Reklamı Kapat
Anasayfa > Makaleler > Sony ile Afrika Kırsalından Canlı Yayın
Sony ile Afrika Kırsalından Canlı Yayın
20.02.2018 14:37

Kaynak: Sony

Fotoğraf: Tristan Dicks

Aslanlar, filler, timsahlar, su aygırları, zebralar, Afrika antilopları ve Afrika’nın yaban hayatında yaşayan hemen her tür hayvanı filme alan prodüksiyon şirketi WildEarth, National Geographic ve benzerlerine içerik lisansı veren birinci sınıf canlı doğal tarih programlarından oluşan etkileyici birçok çekim yapıyor.

Kenya’nın Maasai Mara bölgesi ve Güney Afrika’daki Greater Kruger Milli Parkı’ndan yapılan canlı şovlar online ortamda milyonlarca insanın ilgisini çekiyor. İzleyiciler yayınları YouTube, Facebook Live, televizyon ve Twitter’ın canlı yayın uygulaması Periscope üzerinden izliyor. İzleyicilerin sunucularla etkileşimde bulunması ve hatta bir sonraki adımda neler yapabileceklerini söylemeleri mümkün. Safariye çıkma hissine en yakın deneyim.

WildEarth, Afrika’nın en büyük vahşi yaşam prodüksiyon şirketlerinden biri; şirketin kamera donanımları arasında Sony’nin avuç içi boyutundaki en üst düzey PXW-X70 kameralarının yanı sıra, hareket halinde en iyi HD ve 4K kayıtları yapabilmek için kullanışlı PXW-Z150 ve α7S kameralar yer almaktadır.

WildEarth’ün Kamera İşleri Şefi Jeandre Gerding, X70’in kameranın elde taşındığı canlı doğa yürüyüşleri ve sıcak hava balonuyla yapılan pitoresk safariler de dahil olmak üzere bazı uygulamaları için en iyi kamera olduğunu söylüyor. “X70 olağanüstü bir kamera; bizim için devrim niteliğinde. Bir inçlik çiple güçlü zoom, XLR ses girişleri ve muhteşem aktif görüntü sabitleme özelliklerine sahip bu ürün, mükemmel bir kamera.

Şirket, 2006 yılından bu yana Afrika’dan canlı yayın yapıyor. WildEarth, 2017 yılında National Geographic’in küresel düzeyde gerçekleştirilen iddialı Earth Live vahşi yaşam dizisine katkıda bulundu. Ayrıca televizyonda birinci sınıf canlı doğal tarih şovları yayınlayan şirket, internete özel günlük canlı yayın şovları yapmakta ve diğer prodüksiyonlar hazırlamaktadır.

Vahşi yaşamda çekim

Fotoğraf: Jeandre Gelding

İki konumda çalışan dokuz kamera ekibi, araçlarla, yürüyerek, kırsal stüdyolarda veya sıcak hava balonunda gezinirken sunucuların çekimini yapmaktadır. Kenya’da, şovlar için havadan nefes kesici çekimler sunan X70, sıcak hava balonundaki bir gimbal üzerinde çalıştırılıyor. Sunucular, ortam sesini almak için shotgun mikrofonlarla Sony UWP-D Serisi kablosuz radyo mikrofonlar
kullanıyor. 

WildEarth’ün teknik olanakları çarpıcı. Parkların çevresine kablolar ve kablosuz ağlar kuran şirket, canlı yayınlar için olup biten her şeyi reklamların ve son grafiklerin eklendiği Amerika Birleşik Devletleri’nin Washington veya Los Angeles kentlerindeki stüdyolara iletmek için uydu akışları kullanıyor.

Bu çalışma internetteki en etkileyici çalışmalardan biri ve canlı şovlar büyük bir takipçi kitlesine sahip. WildEarth şu anda 26 milyonu aşkın beğeni ile Periscope’un bir numaralı akışı konumunda. Günlük canlı şovları yayınlayan safariLIVE, her gün günde iki kez üç saat boyunca canlı yayın yapıyor.

