Reklamı Kapat
Anasayfa > Makaleler > "En İyi Benim"
"En İyi Benim"
30.11.2018 11:31

 

Tarihte dünyanın en çok izlenen televizyon yayınları olan Muhammed Ali’nin boks maçları, 1970 ve 80’lerde dünya çapında tahminen 1-2 milyar izleyiciyle televizyon izlenme rekorları kırdı. Zamanının en popüler canlı televizyon yayınlarıydılar.

Muhammed Ali’ye atfedilen ünlü “En iyi benim” sözlerini kullanmak istemeyen yayıncı olamaz, ve bu bize Muhammed Ali’nin popülerliğinin sadece eşsiz boks yeteneklerinden değil, karizmatik kişiliğinden ve hiç de alçak gönüllü olmayan bir şekilde kendini övmesinden kaynaklandığını hatırlatıyor ve tam da bu yazının konusuna getiriyor. 

Yayıncılıkta kendi reklamını yapma (self-promotion) süreci altı temel geliştirme aşamasından oluşuyor: Tanıtım Stratejisi, Tanıtım Kampanyaları, Tanıtım Yapımı, Tanıtım Çizelgeleme, Tanıtım Yayını ve Tanıtım Kampanyasını Değerlendirme. Provys İş Analisti Wendy Vytiskova, “Tüm bu aşamaları kontrol altına alabilmek için, Provys gibi gelişmiş bir bilgi sistemi kullanmak gerekiyor” diyor. Bu aşamaları tek tek inceleyelim.

Wendy Vytiskova / Provys İş Analisti

Tanıtım Stratejisi hangi programların veya etkinliklerin tanıtılmaları gerektiğini, ne tür Tanıtım Kampanyalarının yapılacağını ve bunların karakteristiklerini belirler. Gelişmiş bir çözümde olası tüm Tanıtım Stratejilerine uyacak şekilde özel olarak tasarlanan tanıtım şablonları olur ve elbette yayıncıların bu şablonları kendilerine göre düzenlemeleri mümkündür ve sık sık gerekebilir. Tanıtım Stratejisi normal reklamlar için hangi tipte kampanyaların uygulanması gerektiğini de belirleyebilir. Reklam zincirlerine eklenen bir tanıtım planı olur ve tek bir butona basılarak tüm yayın haftası için Tanıtım Kampanyaları üretmek için kullanılır. Tanıtım Kampanyası hedef etkinliğe eklenir ve kullanılacak malzemeleri, geçerlilik sürelerini, ilgili post prodüksiyon iş akışını ve akış çizelgesi karakteristiklerini belirler. Tanıtım Kampanyaları otomatik olarak veya manuel oluşturulabilir. Kampanyanın hedefleri her kampanyanın başarılmak istenen amacına göre izlenir; örneğin amaç belli bir reklam yayınlanma sayısına veya GRP (belli bir günde bir reklamın yayınlandığı bölgenin nüfusunun yüzde kaçına ulaştığını gösteren değer) rakamına erişmek olabilir. Hedefler tüm kampanyalar için ya da her sürüm için izlenebilir. 

Bir tanıtım çizelgelendiğinde veya değiştirildiğinde, Tanıtım Yapımı için bir istek otomatik olarak gönderilir. Göreve dayalı bir iş akışı, görev öncelikleri ve programın yayın tarihine bağlı bir tamamlanma tarihi olan, etkin bir çalışma şekli sunuyor. 

Hazırlanan tanıtımlar reklam blokları içerisinde yayın için çizelgeleniyor. Her iyi Tanıtım Çizelgeleme sisteminin tanıtım kampanyalarının otomatik GRP ve/veya reklam sayı planlamasını veya beli bir gündeki tanıtım malzemelerinin önceden filtrelendiği manuel sürükle-bırak tarzı planlamayı desteklemesi gerekir. Bu tip sistemler malzemelerin prodüksiyonunun tamamlanıp tamamlanmadığını da gösterir ve bir bul-değiştir işleviyle toplu değişikliklere imkan verir. Genel olarak hem manuel hem de otomatik Tanıtım Çizelgeleme için seçeneklerin olması her zaman kullanışlıdır. Yayından sonra genellikle tanıtım kampanyasının yerine getirilmesiyle ilgili bilgileri veren gerçek izlenme rakamları üzerinde Tanıtım Kampanyasını Değerlendirme aşaması gelir. Yukarıdaki süreçlerin tümü şekilde açıkça görülebilir.

Wendy şunları söyledi: “Sadece doğrusal platformlar üzerinde doğrusal içerikler için ve doğrusal olmayan platformlar üzerinde doğrusal olmayan içerikler için değil, doğrusal platformlar üzerinde doğrusal olmayan içerik için de tüm tanıtım sürecini destekliyoruz. Dahası, kanallar arasında da kendiliğinden reklam yapabiliyoruz. Tüm işlemler manuel görevleri en aza indirip zaman tasarrufu yapmak ve insan hataları riskini en aza indirmek için tasarlanıyor. Kısa süre önce eklediğimiz değerli bir işlev olan ekran bölme (Split-Screen) ile yayınlanan ekran görüntüsü ana programla birlikte tanıtım eklemek için bölünebiliyor; örneğin bir filmin sonundaki yapım ekibi isimleri gibi. Bu işlev, kanala ayrılan reklam süresini genişletebiliyor.

YAZAR HAKKINDA
Martin Junek
PROVYS / www.provys.com
En Çok Okunanlar
Dergi