Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > Tentacle Sync TRACK E Ses Kaydediciler Yoğun Bakımda
Tentacle Sync TRACK E Ses Kaydediciler Yoğun Bakımda
24.06.2021 12:03

Carl Gierstorfer Covid-19 salgınının yükselişte olduğu günlerde Berlin’deki Charité hastanesinin yoğun bakım ünitesinde doktorların, hemşirelerin, Corona hastalarının ve yakınlarının günlük yaşamlarını belgelemekle görevlendirildi. Charité intensiv - Station 43 adı verilen belgeselde Carl tek başına çekim yapmak zorundaydı, bir ses teknisyeni söz konusu bile olamazdı. Bu durumda oldukça duygusal ve iç içe çekimleri etkin bir şekilde kolaylaştırmak için Carl’ın donanımının mümkün olduğu kadar küçük ve hafif olması gerekiyordu. 

DOCDAYS Productions firmasından filmin yapımcıları bu konuda Tentacle Sync ile Zeigermann Audio şirketlerine danıştılar. Carl, Tentacle Sync TRACK E audio ses kaydediciler (yaka mikrofonları veya DPA 4097 ile) ve yöneltmeli mikrofonlu bir Sony alpha 7s III kamera ile çekim yaptı. Bir Rode Wireless Go radyo hattı, kamera ve klipsli mikrofonlar arasında kablosuz bağlantı sağladı. Her şey minimum boyut ve maksimum kalite gözetilerek seçildi.

TRACK E ses kaydediciler bu sıra dışı koşullar altında ideal kayıt aygıtı olduklarını ispatladılar. On saatlik pil ömürleri ve 32 bit gezer kayıt formatı, Gierstorfer’e gün boyu ses için endişe etmeden çekim yapma imkânı verdi.

Carl’ın karakterlere çok yakın çalışırken aynı zamanda güvenli bir mesafeyi de koruyabilmesi için bu son derece zor koşullarda mikrofonlar Zeigermann Audio uzmanlarının yardımıyla yerleştirildi. Yoğun bakım ünitesinde çok miktarda arka plan gürültüsü kaydetmekten kaçınmak için çok iyi yönlendirilebilen mikrofonlar kullanıldı. Tüm karakterler için yaka mikrofonları kablolu idi. Kablonun mümkün olmadığı durumlarda klipsli Rode mikrofonlar kullanıldı; bunlar doktorların, hemşirelerin ve hasta yakınlarının düzenli olarak değiştirmek zorunda oldukları tüm vücudu saran koruyucu tulumlar nedeniyle de gerekliydi. 

Görseller: Ürün - Inge Möwe / Zeigermann_Audio GmbH; hastane - Carl Gierstorfer

Tentacle ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi için 0212 549 99 92 numaralı telefondan Aviteng’i arayabilirsiniz.