi İçin Decklink 8K Pro’yu Kullandı
22.11.2019 11:18

Blackmagic Design, 8K ürün tasarımı üzerinde uzmanlaşmış bir Japon üretici olan Astro Design şirketinin, yeni IP-8030 8K gerçek zamanlı modüler transfer fonksiyonu (MTF) ölçüm sistemi kapsamında, Blackmagic Design DeckLink 8K Pro’yu kullandığını açıkladı. Yeni IP-8030 sistemi, NHK’nın teknolojik işbirliği ile geliştirildi ve 8K ürünlerin ve sistemlerin test edilmesinde, yayıncılar tarafından kullanılacaktır.

Astro Design, gerçek zamanlı yüksek hızlı dijital sinyal işleme ürünleri üzerine uzmanlaşmış, Japonya merkezli bir üretici ve çok sayıda 4K/8K ürüne sahiptir. Yeni IP-8030 ürünü yayıncılara, kameralar ve lensler dahil tüm sistemlerinin çözünürlük özelliklerini ölçmelerine imkan tanıyor. DeckLink 8K Pro’yu kullanarak 8K sinyalleri yakalayıp bilgisayara ileterek, testi uygulayabiliyorlar. Bu sistem, televizyon kanallarının, ürün imalatçılarının ve ürün kiralama şirketlerinin; 8K iş akışlarını ve ürünlerini gerçek zamanlı test etmelerine olanak veriyor.

Astro Design Ticari Stratejiler Bölümü Müdürü Jin Sato, sistemi nasıl geliştirdikleri hakkında şunları anlattı: “Nasıl bir kamera seçmeliyim? Kameraya bir lens veya başka aksesuarlar takıyorsam, çözünürlüğü gerçekten korunacak mı? Bu tür soruların çözümleri, şimdiye kadar yalnızca deneyimli kişiler tarafından geliştirilmekteydi. Bu gibi belirsizliklerin sayısallaştırılmasına yönelik bir talep söz konusuydu. Özellikle yüksek çözünürlüklü kameralar için, insanlar bu standartları bekliyor.

Geçmişte MTF’yi ölçmenin bir yolu vardı ancak, kadrajlamayı ayarlamak çok güçtü ve gerçek zamanlı bir analiz değildi. “Sisteme DeckLink 8K Pro’nun dahil edilmesiyle, bir merceği çalıştırdığınız esnasında 8K çekimleri doğrudan yakalayıp, bunları gerçek zamanlı ölçebilirsiniz.

DeckLink 8K Pro piyasaya sürülmeden önce, bu sistem 4K’ya kadar destekliyordu. R&D’nin Proje Müdürü Yohei Adachi şunları anlattı, “Japonya’da 4K/8K yayının başlatılmasından bu yana, bu sistemin 8K’yı desteklemesi için artan bir talep var. 8K’yı idare edebilen tek seçenek, DeckLink 8K Pro idi.

Sözlerine şöyle devam etti: “DeckLink’in, SDI üzerine yardımcı veri gömebilme kapasitesini çok yararlı buldum. Kamera ve lens birbiriyle iletişim kuruyor ve iris ile odak mesafesi bilgileri kameraya iletiliyor. DeckLink, SDI üzerinde gömülü olan bu gibi lens metadata’sını kabul edebiliyor. Bu sayede, kullanıcı manuel olarak not düşmek zorunda kalmıyor ve bu da son derece yararlı oluyor. Ayrıca; DeckLink, SDI üzerindeki Payload ID bilgilerini okurken, formatı otomatik olarak değiştirdiği için, 12G-SDI veya 6G-SDI’yı düşünmenize gerek kalmıyor. DeckLink gelen sinyaller arasındaki farkı, kendiliğinden tespit ediyor.

IP-8030 minimum yapılandırma, yalnızca uygulama ve lisans ile satın alınabilir. Örneğin, kullanıcı zaten bir DeckLink 8K Pro’ya sahipse, uygulama ile DeckLink’i kullanarak görüntü yakalayabilir ve giriş video sinyalini analiz edebilir. Ayrıca, kullanıcının 8K desteğe ihtiyacı yoksa ve Thunderbolt 3 desteği gerekiyorsa, UltraStudio 4K Mini gibi diğer Blackmagic görüntü yakalama cihazları, görüntü yakalama işlemi için kullanılabilir. Böylece, kullanıcılar ihtiyaçlarına göre, görüntü yakalama cihazını seçebilirler. Thunderbolt desteğinin olması, kullanıcıların dizüstü bilgisayarlarını veya tabletlerini kullanabilecekleri anlamına geliyor.

Sato sözlerini şöyle tamamladı, “biz MTF değerlerini uluslararası standartlara ulaştırmak istiyoruz. Video endüstrisiyle ilgili olanlar, MTF değerlerini ne kadar çok kullanırsa, daha yüksek kaliteye sahip daha fazla 8K içerik oluşturabileceklerdir.

Blackmagic Design ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi için 0212 222 45 02 numaralı telefondan MediaCast’i arayabilirsiniz. 

 

Yorum Yap
Yorumunuz :
Kalan: 250  
Adınız :
E-Posta Adresiniz :
Yorumlar
Şu an yorum bulunmamaktadır.