Reklamı Kapat
Anasayfa > Ürünler > Blackmagic Design DaVinci Resolve Speed Editor Klavye
Blackmagic Design DaVinci Resolve Speed Editor Klavye
01.03.2021 11:19

Blackmagic Design, DaVinci Resolve’nin cut sayfası için yeni ve önemli ölçüde daha hızlı bir düzenleme çözümüne izin veren ve entegre donanım ile yazılımın bir birleşimi olan, yeni bir klavye DaVinci Resolve Speed Editor’u duyurdu. Böylelikle kurgucular çok daha hızlı çalışabilir, çünkü bir fareden farklı olarak DaVinci Resolve Speed Editor, her kurgu işlevi için bir kontrole sahiptir ve aynı anda birden fazla görevi gerçekleştirebilir. Ayrıca, sınırlı bir süre için, DaVinci Resolve Studio’yu bir Blackmagic Design bayisinden satın alan her müşteri, DaVinci Resolve Speed Editor’u ücretsiz olarak alacaktır.

Geleneksel kurgu yazılımları, medyalarını düzenlemek için binlerce klip kullanır, bu nedenle kullanıcıların kurgu için klipleri sürekli tıklayıp sürüklemesi gerekir. Oysa bu yöntem; reklamlar, haberler, tanıtımlar ve eğitim videoları gibi işler için çok yavaştır. Ancak eski kaset tabanlı doğrusal düzenleme, tüm medyanın bir video kasetten oynatılması avantajına sahipti, bu nedenle müşteriler tüm çekimlerini görmek için hızlı ileri ve geri sarabilirdi. Hızlı kurgu sayfası artık video kasetin modern bir versiyonuna sahip ve buna “kaynak kaset” deniyor. Kaynak düğmesine basın ve tüm medyaların arasında gezinmek için arama kadranını kullanın. Üstelik seçili klip, bin’de canlı olarak vurgulanır. Düzenlemeden sonra görüntüleyici kaynak kasette kalır, böylece kullanıcılar bir sonraki çekime daha hızlı geçebilir.

Giriş ve çıkış noktalarının girilmesi, düzenlemede en çok kullanılan işlevdir, bu nedenle Speed Editor klavyesi, kullanıcıların hissederek kolayca bulabilecekleri, büyük giriş ve çıkış noktası butonlarına sahiptir. Kullanıcıların sağ ellerini aktarım kontrolü için kullanırken, sol ellerini de giriş ve çıkış noktaları yerleştirme ve düzenlemeler için kullandığı, iki elle kurgu için bu mükemmeldir. Kullanıcılar, arama kadranı ile kolaylıkla bir konuma gidebilir ve istedikleri yere giriş ve çıkış noktaları yerleştirebilirler. Giriş ve çıkış noktaları ayarlandıktan sonra, düzenlemeyi gerçekleştirmek üzere parmaklarını kurgu butonlarına yerleştirmeleri yeterlidir. Giriş ve çıkış noktaları, kaynak kasete odaklanmak için de kullanılabilir. Daha sonra, kullanıcılar ‘escape’ ismindeki çıkış tuşuna basarak, bin’in tamamını içermesi için kaynak kaseti geri değiştirebilirler.

Klavye ile kurgu, fare ile kurguya benzemez, bu nedenle cut sayfasının kurgu fonksiyonları, bir klavyenin hızından yararlanmak üzere yükseltilmiştir. Kurgu fonksiyonları akıllıdır ve timeline’de nereye yerleştirileceğini belirlemek için “akıllı göstergeyi” kullanırlar. Yani, bir düzenleme yapmak için çoğunlukla kullanıcıların timeline’de giriş veya çıkış noktaları koymalarına gerek yoktur. Giriş ve çıkış tuşlarının hemen üzerinde bulunurlar, böylece elinizle dokunarak bulunmaları kolaydır. Ayrıca, kullanıcılar her düzenleme yaptıklarında, cut sayfası timeline’ye geçerek zaman kaybettirmeyecektir. Böylelikle kullanıcıların kaynak kasette kalmasını ve klipleri sürekli yerleştirerek görsel olarak gezinmelerine imkan verecektir. Kullanıcılar, timeline’ye klipleri atmaya devam edebilecekleri için, bu çok daha hızlıdır.

