Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > Sharp ve Cinegy’den Uçtan Uca 8K İş Akışı
Sharp ve Cinegy’den Uçtan Uca 8K İş Akışı
19.12.2019 16:26

Bulut ortamında yayın playout yazılımları konusunda önde gelen firmalardan Cinegy, eksiksiz 8K kayıt, arşiv ve kodlama yetenekleri sunuyor. Cinegy, geçtiğimiz Eylül ayında IBC fuarında Sharp ile yaptığı işbirliği sonucunda standında 8K iş akışını tanıttı.

Cinegy standında yer alan Sharp’ın 8M-B80AX1E 8K ekranı, kitlesel üretimi yapılan ilk 80 inç 8K profesyonel ekran. 8M-B80AX1E ekran 4K UHD’nin dört katı, Full HD’nin on altı katı, 33 milyon piksele sahip. 

Yine Sharp’ın 8C-B60A 8K yayın kamerası dört adet 12G SDI çıkış yoluyla Cinegy Capture PRO gerçek zamanlı 8K kayıt yazılımına 4:2:2 10 bit 8K görüntüler aktarıyor. Bu 8K görüntü dosyaları bir 10 Gbit paylaşımlı NAS bellek deposuna yazılıyor ve ardından Cinegy Desktop Edit yazılımına ve/veya Adobe Premiere Pro tarafından kayıt edilmekteyken kurgulanıyor. Son olarak kurgulanan bu 8K görüntü Cinegy Air PRO playout yazılımı kullanılarak Sharp’ın 80 inç 8K ekranında oynatılıyor. Tüm işlemler kameradan ekrana kadar yaygın PC ve sunucu donanımı kullanılarak uçtan uca gerçek zamanda gerçekleştiriliyor.

Cinegy CEO’su Jan Weigner şunları söyledi: “Bu yılın başlarında tanıttığımız tüm yazılım tanımlı televizyon ürün serimiz artık 8K yetenekli. Tüm bu yetenekleri Hamburg ofisinde Sharp’ın yeni 8K ekranları üzerinde test edip onayladık.

Cinegy Player 3 yazılımını çalıştıran küçük bir PC bağladık ve Sharp’ın 8K yayın kamerası ile çekilen 8K klipleri oynattık, sonuçlar muhteşemdi. Sharp’ın 8K ekranları, bugüne kadar Cinegy yazılımı destekli bir PC veya iş istasyonu üzerinde mevcut NVIDIA grafik kartlarını kullanarak gerçek bir 8K görüntü sunan ilk ekranlar.

Sharp Information Systems Europe Görsel Çözümler Ürün Müdürü Peter Heins konuyu biraz daha netleştirdi: “Cinegy ile çalışmaktan onur duyuyoruz, Sharp 8K ekosistemini sergiliyoruz. Vizyonumuz, dünyaya gerçekliği görüntüleme yeteneğimizi dönüştüren 8K çözünürlük sunmak ve Cinegy bu vizyonun avantajından yararlanmak için benzersiz bir konuma sahip. Yeni 80 inç 8K ekran üstün görüntü hassasiyeti ve netliği üzerinde çalışan yeni ve heyecan verici işletme uygulamalarını destekliyor, ve Cinegy ile işbirliğimizin avantajlarını görmek için sabırsızlanıyoruz.

Cinegy ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi için 0216 474 09 27 numaralı telefondan Orsatek’i arayabilirsiniz.