Reklamı Kapat
Anasayfa > Makaleler > ARRI Signature Zoom Lensler
ARRI Signature Zoom Lensler
26.02.2021 16:19

ARRI dört adet Signature Zoom lens sunuyor: 16-32 mm T2.8, 24-75 mm T2.8, 45-135 mm T2.8 ve 65-300 mm T2.8 (Özel 1.7x uzatma ile 110.5-510 mm T4.95). Lensler Large Format / Full Frame sensörleri kapsıyor ve LPL yuvalara sahip (44 mm flanş odak derinliği, 62 mm iç çap).

Bu durumda artık ARRI Signature lens sistemi dört adet Signature Zoom ile on altı tane Signature Prime lensten oluşuyor. Süreç çok hızlı ilerledi. Signature Prime’lar 2018 yılının Şubat ayında BSC Expo fuarında ALEXA LF ile aynı zamanda duyuruldu. İlk müşteri teslimleri, 35, 47, 75 ve 125 mm Prime’larla 2018 Mayısında başladı. Ardından, 2018 boyunca takip eden her ay en az bir veya iki ek odak uzunluklu lens tedarik edilmeye başlandı. 2018 sonu itibariyle on üç lens olmuştu. 2019 yılında üç tane daha Signature Prime çıktı; 12, 15 ve 280 mm. 

45-135 ve 65-300 mm Signature Zoom lenslerin ön üretimleri yapıldı. Logan Schneider ile Jimmy Matlosz geçtiğimiz günlerde kısa demolar çektiler. Logan şu yorumu yaptı: “Signature Zoom’lar pencereden bakıyormuş hissi veriyor. Eğer lensin önündeki nesneler iyi görünüyorlarsa, çekimden sonra da iyi görünüyorlar. Her ayrıntıyı görüyorlar ve cilt tonları konusunda da çok iyiler. Çözünürlük size tüm ayrıntıları ve pürüzsüz cilt tonlarını veriyor. İyi kontrast, zengin siyahlar ve parlak ışıkların karışımıyla yumuşak bir görüntü elde ediliyor ve tüm ton aralığı kullanılabiliyor.

2021 yılının ikinci çeyreğinde iki tane daha uzun Signature Zoom, dördüncü çeyreğinde ise yenileri bekleniyor. 

ARRI Signature Zoom Lensler

ARRI Signature Sistemi: Prime ve & Zoom Lensler

ARRI Optik Sistemler Ürün Müdürü Thorsten Meywald, 2018 Şubatında bir Signature Prime lensle. Fotoğraf: Jon Fauer

ARRI Optik Sistemler Ürün Müdürü Thorsten Meywald, Signature Zoom lensler hakkında bilgiler verdi:

Sanırım beklentiler sadece tek bir zoom lensi üretmemiz yönündeydi, ama bu bizim hedeflerimiz için yeterli değildi. İlk olarak, Prime lenslere alternatif olarak bir kameramanın bu zoom lensleriyle kaliteden hiç ödün vermeden tüm bir film, reklam veya TV programını çekebilmesi gerekiyor. İkincisi, lens sistemimizin gerçekten başarılı olması için bu zoom lenslerin Signature Prime’ların görünümüyle aynı olması gerekiyordu.

Signature Zoom lenslerde Signature Prime’lardaki aynı el yazısı logodan var. Hem dışı hem de içi benzer görünümlü bir lens ailesi. Mekanik kasaların hepsi magnezyumdan.

Seride dört adet zoom lensi ve bir de uzatma var. Tamamı Large Format sensörleri kapsıyor. Signature Zoom sistemi çok geniş bir 16-32mm lensle başlıyor. Orta mesafeli zoom, bir 24-75mm olup, daha uzun 45-135mm de var. Sonra da son derece uzun bir 65-300mm zoom geliyor. Pozlama yükselişi olmadan, sabit bir maksimum T2.8 açıklığa sahipler. T-stop ise aynı kalıyor; 16mm ile 300mm arasında.

Aydınlatma dairesi çapraz olarak 46 milimetreyi aşıyor ve ALEXA LF ve Mini LF sensörlerin yanı sıra RED, Canon, Panavision, Sony kameralarının sensörlerini kapsıyor”

65-300mm zoom’u tamamlamak için bir 1.7x uzatma ürettik. Fazladan bir ücret olmadan, zoom lensiyle birlikte teslim ediliyor. Birçok fotografik uzatma birçok farklı lensle kullanılabildiği için evrensel. Ancak bu optik olarak ödün verilmesine neden olabiliyor. En yüksek optik performansı korumak için uzatmayı sadece bu lensle kullanım için özel olarak tasarladık. 65-300mm T2.8 zoom’u, 110-510mm T4.9 zoom’a dönüştürüyor.

