Reklamı Kapat
Anasayfa > Makaleler > “Yayıncılara yönelik profesyonel LED, videowall, interaktif ekran ve monitör çözümlerimiz Samsung İnovasyon Merkezi’mizde deneyimlenebilir”
“Yayıncılara yönelik profesyonel LED, videowall, interaktif ekran ve monitör çözümlerimiz Samsung İnovasyon Merkezi’mizde deneyimlenebilir”
26.04.2021 10:38

Samsung Türkiye Profesyonel Görüntüleme Çözümleri Kıdemli Müdürü Göker Nurbeyler’den İstanbul’da bulunan Samsung İnovasyon Merkezi ve bu merkezde tanıtılan yayıncılık çözümleri hakkında bilgi aldık.

  • Teknoloji devi Samsung, 2016 yılında İstanbul’da bir “İnovasyon Merkezi” açtı ve o günden bugüne binlerce ziyaretçi ağırlamıştır diye düşünüyorum. Okurlarımıza daha ayrıntılı bilgi vermek için Samsung İnovasyon Merkezi’nin kuruluşu ve yola çıkış hikayesi hakkında bilgi alabilir miyiz? Neden böyle bir yeri İstanbul’da açmaya karar verdiniz?

Samsung, yarı iletkenden görüntüleme sistemlerine mobil cihazlardan akıllı ev çözümlerine kadar pek çok alanda dünyanın en büyük teknoloji üreticilerinden biri. Teknolojide uzmanlığın bu kadar çeşitli olduğu bir ortamda orta ve büyük ölçekteki kurumsal müşterilerimize ve partnerlerimize çözümlerimizi ve vizyonumuzu sunabilmek için Türkiye merkezimizin de bulunduğu İstanbul’da Samsung İnovasyon Merkezi’ni açtık. Özellikle kurumsal dünyada görüntülemeden mobil yazılım ve donanım çözümlerine pek çok çözümün entegre şekilde yer aldığını dikkate aldığımızda, kurumsal çözümlerimizi bir çatı altında sunmak efektif ve anlamlı bir deneyim ortamı oluşturdu.  

  • İnovasyon merkezinizin içeriği hakkında bilgi alabilir miyiz? Hangi bölümlerden oluşuyor? Öncelikli hedef kitleniz kimler? Hangi sektörlere hizmet veriyorsunuz? 

Burada finans, eğitim, perakende, fastfood restoran, akıllı ev, kontrol ve toplantı odaları başlıkları altında profesyonel görüntüleme, mobil, tüketici TV, beyaz eşya ve sistem klima çözümlerimiz yer almakta. Aynı zamanda bu çözümlerin Samsung ve yerel/global partner yazılımlarının demoları yapılabilmekte. Buna ek olarak demo alanında içerik yönetim (digital signage) yazılımımız MagicInfo ile farklı sektörlere uygun demo ortamları oluşturabilmekteyiz. Dolayısıyla kamu kurumlarından özel sektör kurumlarına hemen her kurumsal firmaya ihtiyaçlarına uygun çözümler sunabilmekteyiz. 

  • Başka markalar ve çözümlerle ortak çalışmalar yapıyor musunuz? Yerli girişimciler ve şirketlere de yer veriyor musunuz?

Özellikle mobil çözümler alanında 200’ün üzerinde partnerimiz mevcut. İnovasyon Merkezi’nde bunların 60’ı çözümleriyle yer almakta. Çalışmaların arasında POS çözümleri, biyometrik imza, SFA ve güvenli iletişim çözümlerine kadar geniş bir yelpaze yer almakta. Konuyla ilgili bilgi almak ve partner olmak için partner.samsungknox.com incelenebilir.

  • İnovasyon merkezinizde yayıncılara yönelik çözümlerin olduğunu biliyoruz. Stüdyodan kurgu odasına, kontrol odasından kalibrasyona kadar çok geniş yelpazede ekran ve görüntüleme çözümleriyle üst düzey prodüksiyon kalitesi sağlayan ürünleriniz var. Yayıncılar için sağladığınız ürünler ve çözümler hakkında bilgi alabilir miyiz?

