Reklamı Kapat
SRTEK
16.10.2017 14:49

SRTEK Naklen Yayın Araçlarını Tanıttı

SRTEK 2009 yılında profesyonel ses camiasına ürün ve çözüm sunma amacı ile kuruldu. Zaman içinde kutu satışları, sistem çözümleri ve kurulumları ile güçlendirildi. Yaklaşık üç yıl kadar önce de yönetim ve iş kolu anlamında yeni bir yapılanmaya giderek canlı yayın ve yapımlara özel çözümler ana faaliyet konusu haline geldi.

SRTEK’in ana ürün portföyü küçükten büyüğe canlı yayın araçlarının tasarım ve imalatı oluşturmakta. Bununla beraber mobil komuta merkezleri ve mobil kriz yönetim merkezleri üzerine de AR-GE çalışmaları yapmakta. 

Fabrika, Kocaeli Dilovası İMES OSB’de 4000 metre kare arsada 2000’i imalata ait, 800’ü ofis ve destek alanları olmak üzere toplam 2800 metre kare kapalı alana sahip olacak şekilde inşa edildi. Fabrika tasarım aşamasından itibaren çok çeşitli yayın araçlarını imal edileceği düşüncesi ile özel olarak tasarlandı.

SRTEK, fabrikada her şeyden önce kendi “Tasarım Birimi” ve AR-GE’sini oluşturdu. Bu birim ilk günden itibaren tüm tasarımları 3 boyutlu olarak yapacak şekilde kurgulandı. Bu sayede imal edilecek her yayın aracı için her parçayı ve bütün içindeki yerini 3 boyutlu ortamda prova ederek tasarımlar gerçekleştiriliyor. Devamında tasarımlar imalat ekibi tarafından gerçek nesnelere dönüştürülüyor.

Uluslararası arena artık Türk üretimi ürünlere daha olumlu bakıyor. Bu da onlarca senedir çok özenli ve adanmış bir şekilde çalışan pek çok yerli firmanın emeğinin sonucu. SRTEK kendi üretim macerasına sundukları ürünlerin en az Avrupa standartlarına denk veya daha iyi olması şartını koyarak başladı. 

IBC fuarına dış mekandaki alanda katılarak Avrupa standartlarında ürettikleri naklen yayın aracını tanıttılar.

Mini Prodüksiyon Aracını Tanıttı

SRTEK’in IBC’de tanıttığı ürünü, tüm tasarım ve imalatını kendi bünyelerinde gerçekleştirdikleri “Naklen Yayın Aracı”ydı. Fuara en küçük araç ebatları olan Mercedes Sprinter 516 CDI ekstra uzun kasa Panel Van’ı temel olarak kullanan Mini Prodüksiyon Aracı ile katıldılar. 

Bu aracın dayandığı temel prensip küçük hacimde orta boyda prodüksiyon işleri için tüm ihtiyaçları tek araç çatısı altında toplayabilmesi. Bunu mümkün kılan araç tasarımında SRTEK’e özgü çözümler grubu bulunuyor. Bu çözümler neleri içeriyor derseniz, şasede gizli PTO tahrikli alternatörle başlayıp, şoför mahallini ses odası olarak kullanıma katıp, sistem kabinlerini aracın en arkasına çekerek iki tane çok geniş mekan elde ediliyor. Bu mekanlardan ses odası iki operatörün yan yana rahatça çalışabildiği, gerekirse bu tarz bir araç için büyük sayılacak bir ses mikserinin dahi sığmasına olanak veren son derece verimli bir alan olarak ortaya çıkıyor. 

Video prodüksiyon odasına geçince ise cihaz kabinlerinin iyice aracın arkasına çekilmiş olmasından dolayı 3 metre uzunluğunda 4 operatörün rahatça çalışabildiği ana reji masası ile arkalarında ilave bir operatörlük yan masa sayesinde toplam 5 kişinin çalışabildiği bir alana dönüşüyor. Tüm bunları yaparken sistem kabinlerinde 111 RU ve ses odası kabinlerinde de 24 RU’luk toplam kullanılabilir alan yaratmayı ihmal etmemişler. Bu tarz tüm araçlarını 4 adet hidrolik ayak ve 18 BTU’luk klima ile donatıyorlar. Çatıda klima ünitelerinin kapladığı alan haricinde yaklaşık 3 metrelik kullanılabilir alan kalmakta ve bu alana arzu edilirse 150 cm çaplı Ku bant anten rahatça sığdırılabiliyor. Tüm bunları yaparken yüksek dayanıklılıkta ancak son derece hafif malzemeler kullandıkları için aracın yüklü ağırlıkları 4 ila 4.5 ton arasında kalıyor. Bu yüklü ağırlığa 120 cm’lik Ku bant anten, çiftli 400 W HPA ve 6 kameralık komple video ve ses sistemi de dahil. Ayrıca soğuk iklimler için dizel ısıtıcı ve çok sıcak iklimler için çok ileri seviye ısı ve ses izolasyonu seçenekleri de sunuyorlar.

www.srtek.tv

Önceki Makale
ONAIR
Sonraki Makale
TÜRKSAT
En Çok Okunanlar
Dergi