Reklamı Kapat
Anasayfa > Makaleler > ARRI SkyPanel 360-C New York Guggenheim Müzesini Aydınlatıyor
ARRI SkyPanel 360-C New York Guggenheim Müzesini Aydınlatıyor
20.09.2020 09:59

New York’taki Solomon R. Guggenheim Museum, dünyanın en ünlü ve kendine özgü sanat müzelerinden birisi. Genellikle sadece Guggenheim olarak adlandırılan müze, muazzam bir modern sanat koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor ve birçok geometrik biçimi bünyesinde barındıran mimari bir şaheser. Guggenheim’da Works & Process 1984 yılından bu yana yeni çalışmalar ve yuvarlak kubbeli yapısında (rotunda) mekâna özel benzersiz projeler sunuyor. 

Her yıl tatil sezonunda Solomon R. Guggenheim Museum’daki Work & Process dizisinin bir parçası olarak izleyiciler yuvarlak mekânda bir konser izliyorlar. Geçtiğimiz konserde canlı müzisyenler, dünyaca ünlü dansçılar ve Grammy ödüllü vokalistler, ışık tasarımcısı Brandon Stirling Baker tarafından mükemmel aydınlatıldı. 

Brandon Stirling Baker bale, opera ve tiyatrolarda çalışan ödüllü bir aydınlatma tasarımcısı.  Çalışmaları  New York City Ballet, San Francisco Ballet, Hong Kong Ballet, Miami City Ballet, Boston Ballet, Joffrey Ballet, Houston Ballet, Pacific Northwest Ballet, Dutch National Ballet, Semperoper Dresden, Staatsballett Berlin, Pennsylvania Ballet ve Alvin Ailey American Dance Theater gibi sanat merkezlerinin repertuarlarında görülebiliyor. 2018 yılında Baker Boston Ballet’in ışık yönetmeni olarak atandı. 

The Guggenheim Works & Process konser serisi, büyüleyici bir yerde canlı müzisyenleri ve dünya kalitesinde dansçıları izleyen geniş kalabalıkları kendisine çekiyor. Fotoğraf: Robert Altman

Guggenheim Works & Process Serisi konserin aydınlatılması için Baker ARRI SkyPanel S360 tercih etti. Baker bu projeden ve seçtiği araçlardan bahsetti. 

Son 10 yıldır Guggenheim’de Works & Process ile yakın işbirliği içerisinde çalışmanın büyük mutluluğunu yaşıyorum. Bu Guggenheim Museum’daki Peter B. Lewis Theater ile simgeleşmiş Frank Lloyd Wright Rotunda’ya özel yeni ve heyecan verici çalışmalar yaratmak için çok çeşitli sanatsal disiplinlerden benzer düşüncelere sahip sanatçıları bir araya getiren, inanılmaz bir organizasyon. Kubbeli yuvarlak salondaki gösteriler, mekâna özel dans performanslarından çeşitli operalara kadar değişiyor.

Dairesel planlı ve kubbeli bu binaya bir saat içinde asılacak, odaklanacak ve gösteriye başlanabilecek, esnek ve hafif bir düzen tasarlamak zorundaydım. Dairesel mekânın 360 derecesinin tamamını kullanacak, dansçılar, müzisyenler ve vokalistlerle Canlı bir konser verilecekti ve prova için zaman yoktu. Tüm gösteri aslında performans sergilenirken izleyicilerin önünde tasarlandı. Bu sayede bir tasarımcı olarak son derece organik ve çarpıcı bir deneyim yaratma imkânı elde ettim. Aktif bir sanat galerisinde ışıkla resim yapıyormuş gibi hissettim. Guggenheim Museum gün boyu halka açık olduğu için, resmi olarak halka kapanana dek donatım ve odaklama başlayamadı.” 

