Reklamı Kapat
Anasayfa > Ürünler > Chrosziel Zoomer Evrensel Zoom Servo Sürücü
Chrosziel Zoomer Evrensel Zoom Servo Sürücü
23.09.2021 13:27

Chrosziel başarılı CDM Zoom Servo Drive ailesini genişletiyor. Küçük boyutlu ve evrensel zoom motoru Zoomer, bir 15mm çubuk üzerine kolayca takılarak neredeyse her lensin üzerine yerleştirilebiliyor. İki kablo kamerayla bağlantı sağlıyor. Bir kablo kamera pilinden gelen güç kaynağı, diğer kablo el tutma yeri ile kamera arasındaki denetim komutları için kullanılıyor. 

Evrensel motor ünitesi CDM-UNI-Z2, FX9 / FX6 / FS7 / FS5 serisi Sony kameraların çalışma işlevlerine kusursuz uyum gösteriyor. Servo sürücüsü el tutma yeri üzerindeki zoom anahtarı yoluyla denetleniyor. Motor denetimi Sony’nin kameraya özel protokolüyle yapılabiliyor ve bir LANC zoom anahtarı doğrudan servonun içerisine takıldığında kamera sinyallerinden bağımsız da çalışıyor. 

Birlikte verilen Chrosziel Flexi dişli halka sayesinde, Zoomer dişsiz bile dahil olmak üzere hemen her zoom lensiyle birlikte kullanılabiliyor. 

Çok işlevli el tutma yeri, kayıt işlevi ve zoom anahtarının yanı sıra kamera menüsü ve diğer serbestçe seçilebilen işlevler üzerinde denetim sağlıyor.

Kameramanın denetimi çok kolay. Lensin üzerine takılan Universal Zoom Servo Drive ilk olarak enerji alır almaz kendisini lens zoom halkasının uç duraklarına göre otomatik olarak ayarlıyor. Ardından tüm zoom hareketleri için odak uzunluk aralığının uç duraklarına iğne ucu hassasiyetinde erişiliyor ve lensin mekanik parçaları en iyi şekilde korunuyor.

Universal Zoom Servo Drive sürücünün beş adet çalışma modu, TELE uç konumlarında zoom anahtarına 10 saniye basılarak sırayla seçilebiliyor.

 1. EB/Documentary modu: Yavaş zoom hareketleri ve hızlı odak uzunluk ayarları.
 2. Silent mod: Alçak aralıkta yayılan zoom anahtarı tepkisi ve kesintisiz yavaş zoom hareketleri.
 3. Live/Hardcut modu: sabit görüntü açılarıyla çalışırken hızlı odak uzunluk ayarı.
 4. Direct/Raw mod: Zoom anahtarının çalışmasını programda kesinti yaratmadan doğrudan dijital motora aktarma. 
 5. Photo modu: Mekanik zoom’un eşit dağılımlı olmayan, değişken sertliğini giderip yüksek bir minimum hız uygulayarak, manuel fotoğraf zoom’larını destekleme.

Servo kasasının arkasındaki yeşil bir LED, bir moddan diğerine geçiş hakkında bilgi veriyor. Güç açıldıktan sonra servo en son seçilmiş olan modla çalışmaya başlıyor. Zoomer, zoom lensinin her iki tarafının üzerine takılabiliyor ve döndürülebiliyor. Bu işlev zoom anahtarının çalışmasına göre tersi yönde bir zoom hareketi sağlıyor. Bu dönüşün yönü, WIDE uç konumlarında zoom anahtarına 10 saniye basılarak tersine çevrilebiliyor.

Zoom Servo Drive içerisinde bütünleşik kontrol ünitesi, yaygın bilinen LANC protokolünü ve daha yeni Sony FX serisinin protokolünü kullanıyor. Çok işlevli el tutma yeri olmayan ve LANC kontrol opsiyonlu tüm kameralar Universal Zoom Servo Drive ile hiç sorunsuz çalışabiliyorlar. Bu ek bir üçüncü firma LANC tutma yeri gerektiriyor. Zoom’a ek olarak diğer hangi işlevlerin denetlenebileceği, kameranın tipine bağlı olarak değişiyor. LANC protokolü, her biri telefoto veya geniş açılı yönlerde zoom ayarları için sadece 8 hız düzeyi biliyor. Universal Zoom Servo Drive çok daha yüksek bir çözünürlük sunuyor ve Sony FX serisinin kontrol protokolü ile tüm farklı hızları destekleyebiliyor.

Bir tripoddan, kameranın arkasından çalışmak için piyasadaki pan kollarına takılabilen LANC protokollü zoom anahtarları var. Her zamanki 2.5mm jak konektörü, Universal Zoom Servo Drive sürücünün altına doğrudan takılabiliyor.

Universal Zoom Servo Drive 10-30V gerilimli, 5 bacaklı Lemo uyumlu bir konektörle enerjisini alıyor ve 12 Volt’ta maksimum 350mAh tüketiyor. Enerji kameradan; kameranın pil adaptör plakasından ya da doğrudan pilin üzerindeki bir D-Tap konektörden sağlanıyor. Enerji kabloları, Hirose 4Pin, Fisher RS 3Pin, D-Tap, Lemo uyumlu 7Pin/2Pin gibi olası tüm konektörler için mevcut. Enerji konektöründe bütünleşik başlatma/durdurma (start/stop) işlevi olan kameralar için Universal Zoom Servo Drive, ARRI Amira, Alexa, Alexa Mini ve diğer kameraların kayıt işlevlerini denetliyor.

Teknik özellikler

 • Güç kaynağı 10-30V (Lemo uyumlu 0B 5 bacaklı)
 • 2.5mm soket (kontrol komutu girişi)
 • 3.5mm soket (kontrol komutu giriş-çıkışı)
 • USB Type min A-B (aygıt yazılımı güncellemeleri)
 • Moment 0.5Nm
 • Maksimum güç tüketimi 350mAh @ 12V
 • Ürün numarası: CDM-UNI-Z2
 • EAN numarası: 4250618845975

Ürün içeriği

 • 1x CDM-UNI-Z2 Digital motor ünitesi
 • 1x LANC kablo
 • 1x LANC uzatma kablosu
 • 1x MN-AB-A90 (güç kaynağı kablosu 12 Volt A/B D-Tap –   açılı 90° dönüşlü 0B 5 bacaklı) 
 • 1x 206-30 Flexi Gear Ring (Ø 60-120mm)
 • 1x Gear Drive, mod. 0.8 (Ø 40mm)
 • Sony PXW-FX9 uyumluluğu için 1x CAB-FX9 
 • Sony PXW-FX6 uyumluluğu için 1x CAB-FX6
 • USB Mini adaptör

Ürün Zoomer Evrensel Zoom Servo Sürücü
Marka Chrosziel
Web www.chrosziel.com

En Çok Görüntülenenler
Dergi