Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > Minyatür DPA Mikrofonları Testte
Minyatür DPA Mikrofonları Testte
06.02.2019 11:46

Oscar ödüllü Simon Hayes, DPA Microphones’un yeni d:screet CORE 6000 serisi minyatür mikrofonlarını önemli bir uzun metrajlı filmde kullanan ilk prodüksiyon ses miks uzmanı oldu.

Yeni müzik konulu komedi filminin yönetmeni Danny Boyle, senaryo yazarı Richard Curtis. Film 1960’larda ve 1970’lerde geçiyor, başrollerde Lily James, Kate McKinnon, Ed Sheeran ve Himesh Patel oynuyor. 

Simon Hayes’in seçtiği yeni DPA d:screet minyatür yaka mikrofonları çok doğal ses sağlıyorlar ve sadece üç milimetre çaplı boyutlarıyla dar tişört giyen oyuncuların üzerinde bile görülemeyecek kadar küçük. DPA CORE yükselteç teknolojili d:screet 4061 ve 4071 minyatür tümyönlü yaka mikrofonları ile aynı sesi, son derece minyatür yapılarıyla yakalıyorlar. 

Uzun zamandır DPA hayranı olan Hayes’in daha önce d:screet 4061 ve 4071’leri kullandığı Mamma Mia ve Les Miserables filmleri, ses miks kategorisinde Oscar ve BAFTA ödülleri kazandı. 

Hayes şunları söyledi: “Filmi çekerken canlı vokalleri ve canlı müziği kaydediyorduk. Oyuncuların diyaloglarında ve canlı vokallerde minyatür mikrofonları kullandık. Akustik gitarların içerisine d:screet CORE 4061 mikrofonlar koyduk. Bu bize çok doğal bir ses sağladı ve akustik olarak eşleştikleri için bir mikrofondan diğerine kesintisiz geçiş yaptık. Ses ve müzik post prodüksiyon kurgu ekipleri boyun mikrofonu kayıtlarından gelen olumsuz noktalarla miks yapmak zorunda kalmak yerine duyduklarına göre yaratıcı miskler gerçekleştirebildikleri için bu kuruluma memnun oldular.

Hayes kostüm bölümünün de yeni SPA minyatür mikrofonlarından çok etkilendiğini ekledi: “Bu filmde çok sayıda erkek oyuncu radyo mikrofonlarını gizlemenin her zaman zor olduğu dar tişörtler giyiyordu. DPA’nın yeni minyatür ürünleri o kadar küçük ki, giyside fark edilmiyor bile.

DPA film endüstrisini gerçekten destekliyor, çünkü mikrofon teknolojisini sürekli ileriye taşıyor ve sette güvenle kullanabileceğimiz çözümler sunuyor. Artık filme çekim yapmadığımızı unutmayın; çektiklerimizin %99’u HD, ve her yıl HD’nin kalitesi ve piksellerin çözünürlüğü yükseliyor. Bu nedenle sinema ekranı üzerinde izleyiciler kostümler dahil her şeyi çok daha ayrıntılı görüyorlar. Yaka mikrofonlarını çok dikkatli ve hassas olarak yerleştirmezsek izleyiciler fark eder. DPA bu durumu anladı ve bize bir çözüm sundu. Bu yeni minyatür mikrofonlar etkin olarak gizlenecek kadar küçük olmalarına rağmen vokal kaliteden ödün vermeyi gerektirmiyorlar. Bu dev bir başarı. DPA minyatür mikrofonlar büyük modelleriyle sonik olarak aynı oldukları için, çalışmalar için doğru araçlar seçilebiliyor.

Danny Boyle filmi tamamlanmasıyla Simon Hayes dikkatini bir sonraki projesine yöneltiyor; Andrew Lloyd Webber müzikalinin Tom Hooper tarafından film uyarlaması CATS. Yakında bitirdiği Mary Poppins adlı film ve bir Alaaddin yapımı da d:screet CORE 4061 ve 4071 yaka mikrofonlarıyla kaydedildi. 

DPA Microphones ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi için 0212 227 34 54 numaralı telefondan Elit Işık Ses Teknolojileri’ni arayabilirsiniz.