Yayıncı çözümlerimiz arasında, bu amaç için donanmış profesyonel LED, videowall, interaktif ekran ve monitör çözümlerimiz geniş bir ürün gamı ile bulunuyor. Bu çözümleri stüdyo, sahne ve edit odalarında konumlandırmaktayız. Servis dönüş oranları oldukça düşük olan kurumsal ekranlarımız 3 yıl kurumsal servis ile de tatsız sürprizleri engellerken; uzmanların tadını kaçıran LED ekranların moira (harelenme) etkisi, sahne yansıması, kamera ekran renk sıcaklığı uyumsuzluğu gibi sorunlara profesyonel çözümler getirmekte. Böylece stüdyo ekrana değil, ekran stüdyoya uymakta, sunucu yerine sabitlenmek zorunda kalmadığından daha dinamik bir yayın mümkün olmaktadır.  Bu çözümlerin detayları https://displaysolutions.samsung.com/industries/broadcasting adresinden de incelenebilir.

  • Yayın endüstrisinin yüksek renk ve resim kalitesi gereksinimlerini karşılamak için Samsung hangi teknolojileri kullanıyor? 

Yayın endüstrisinde kullanılan ekranların TV değil; 7/24’e kadar aralıksız kullanılabilen endüstriyel tipte olması elzemdir. Samsung endüstriyel LCD ve videowall ekranlarında yüksek antireflekte (Haze >%25) oranı stüdyo ortamında ekranda yansımayı engellerken, manuel olarak renk sıcaklığının ayarlanabilmesi stüdyodaki aydınlatmaya uygun optimal çekim kalitesini sunar. LED ve microLED çözümlerimiz HDR, Dynamic Peaking ve Black Seal ile yüksek kaliteli, gerçekçi ve akıcı görüntüler sunarken; manyetik sistemle tam önden müdahale imkanı kötü sürprizleri izin vermemekte.

  • Yerel yayıncıların ilgisini çekecek ürün ve çözümleriniz var mı?

Farklı bütçe modellerine uygun çerçeve aralıklarıyla LED LCD videowall’lar, 98” ebadına kadar stüdyo ve sahne için üretilmiş kurumsal ekranlar ve de 55”-85” arası ebatlarda dijital Flipchart’lar sunmaktayız. Tekerlekli stand ile sunulabilen, Samsung Flip (WMR) adını verdiğimiz çözüme sıfıra yakın gecikmeyle yazarken, PC veya tabletten kablosuz içerik alarak üzerine yazmak/çizmek, aynı içeriği HDMI çıkışı veya kablosuz olarak ana yayına vermek mümkün. Dolayısıyla tek bir cihaz ile birden fazla ihtiyaç çözülmekte. Böylece özellikle, haber, spor ve tartışma programları çok daha interaktif hale gelmekte.

  • Samsung Profesyonel Görüntüleme Çözümleri olarak projeleri doğrudan siz mi gerçekleştiriyorsunuz, yoksa sistem entegratörleriyle mi çalışıyorsunuz? Yayıncılık sektöründe kimlerle çalışıyorsunuz? 

Çalıştığımız ürün grubu terzi usulü çalışma ve entegrasyon gerektirdiği için çözümü beraber çalışmakla birlikte kurulum ve devreye alma hizmetini sistem entegratörleriyle birlikte vermekteyiz. Projelerimizde, o sektörde deneyimli ve zengin referanslara sahip entegratörlerle birlikte çalışmaktayız. Örneğin yayıncılık sektöründe Bilgipark Görüntü ve İletişim bu isimlerden bir tanesi.

  • Merkezde ziyaretçilerin yayıncılık çözümlerini deneyimleme şansları var mı?

Merkezimizdeki LED, LED LCD ve interaktif çözümler gibi profesyonel görüntüleme çözümlerimiz deneyimlenebilir çözümlerimiz arasında yer almakta. 

  • Sizin ürünlerinizle entegre şekilde projesi olan bir girişimci size nasıl başvurabiliyor? Veya inovasyon merkezini ziyaret etmek için ne yapmak gerekiyor? 

Pandemi sürecinde daha kontrollü gerçekleşmekte olmakla beraber, Samsung Call Center üzerinden ilgilenilen ürün grubu ile iletişime geçilmek istendiği belirtilebilir. Örneğin profesyonel görüntüleme çözümleri gibi. Proje ve talep ile ilgili bilgi paylaşımı akabinde ilgili çözüm yöneticisi iletişime geçiyor olacaktır. Profesyonel ekran çözümlerimizle ilgili projelerde benimle g.nurbeyler@samsung.com e-mail adresim üzerinden iletişime geçilebilir.