Reklamı Kapat
Anasayfa > Makaleler > Online Eğitim, E-Learning ve Sesli Kitap Seslendirmenin Yükselişi
Online Eğitim, E-Learning ve Sesli Kitap Seslendirmenin Yükselişi
21.11.2020 09:58

Merhaba kıymetli okurlar.

Pandemi sonrası dünya bambaşka bir yere giderken medya üretimi sektörü de bambaşka yere doğru gidiyor. Öyle görünüyor ki “gelecekte” dediğimiz her şey bir bir gerçekleşiyor. Toplumun büyük çoğunluğu online alışveriş yapıyor, online kitap okuyor, online öğreniyor, online film izliyor, online sevgili veya eş buluyor, online yemek sipariş ediyor vs. Tüketim artık online hale geldi. Bir şirket artık internette varsa, var. Yoksa, hükmen yok sayılıyor. Pandemi öncesi ve pandemi sonrası olarak sınıflandıracağımız dünyada pandemi sonrası popüler anahtar kelimeler e-ticaret, dijital pazarlama, yazılım, kargo, taşımacılık, web dizayn olarak sıralanıyor. Eğer unuttuğum kelimeler varsa sizler ilave edebilirsiniz. Araştırmalara göre pandemi sonrası Türkiye’de online işlem yapma hacmi yüzde otuz yedi oranında arttı. Artık bütün şirketler dijital dönüşümlerini tamamlayıp internet mecrasında kendine yer edinmek için var gücüyle çalışıyor. Öncelikle gerekli altyapıyı oluşturuyor, ardından internette online hedef kitlesine ulaşmak için reklam yapıyor. Şu anda sırf internet ve sosyal medya mecrası olduğu için kaliteli reklam içerikleri çıkmıyor olabilir, ancak dijital dönüşümünü yeni tamamlayan şirketlerin reklam ve tanıtım içeriklerinde arzu ettiğimiz kaliteyi zamanla yakalayacaklarını düşünüyorum. 

Baş döndüren internet mecrasının önem kazandığı günümüzde içerik üretiminde seslendirme ve dublaja duyulan ihtiyaç da aynı oranda değer kazandı. Reklam seslendirme, tanıtım filmi seslendirme, belgesel seslendirme, santral seslendirme, kitap seslendirme gibi seslendirme hizmetlerin yanına online eğitim seslendirme, e-learning seslendirme ve sesli kitap seslendirme gibi hizmetler eklendi. İnternetten öğrenenler artık eğitim sunumlarını seslendirilmiş olarak dinliyor/izliyor. Herkes artık internetten sesli kitapları dinleyebiliyor. Seslendirme ve dublaj stüdyoları pandemi sırası ve sonrasında artık bu üç içerik seslendirmelerine yoğunlaştı. Tabi bunların yanında film ve dizi dublajları da en yoğun devam eden işler arasında yer alıyor. Her şey sanal olunca yeni bir dünya oluşmaya başladı. Bu yeni dünyada ilk sahneye çıkanlar yine maalesef liyakat sahibi olmayanlar. Bir seslendirme ajansı ile çalışmanın konforu ve rahatlığı, ileriki aşamalarda deneyimlenecek bir hizmet alma şekli. “Ucuz hizmet alacak kadar zengin değilim” sözünün ne kadar doğru olduğu bir kez daha anlaşılıyor. Çünkü doğru vurgu ve tonlamalar, yani seslendirmenin kalitesi ancak seslendirme yönetmeni ile yapılan bir seslendirmede hakkıyla icra edilebilir. Sosyal medya veya internet mecrası artık günümüzde televizyon mecrası kadar önemli. Bütçenize göre, düzenlenebilir, ölçümlenebilir reklam yapmanın etkili bir yöntemi. Hedef kitle, lokasyon ve demografik bilgileri planlayarak istediğiniz hedef kitleye ulaşabiliyorsunuz. Dolayısıyla video içeriklerde kullanılan seslendirmelerin de etkili olması için kaliteli olması gerekli.

Gelelim bu işin nasıl yapıldığı konusuna. Online eğitim ve e-learning seslendirmelerde daha çok, etkili ve konuşması anlatıcı sesler tercih ediliyor. Zira dinleyicinin öğrenme konsantrasyonunu bozmaması çok önemli bir ayrıntı. Seslendirme yaparken seste aşırı yükselmeler dinleyicinin dikkatini dağıtıp konudan uzaklaştırabilir. Eğitim ve e-learning seslendirmeleri oldukça düz bir anlatım ile seslendirilmelidir. Sesli kitap seslendirmede ise durum tamamen farklıdır. Eğitim ve e-learning seslendirmenin aksine seslendirme biraz tiyatral olmalı. Sadece aşırı mübalağadan kaçınılması gerekmektedir. Çünkü kitap seslendirme uzun soluklu bir dinleme şekli olduğundan dinleyici bazen kesintisiz üç saat düz okuma yapan birini dinlemek istemez. Biraz tiyatral anlatım fena olmayabilir.

Yazımızı okuduğunuz için çok teşekkür ederim. Yeni yazılarımızla bizi Broadcasterinfo dergisinden takip edebilirsiniz. Yeni sayıda yeni yazımızla ve yine özgün içeriğimizle birlikte olmak ümidiyle kalın sağlıcakla.


Fotoğraflar © Birol Berber - BiberSA Prodüksiyon


 

YAZAR HAKKINDA
Birol Berber
Birol Berber | BiberSA Prodüksiyon | Seslendirme Yönetmeni
En Çok Okunanlar
Dergi