Bir simge haline gelmiş Guggenheim Rotunda’yı aydınlatmak bir tasarımcı olarak sadece rüyamın gerçeğe dönüşmesi değil, çok büyük bir sorumluluktu da. Bu proje için bence en önemli işbirliği ben ve inanılmaz Frank Lloyd Wright mimarisi arasında oldu. Bu alanı görme şeklimizi dönüştürme fırsatını yakalamak, heyecan verici bir deneyim oldu.

Kubbeli yuvarlak yapıda bir gösteriyi aydınlatırken, mimari tasarım, enerji gereksinimleri, sergileme kuralları ve resimler, üzerinde durulması gereken önemli ayrıntılar. Bu projedeki kendine özgü zorluk, ışıklandırmanın sergilenen sanat eserlerini aydınlatmaması gerekmesiydi. Bu nedenle tüm ışıklar tavandan gelen doğrudan ışık yansıtılarak endirekt ışığa dönüştürüldü ve beyaz duvarları, beyaz zemini ve tüm salonu çevreleyen rampayı aydınlattı. Müzik ve koreografiye doğrudan uyumlu, gerçekten güzel bir büyüleyici deneyim yaşandı.

Bu proje için kullanıcı dostu, renk verimli, son derece parlak, kısa sürede kolayca kurulabilen bir ışık kaynağı bulmak önemliydi. SkyPanel serisinde en sevdiğim şey, bu ışık kaynaklarının gerçek hayattan daha muhteşem be güzel bir ışık kalitesi üretmeleri. Guggenheim Museum gibi bir yerde çalışırken, aydınlatmanın bu boyuta denk olması gerekiyor ve bu önemli uygulama için güvenebileceğim tek ışık kaynağının SkyPanel 360 olduğunu biliyordum. Bu kaynağın son derece yumuşak kenar aydınlatmasının da hayranıyım.

 

Boston Balesinin ışık tasarımcısı Brandon Stirling Baker.
Fotoğraf: Liz Voil. 

Projede SkyPanel’in etkileyici renkleri için mode 9, RGBW renk modunu kullandım. Işıkları odaklama çalışmam sırasında tek bir SkyPanel 360 ile tüm müzeyi aydınlatabildiğimi keşfettim. Alanın daha fazlasını aydınlatmak için sonuçta iki ışık kaynağı kullandım ama tek bir kaynağın bu gücünü görmek etkileyici idi.

ARRI SkyPanel bale, opera ve tiyatro çalışmalarımda en sevdiğim ışık kaynağı. SkyPanel S60, S30 ve S360’ı Opera Philadelphia, Cathedral of St. John the Divine, Boston Ballet William Forsyth ve Lincoln Center’ın New York Public Library Galası gibi birçok mekâna özel projede kullandım.

SkyPanel’in fotometrisi (hassas ışık yoğunluğu ölçümü), kapsama alanı, renk kalitesi ve yoğunluğu, bugün piyasadaki hiçbir ışık kaynağında yok. Tek bir ışık kaynağıyla geniş alanları aydınlatabilmek, bir tasarımcı olarak bir rüyamın gerçeğe dönüşmesi.

En çok bale alanında çalışan bir tasarımcı olarak tüm çalışmalarımda dansa özel bir ışık dünyası yaratmaya çalışıyorum. Bence çalışmalarım sadece ışıkla ilgili olmayıp, içinde hissettirecek bir performansa özel, eşsiz bir dünya yaratmaya yönelik. Bir tasarımcı olarak yaratmayı en sevdiğim anlar, açılış görüntüsü ve bir dansın final sahnesi. Bence sanatçılar olarak sorumluluğumuz, bir çalışmanın tarzı hakkında bilgi sunmak ve güçlü, net, basit hareketler yaratırken eşsiz bir görüş açısını korumak.

Brandon Stirling Baker’ın diğer çalışmalarına örnek olarak New York City Ballet, Boston Ballet, Joffrey Ballet, American Ballet Theatre, Alvin Ailey American Dance Theater, Semperoper Dresden, Hong Kong Ballet, Finnish National Ballet ve Dutch National sayılabilir.

Bu proje için SkyPanel’leri 4WALL New Jersey sağladı.