Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > Edgeware TV Director Merkezi İstek Yönlendirici
Edgeware TV Director Merkezi İstek Yönlendirici
28.04.2021 23:57

Edgeware TV Director, televizyon içerik akışının müşterinin konumu, sunucunun yükü ve içerik dağıtımı gibi ölçütleri en iyi karşılayan TV sunucusundan yapılmasını garantiliyor. TV dağıtımını planlayıp düzenliyor, TV yayınını izleyiciye daha yakında yapma imkanı vererek, izleme deneyimini optimize ediyor. Edgeware TV Director, merkezi bir görüntü istek yönlendirici ve içerik dağıtım ağı (CDN) için tek bir giriş noktası. Tüm CDN için zorunlu kurallar koyarak mümkün olan en iyi yük dengesini ve güvenilirliği sağlıyor. Çok sayıda dağıtım sunucusunun üzerinde canlı, VoD ve kayıtlı televizyon içeriklerinin yüklerini dengeleyerek, aynı anda binlerce parça içeriğe erişim sağlıyor.

Ne yapıyor?

TV Director neler yapıyor?

TV Director yayıncılara, telekom şirketlerine, kablo sağlayıcılara ve TV içerik sahiplerine içerik isteklerini her zaman yönlendirme imkânı vererek, içeriğin daima en uygun TV sunucusu veya CDN ağından akmasını sağlıyor. Http tabanlı istek yönlendirme ve kuralların zorlamaları temelinde TV Director istekleri istemci konumu, sunucu yük düzeyi, içerik tipi, sat ve tarih gibi bir dizi önemli özelliklere göre yönlendiriyor. TV Director’ın merkezi rolü, mümkün olan en iyi TV sunucusunu veya içerik dağıtım ağını seçerek bir düzenleyici olarak hizmet verip benzersiz bir yetenek sunuyor. Ayrıca verimli bir içerik yayımıyla hiyerarşik bir TV dağıtım sunucu yapısı sağlıyor.

Başlıca özellikler ve avantajlar

  • İstemci konumu ve tipi, içerik tipi (canlı/VoD), tarih ve saat gibi kurallara dayalı yönlendirme seçeneklerinin merkezi denetimi.
  • En iyi durumdaki, en uygun TV sunucusunu veya CDN ağını seçerek ve tamponlama, gecikme ve kusurları azaltarak, izleme kalitesi üzerinde mümkün olan en iyi denetimi garantiliyor. 
  • TV CDN ağlarında verimli yönlendirme için BGP ile bağımsız yönlendirme sistemi.
  • Tahmini isteklere göre TV sunucusunu veya CDN ağını seçerek, yoğun canlı etkinliklerde sunucunun aşırı yüklenme riskini azaltıyor.
  • Dağıtık bir modelde tamamen otomatik, popülerliğe dayalı içerik dağıtımı.

Nasıl çalışıyor?

  1. TV Director tüm istemci isteklerini alıyor.
  2. İsteğin yönlendirme kurallarına uygunluğu onaylanıyor.
  3. Yakınlık, elverişlilik, sunucu yükü gibi kurallara göre istek en uygun TV sunucusu veya CDN ağına yönlendiriliyor. Coğrafi veya aygıt engelleri, müşteri başına aynı anda görüntü akışı sayısını sınırlandırma, istemci IP’sinde değişiklik sırasında gezer oturumlar gibi diğer kurallar da belirlenebiliyor.
  4. Onaylanan istekler, istenen formatta, seçilen ve içerik akışının yapılacağı CDN ağına yöneltiliyor.

Edgeware çözümleri hakkında ayrıntılı bilgi için 0216 474 09 27 numaralı telefondan Orsatek’i arayabilirsiniz.