65-300 T2.8 ile 1.7x uzatma, bir 110.5-510 mm T4.95 zoom yaratıyor. Çıkarılabilen taşıma kolu ve zoom çubuğu da görülüyor. 

İlk üç zoom lensi elde kullanılabiliyor. 45-135mm olan yaklaşık 3.7kg. Kısa ve ön çapı Signature Prime’lar gibi 114mm. Yakın odak bir metre.

65-300mm lens pek elde kullanıma yönelik değil ama buna rağmen denerseniz pek de zor olmadığını göreceksiniz. 8.1kg olan ağırlığı böyle bir mesafeye ve maksimum açıklığa göre yine de hafif kalıyor. Flanştan öne kadar yaklaşık 420mm uzunluğunda. Ön çapı 156mm.

16-32mm T2.8 zoom son derece kısa. Önden flanşa kadar sadece 211mm. Yakın odak mesafesi sensörden 450mm, lensin önünden 195mm. Küçük bir odada veya arabanın içinde otururken ALEXA Mini LF ile geniş açı çekiyorsanız, bu çok kısa zoom’da rahatça hareket edebilirsiniz. Ağırlığı 3.8kg olan bu lensin dengesi çok iyi olduğu için drone üzerinde mükemmel. Lens ile Mini LF yaklaşık olarak aynı ağırlığa sahip.

Signature Zoom ile Prime lenslerin cilt tonları eşleşiyor. Çok doğal ve biraz sıcaklar. Cilt dokusu sertlik hissi vermiyor ve doğal. Doğal olmayan kaba görüntü olmadan, ince ayrıntılar yakalıyor."

Signature Prime’lar gibi Signature Zoom lensler de çok az bozulma yaratıyor. Lensin odak mesafesi değiştiğinde görüş açısındaki değişme (breathing) minimum. Renk sapması hem yanlamasına hem de uzunlamasına çok iyi düzeltiliyor. Bunu başarmak bizim görevimizdi.

Zoom lensleri ve uzatmanın LDS-2 üstveri yeteneği var. Uzatma kullanıldığında kameranın otomatik olarak kaydettiği üstveride odak uzunluğundaki hassas değişimler, T-stop ve lens daha uzun hale geldiği için minimum işaretli nesne mesafesi yer alıyor

Signature Zoom’lar Signature Prime’larla aynı tesiste üretildi ve aynı optik ve mekanik tasarımcılarca tasarlandı. Zoom lensler Prime lenslerden çok daha karmaşık. Signature lenslerin görünümünü tanımlamam gerekirse sapmalar ile çözünürlüğün uyumlulaştırılması için dengeli bir yaklaşım derim. Üretimde aynı yaklaşımı kullandık ve mekanik kararlılık ile optik performansı uyumlulaştırdık.

Müşteri hizmetlerini çok ciddiye alıyoruz. Lensler Münih, Pekin, Hong Kong ve Burbank’teki ARRI servis istasyonlarında hizmet alabiliyor. Bu tesislerde özel MTF ölçüm aygıtları, temiz odalar ve araçlar var.

Zoom lens üretmedeki zorluklardan birisi, termal kararlılık. Bir Prime lensle -20 derecede ve +50 derecede aynı optik performansı alabilmeyi bekleyebilirsiniz. Yataklar dönmeye devam eder, aşırı sıkı veya gevşek hale gelmez. Bu durum zoom lensleri için çok daha önemli, çünkü çok daha fazla hareket eden grup var. Bu zoom lenslerini termal olarak kararlı bir hale getirmek için çok çaba harcadık ve Prime’larla aynı düzeyde olduklarını düşünüyoruz.

Şimdiden iki en uzun zoom lensimizin ön üretimleri sahada çeşitli yapımlarda test edildi. Seri üretime başlıyoruz. Geniş açılı iki zoom lensinin ön üretimleri de mevcut

Bugünlerde Asya piyasasının son derece geniş açılı lensler talep etmesi beni şaşırtıyor. 12, 15 ve 18mm için, özellikle de görüş açısı bakımından Super 35 formatlı bir 8mm’ye benzediği için 12mm’ye yoğun talep var. Fransa, İspanya ve Hindistan da çok uzun odaklı lenslere ilgi gösteriyor. Özellikle Hollywood olmak üzere ABD ve Birleşik Krallık, daha tanıdık odak uzunluklarıyla çalışmaya devam ediyorlar.

Biz 200mm ve 280mm Signature Prime lensleri ilk çıkardığımızda bazı müşteriler başlangıçta kasaları yenilenmiş DSLR lensler olduklarını sandılar. Signature Prime 200mm ile Signature Prime 280mm lensler, özel olarak sinema için üretilen, tamamen orijinal tasarımlar.