Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > FilmLight Rötuşu Cannes’da Ayrıcalık Yaratıyor
FilmLight Rötuşu Cannes’da Ayrıcalık Yaratıyor
23.07.2019 10:14

Bu yıl Cannes Film Festivalinde en büyük ödüllerden ikisi, farklı görünümler kazandırmak için FilmLight renk teknolojisinden yararlanan etkileyici filmlere verildi. Koreli Yönetmen Bong Joon Ho Parasite filmiyle Altın palmiye (Palme d’Or) alırken, Yönetmen Mati Diop Atlantique filmiyle Büyük Ödülü (Grand Prix) alan ilk siyah kadın yönetmen oldu.

Parasite sosyal davranışlar ve gerilimlerle ilgili bir kara mizah. Filmin son rötuşlarını Seul’deki Dexter Studios’da gerçekleştiren renk uzmanı Kevin Kang bu film için başlıca üç görünüm olduğunu söyledi: “Atmosferi yansıtmak için alt sınıftan aile koyu ve sönük bir görünüme sahipken, üst sınıftan aile daha sıcak ve parlak renklere sahip. Gizemli alanlar ise etkili, çok kontrast renklerin karışımıyla çok karanlık.

Tüm DI (Digital Intermediate) iki aydan fazla sürdü. Kand ilk ayın tamamına yakınını renk derecelendirmeyle, son haftaları ise Yönetmen Bong ile birlikte VFX çekimlerine ince rötuşlarla harcadı: “Ana renk derecelendirme çalışmamda Baselight’taki yeni Colour Temperature’ı sık kullandım. Sahnelere bir görünüm eklemeden önce çekimleri hızla dengelememe imkan verdi. En önemli avantajı raw dosyadan üstverileri ayarlayıp, her pikseli aslına sadık olarak koruması.

Kevin Kang ile Bong Joon Ho, daha önce bir başyapıt olan Snowpiercer filminde ünlü Görüntü Yönetmeni Kyung Po Hong ile işbirliği yapmışlardı: Kang yorum yaptı: “Bong ile çalışmaktan her zaman keyif almışımdır; çalıştığım yönetmenler arasında işbirliğine en açık olanlardan birisi. Titizliğiyle ünlü yönetmen, iyi hazırlıklı ve ne istediğini iyi biliyor. Bir kaptan, bir orkestra şefi gibi davranıyor.

Atlantique filminin başladığı Senegal’in Dakar kentinin bir banliyösünde fütürist bir yapının inşaatında çalışan bir işçi ekibi, aylarca maaşları ödenmeyince denizden kaçmaya karar veriyorlar. Yönetmen ve Yazar Mati Diop’un Görüntü Yönetmeni Claire Mathon ile birlikte çalıştığı öykünün doğası gereği, gündüz ve gece sahneleri arasında net bir ayrım olması gerekiyordu.

Çekim yerinde yapılan ilk testlerden sonra iki kamera ile çekim yapma gereksinimi belirgin bir şekilde ortaya çıktı. Paris’teki Le Labo’dan Renk Uzmanı Gilles Granier, bu nedenle geceleri Panasonic VariCam’in hassasiyetini, gündüzleri ise RED Dragon’un temiz çıkışını tercih ettiklerini belirtti:

Baselight’ın çalışma şeklinin kalitesi sayesinde bu iki kamerayı kolayca eşleştirebildim. Tüm film boyunca çekimlerin birbirlerine tutarlılığı konusunda hiç sorun yaşamadım. Günlük çekimlerin renk derecelendirmelerini Ines Sanchez yaptı ve benim bunları alıp kullanabilmem bize zaman kazandırdı. Birkaç günde yaptık ve hiç zaman sıkışıklığı yaşamadık.

Çekim öncesi ikinci testleri yaptığımız aşama sayesinde jelleri seçtik, ve bu hazırlık Mati’nin sanatsal görsel zevklerini daha iyi anlamamıza yardımcı oldu. Her görüntüde tozlu, nemli ve deniz atmosferi her yerde yaygın. Çoğunlukla kontrastları korumak, siyahları yumuşak tutup atmosferle uyumlu bir şekilde akmaları üzerinde çalıştım.

Sıçramaları yumuşatmak için hareketleri ayarlamaya zamanımızın olacağını bildiği için Claire her şeyi elde çekmeye karar verdi. Baselight sabitleme aracı mükemmel sabitlemekten ziyade hareketleri yumuşatmama imkan verdi. Kusurların ‘dozunu ayarlama’ düşüncesini çok hoş buldum.

FilmLight ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi için 0212 297 88 77 numaralı telefondan Provid’i arayabilirsiniz.