Gerding, WildEarth’ün izleyicilerle arasındaki etkileşiminden gurur duyduğunu belirtiyor. “Bazı insanlar gerçekten canlı olduğuna inanmıyor ve bu yönde yorumlar gönderebiliyor. Bu durumda sunuculara son kontrol stüdyolarından izleyici etkileşimlerini sergileyen yönetmen tarafından yorum akışı sunuluyor; ardından sunucu kamerayı çevirerek söz konusu izleyiciyle doğrudan konuşarak izleyicinin şüphesini ortadan kaldırıyor. Ayrıca bazı durumlarda izleyiciler, takip edilecek hususlar veya gidilecek yerler için önerilerde bulunarak şovun ilerleyişini yönlendirmeye yardımcı olabiliyor. Bu, televizyonun geleceği.

Yüksek kaliteli sabit lensle geniş odak aralığı

Fotoğraf: Jeandre Gelding

X70; profesyonel özellikleri, dikkat çekici kompakt ve ergonomik tasarımı ve harici yayın sunuculara bağlantı desteği ile canlı yayınlar yapmak için ideal kamera. X70, güçlü 1,0 inç tip arka aydınlatmalı Exmor R CMOS sensörü kullanarak yüksek bit hızına sahip görüntüler yakalamaktadır.

Gerding’e göre bu kameranın Zeiss Vario-Sonnar T* lensteki inanılmaz zoom aralığı, kameranın Sabi Sands’teki (Greater Kruger Milli Parkı) doğa yürüyüşlerinde kameranın elde taşındığı canlı akışta kullanılmak üzere seçilmesinin ana nedeni. “Canlı yayın yaptığımız için lensleri değiştiremiyoruz. Ancak son derece yakın makro çekimler için odağı lensin yalnızca 1 cm önündeki bir yaprak üzerinde duran küçük bir böcekten adım adım bize yaklaşan bir file doğru değiştirebiliyoruz.” 12x optik zoom, Sony’nin görüntünün çözünürlüğünü arttıran akıllı interpolasyon teknolojisi Clear Image Zoom ile 24x olacak şekilde iki katına çıkarılabilir. Ayrıca Dijital Genişletici bu oranı iki katına çıkararak 48x’e kadar zoom özelliği sağlamaktadır.

X70, kamera operatörlerimizin lenslerin tele ucunda dahi elde taşıma sırasında sabit çekim yapmasına olanak tanıyan mükemmel aktif görüntü sabitleyicisine sahiptir. Kameranın ergonomik özellikleri, zorlu bir ortamda hızlı çekim yapmamıza ve vahşi doğada leoparlar, filler ve aslanların izlerini sürmek için yürürken dengemizi korumamıza ve görüntüleri sabitlememize imkan tanımaktadır.

4K özelliklerine sahip, görsel olarak göz alıcı HD çekimler

Ayrıca X70, vahşi yaşama dair daha iyi görüntüler sağlayan yüksek bit hızları ile 60i/30p’de 50Mbps (1920x1080) veya 60p’de (1280x720) XAVC 4K (QFHD) ve MPEG HD yakalama özelliğine sahiptir. (MPEG HD, CBKZ-SLMP yükseltmesi gerektirmektedir).

Canlı şovlarımızın HD olması nedeniyle kameradaki 4K kullanımımız oldukça sınırlıydı. Canlı yayınlarımız 720/60p hızda çalışmaktadır, dolayısıyla bu kamera, 720/60p’de yayın yapabilmemiz ve aynı anda daha kaliteli arşiv malzemesi için 1080/60p’de kayıt yapabilmemiz nedeniyle bizim için gerçekten ideal.

İki yılı aşkın süredir çeşitli X70 kameralar kullanıyoruz ve piyasada hala bununla yarışabilecek bir ürün yok. Bu, tereddüt etmeden önerebileceğim bir kamera.

Fotoğraf: Jeandre Gelding

 

En Çok Okunanlar
Dergi