Yüksek kalite bir arama kadranının panelde yerleşik olmasıyla, kullanıcılar çekimleri kırpmanın son derece doğru ve hızlı bir yoluna sahip oluyorlar. Arama kadranının fiziksel olarak bu kadar büyük olmasıyla, çekimleri kırpmanın veya ince ayar yapmanın hissiyatını tamamen değiştiriyor. Üstelik çok daha hızlı. Trim ismindeki ince ayar butonları, arama kadranını bir ince ayar kontrolü haline getirir ve kullanıcıların sadece ince ayar butonlarını basılı tutup, arama kadranını çevirmeleri yeterlidir. Bu, kullanıcıların sol elleriyle çeşitli ince ayar modlarından birini seçerken, sağ elleriyle de ayarlama işlemini yapabileceği anlamına geliyor. Bu, son derece hızlıdır ve timeline’deki akıllı gösterge, kullanıcılara hangi düzenlemeye ince ayarlama yaptıklarını bilmelerini sağlar. Sadece timeline boyunca ilerleyin ve düzenlemelere canlı ince ayarlamalar yapın. Bu, yepyeni bir çalışma yöntemidir.

Düzenlemelere geçişler eklerken kurgu yazılımı yavaş kalabilir, çünkü kullanıcıların efektleri tıklayıp timeline’ye sürüklemeleri gerekir. Oysa DaVinci Resolve Speed Editor ile geçişleri açmak ve kapatmak için kullanıcılar sadece bir butona basabilirler. Kullanıcılar efektleri ekleyerek veya kaldırarak timeline’de ilerleyebildikleri için, bu çok hızlıdır. Timeline’deki akıllı gösterge, hangi düzenleme noktasının etkileneceğini kullanıcılara bildirir ve düzenleme noktasının yerini odaklı olarak değiştirmek için, kullanıcılar timeline’yi hareket ettirebilir.

DaVinci Resolve Speed Editor, daha küçük ve daha portatif bir tasarım sağlamak üzere QWERTY klavyeyi aradan kaldırır, böylece fonksiyon butonları alanında, yalnızca kullanıcıların kurgu için ihtiyaç duydukları kontroller bulunur. DaVinci Resolve Speed Editor’daki geliştirilmiş fonksiyon tuşlarının bazıları, tam boy editör klavyesinde bile yoktur. Ayrıca bazı tuşların alternatif bir işlevi vardır. Kullanıcılar, aynı tuşu basılı tutarak veya iki kez basarak ikinci bir fonksiyon elde edebilir. 

‘Escape’ tuşu, bazı fonksiyonları geri almak için en sık kullanılan tuş olduğundan, kolay bulanabilmesi için sol üst köşeye yerleştirilmiştir. Buna iyi bir örnek senkron bin’dir ve kullanıcılar bir kamera seçtiğinde, ‘escape’ tuşunu seçerek çoklu görüntüleme ekranına geri dönebilir. Ayrıca, kullanıcılar bu tuşa iki kez bastığında, ‘geri al’ komutu olarak da işlev görür.

‘Senkron bin’, çoklu kamera özelliğinin yeni bir tarzıdır ve kullanıcıların, timeline’deki mevcut çekimle senkronize olan çekimleri bulmalarını sağlar. Bu da alışıldık çoklu görüntüleyici arayüzünü kullanarak, kullanıcıların kesitler bulmasına imkan tanır. Daha sonra, alternatif bir çekim seçmek için kamera tuşlarını kullanın ve timeline’ye eklemek üzere de ‘kaynak üzerine yazma’ fonksiyonunu kullanın.

‘Audio level’ tuşu, kliplerin ses seviyelerini hızlı bir şekilde kullanıcıların düzenlemelerini mümkün kılar. Tuşu basılı tutarken, arama kadranı ile ses seviyesini ayarlayabilirler. Bu, kurgu esnasında ses seviyelerini düzenlemenin hızlı bir yoludur. Bu tuşa çift basma, kullanıcıların bir işaretleyici eklemesini sağlar ve iki kez basarak basılı tutma da işaretleyici rengini ayarlamalarına imkan verir.

