Reklamı Kapat
Anasayfa > Makaleler > Reklam Sektöründe Karakter Yaratımında Saç Tasarımının Önemi
Reklam Sektöründe Karakter Yaratımında Saç Tasarımının Önemi
26.02.2021 17:24

Ülkemizdeki karakter yaratımlarında makyaj ve saç tasarımı genellikle farklı uzmanlar tarafından gerçekleştirilmektedir. Almanya’daki 3 yıllık makyaj eğitimlerinde ise saça şekil vermek de eğitim programı içerisinde yer almaktadır. Türkiye’de mesleki tanımlamalara göre saç tasarımı alanındaki mesleki yapılanma Kuaför ve Manikürcüler Odasına bağlıyken, makyaj alanındaki makyaj uzmanları ve makyaj uygulayıcıları meslek dalları İstanbul Güzellik Uzmanları ve Güzellik Salonu İşletmecileri, İstanbul Güzellik Uzmanları ve Dövmeciler Esnaf Odası, İzmir Kuaförler, Manikürcüler ve Güzellik Salonu İşletmecileri Odası gibi meslek örgütleri çatısı altında toplanmaktadır.  Kuaförlük mesleğinde veya makyaj alanında çalışmak isteyenler için kendi alanlarında bu iki kurumdan birinden yeterlik belgesi almaları gerekmektedir. 

Makyaj uzmanı ve makyaj uygulayıcılığı alanlarındaki mesleki tanımlamalarda saç, sakal, bıyık tasarım ve uygulamaları makyaj uzmanlığı alanında yer almaktadır. OSCAR ve BAFTA makyaj ve saç tasarımı ödüllerinde tanımlanan mesleki sınırlamalarda oyuncunun fiziksel görünümünün yaratılmasında saç ve makyajda ekibin liderine ödül verildiği gözlenmektedir. Çünkü, makyaj ve saç tasarımı ekibinde lensler, protezler, sakallar, bıyıklar ve peruklar gibi ürünlerin tasarımcıları ve uygulayıcıların da yer aldığı 20-30 kişilik ekiplerle çalıştıkları için önemli olan karakterin yaratımının tırnağından, vücut sıvılarına kadar her alanı kapsadığının önemidir.  Ülkemizde Almanya’da olduğu gibi makyaj alanında 3 yıl süreli bir eğitim olmaması makyaj sanatçılarının her alanda kişisel çabaları ile kendilerini geliştirmelerini zorunlu hale getirmektedir. Güzel Sanatlar Fakültelerinde sadece ders olarak yer alan makyajın 4 yıllık lisans programı haline getirilmesi ile gençler açısından gelecek vaat eden ve sektörde ihtiyaç duyulan bir alanın sağlam temellere oturmasını sağlayacaktır. 

Son zamanlarda makyaj alanında özellikle televizyon reklamlarında yaratıcı pek çok farklı uygulamanın örneklerine rastlamak mümkün. Bunlardan bir tanesi de 110 yıllık reklam ajansı İlancılık firmasının eseri olan Sleepy markasının tanıtım filminde uygulanan makyajdır.

Sleepy Natural kadın pedi reklam filminde Serdar Erener’in yönetmenliğinde ve reklam yüzü Nil Karaibrahimgil’in rol aldığı uygulamada  özellikle saç tasarımları dikkat çekicidir.

Peruklarda gerçekçi görünümü yaratabilmek için kullanılan doğal saçlar Çin, Hindistan gibi geleneksel kültürde saç uzatmanın yaygın olduğu ülkelerden tedarik edilmektedir. Ancak, saç kalitesi açısından ülkemizdeki saçlar daha çok tercih edilmektedir. Günlük yaşamdaki saç kayıplarında doğal saç kullanımı tercih edilmekle birlikte sahne sanatları, televizyon ve sinema gibi profesyonel alanlarda gerçek görünümlü sentetik saçlar hem fiyat avantajı hem de daha kolay ulaşılabilirlik açısından tercih edilmektedir. Öte yanda, sentetik saçların hem renk hem de istenilen uzunlukta özel olarak üretilebilmesi diğer bir avantajı olmaktadır.  

 Kaynakça: 

  • http://www.yuzyillikhikayeler.com/tarihe-dokun/ilancilik  Erişim Tarihi:10.02.2021
  • https://ikkmo.org.tr/ Erişim Tarihi: 10.02.2021
  • https://www.istesob.org.tr/istanbul-guzellik-uzmanlari-ve-guzellik-salonu-isletmecileri-esnaf-ve-sanatkarlar-odasi/ Erişim Tarihi: 10.02.2021
  • https://www.iesob.org.tr/oda/izmir-kuaforler-manikurculer-ve-guzellik-salonu-isletmecileri-esnaf-ve-sanatkarlar-odasi Erişim Tarihi: 10.02.2021
YAZAR HAKKINDA
Doç. M. Sevtap Aytuğ
Uşak Üniversitesi, İletişim Fakültesi, Yeni Medya Bölümü