Reklamı Kapat
Anasayfa > Makaleler > Bulut Ortamında Görüntü Yapımları da Senkron Kameralar Gerektirir
Bulut Ortamında Görüntü Yapımları da Senkron Kameralar Gerektirir
17.07.2020 11:12

Paul Shen / TVU Networks CEO ve Kurucusu


Zamanda birkaç saniye geri gitseydiniz nasıl tepki verirdiniz? Veya daha iyi söylemek gerekirse, televizyonda izlemekte olduğunuz canlı otomobil yarışı bir kameradan diğerine geçince geriye sıçrarsa ne düşünürdünüz?

Canlı spor yapımlarını seyretmeyi seven milyonların aklından böyle bir şey geçmemiştir ve bunun önemli bir nedeni var. 

Uzaktan yapımda çoklu kamera senkronizasyonu gerekir

İster profesyonel bir stüdyoda, ister dev bir yapım aracının içinde bir spor etkinliğinde, yayıncılık endüstrisi bir ana master zaman referansı olarak hizmet veren senkronizasyon üreteci aygıtın yardımıyla kameraların ve diğer kaynaklarının mükemmel senkronizasyonunu sağlar.  

Zaman kaynağı sağlayan bir senkronizasyon üreteci olmazsa çok kameralı yapımlarda felaket sonuçlar doğar:

  • Kameraların zamanları kayarak birbirlerininkinden farklı hale gelir.
  • Senkron olmayan kaynaklarla dudak senkronizasyonu sağlanamaz ve görüntüyle tutarsız ses düzeltilemez.
  • Televizyon yapımları seyredilmeyecek kadar karmaşıklaşır.

Uzaktan iş akışı, bulut görüntü yapımı

Yayıncıların ve profesyonel program yapanların tüm kaynakları senkronize etmeleri gibi, evden çalışma zorunluluğunun getirdiği uzaktan görüntü yapımcılığında da senkronizasyon çok önemli. Artık IP taşıma SDI sinyal yönlendirmenin yerini alıyor ve anahtarlayıcılar, grafik üreteçleri ve playout sunucuları gibi sanal yapım araçları bulut ortamında yer alıyor. 

Teknolojideki bu devrime ve sosyal mesafe kurallarına paralel olarak artık kameraları akıllı telefonlarından daha gelişmiş olmayan ve  görüntü dağıtım kanalları YouTube, Facebook, Vimeo olan yeni dalga görüntü yapımcılar yaygınlaşıyor. 

Geleneksel yapım tekniklerine alternatif olarak bulutu ve interneti tercih eden her iki grup yapımcı için de görüntü kaynaklarının senkronizasyonu ortak bir gereksinim. 

IP üzerinden uzaktan yapımda başarı

Modern yapımcılık IP görüntüye geçerken satıcı firmaların bulut ve IP ortamında çalışmanın temellerini ve inceliklerini anlamaları, başarılı bir görüntü yapımı için gerekli.  

Başlamak için iyi bir adım olarak çalışılacak satıcı firmaları belirlerken kameralarını ve diğer kaynaklarını nasıl senkronize ettiklerine bakmak iyi olacaktır. Böyle bir şey sağlamıyorlarsa uzak durmakta yarar var. 

En Çok Okunanlar
Dergi