‘Full screen’ isimli tam ekran butonu, kırmızı renkte vurgulandığı için, kullanıcılar onu hızla bulabilir ve görüntüleyicilerinin tam ekran görüntüsüne geçebilirler. Bu, kurgularını müşterilerine göstermek için çok iyidir. Ayrıca, kullanıcılar ‘full view’ butonuna iki kez bastıklarında tam ekran görünümüne geçer ve en son yapılan düzenlemenin hemen öncesinden oynatımı başlatır.

‘Transition’ butonu, ‘cut’ ve ‘smooth cut’ butonlarına benzer, ancak DaVinci Resolve paletinde mevcut bulunan tüm geçişlerden seçtikleri, özel bir geçişi ekleyecektir. Kullanıcılar ‘transition’ butonunu basılı tutarsa istedikleri geçişi seçmelerini sağlamak üzere paletin belirdiğini görecekler.

Split’ butonu, timeline’deki seçili klibi şu anki oynatım noktasında hemen ikiye böler. Kullanıcılar bir klipte bulunan bölme noktası üzerindeyse ‘split’ butonuna basma, o bölmeyi kaldırır. Kullanıcılar, bu butonu basılı tutarsa seçili klibi timeline’de yukarı ve aşağı hareket ettirmek için arama kadranını kullanabilirler.

‘Snap’ tuşuna basma, zaman çizelgesinde kapma fonksiyonunu açacaktır. Speed Editor’daki kapma işlemi farklıdır, çünkü manyetik olmadığı için güç algılanır. Yavaş oynatımı, düzenleme noktalarında anlık olarak duraklatarak çalışır, böylece kullanımı daha hoştur. Kullanıcılar ‘snap’ tuşunu basılı tutarsa, arama kadranı ile görüntüleyici boyutunu ayarlamalarına olanak sağlar.

‘Ripple delete’, oynatım noktasındaki klibi kaldırır, ardından silinen klibin bıraktığı boşluğu doldurmak için timeline’deki klipleri etkiler. Bu, timeline’deki boş alanların tümünü ortadan kaldırır. Kullanıcılar, müşterilerinin istemediği çekim parçalarını kaldırmak üzere bölme fonksiyonu ile birlikte kullanabilirler. Ayrıca, timeline sürelerini de azaltacaktır.

Kamera numarası bölümü, ‘cut’ sayfasındaki senkron bin’i kullanırken, kullanıcıların kameraları seçmelerini sağlar. Ayrıca, kullanıcılar arama kadranını çevirirken bir kamera numarasına bastıklarında, ileri yönde yavaş oynatım yaptıkça, seçili kamera gerçek zamanlı olarak timeline’ye uygulanır. Bu özelliğe ‘canlı geçersiz kılma’ deniliyor ve kullanıcılar, Speed Editor panelindeki ‘camera’ butonunu basılı tutarak, geçici şekilde bunu yapabilir ya da ‘live override’ butonu ile etkinleştirilerek uygulayabilirler. Canlı geçersiz kılma etkinleştirildiğinde, butonun ışıkları yanar ve aynı bir prodüksiyon switcher’inde olduğu gibi kameraları seçebilirsiniz. Kullanıcılar, bir çoklu görüntü görecek ve kameradan kameraya geçebilecekler. Hatta bu bölümün, daha fazla kurgu kontrolü için yalnızca video ve yalnızca ses butonları bile vardır.

DaVinci Resolve Speed Editor modelinde Bluetooth yerleşiktir, böylece kullanıcılar dağınık kablolar olmadan ve hatta normal bilgisayar klavyeleriyle beraber bu klavyeyi kullanabilirler. Bir dizüstü bilgisayarla kullanmak için mükemmeldir. Gerektiğinde kullanıcılar USB üzerinden de klavyeyi kullanabilir ve bu USB bağlantısı aynı zamanda dahili pili de şarj edecektir. Bluetooth ve yerleşik pili ile, klavye son derece portatiftir.


Ürün DaVinci Resolve Speed Editor Klavye
Marka Blackmagic Design
Firma MediaCast
Telefon 0212 222 45 02
Web www.mediacast.com.tr