Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > Mo-Sys Onset VP Services ile Sanal Uçakta Çekim
Mo-Sys Onset VP Services ile Sanal Uçakta Çekim
24.09.2021 13:46

Mo-Sys Engineering, sanal yapımcılıkta yeni olan yapım firmaları için dış kaynaklı çözüm sağlamak amacıyla Los Angeles’ta yeni Onset VP Services bürosunu açtı. Bu sayede ABD’deki yaratıcılık ve yapım uzmanı Papertown, bir hangardaki yolcu uçağıyla ilginç bir yapım projesini hızlı ve kusursuz biçimde gerçekleştirdi.

Deneyimli yaratıcı yapımcılık ajansı Papertown, bilgisayar grafikleri (CG) alanında uzman. Kuzey Amerika kıtasının en başarılı yönetim eğitim kuruluşlarından biri olan müşterisi Business Made Simple, her işletmenin bir uçak gibi çalışması gerektiğini temel alan bir yönetim eğitim kursu yaklaşımı nedeniyle, çekilecek görüntünün hangardaki bir uçakta olmasını tercih etti. 

Hangarın içindeki bir uçağı kiralamak ve hazırlamak pahalı ve zor olacaktı, bu nedenle Papertown bir yeşil ekranın önündeki sunucuyu çekip uçağı, hangarı ve diğer nesneleri bilgisayarla üretilen görüntülerle (CGI) yaratma yolunu seçti. Bu noktada işin içine Mo-Sys Onset VP Services girerek, gereken sanal yapım uzmanlığını getirdi. Bu tür çekimlere yarımcı olmak için Los Angeles’ta sanal yapım hizmetleri sunan bürosunu yeni kuran Mo-Sys Onset VP Services ekibi, CGI ve gerçek unsurları bir araya getirmek için Papertown’a sanal bir yapım stüdyosu kurmakta yardımcı oldu. Böylece Papertown sanal yapım iş akışını organize etmeye zaman harcamadan ve en son teknoloji hakkında ileri düzeyde bilgi edinmek zorunda kalmadan, görüntü elde etme ve öykü anlatımı üzerinde yoğunlaşabildi. Kamera takip, görüntü robotik ve sanal yapım çözümleri alanlarında önde gelen şirketlerden Mo-Sys, sanal bir yapım sahnesi içerisinde 3D hareketler sağlayan hassas 6 eksenli kamera takibi sağlamak için StarTracker’ı yarattı. Çok hassas ve hatasız gerçek zamanlı lens verisiyle birlikte Mo-Sys VP Pro yoluyla elde edilen bu eksiksiz StarTracker veri seti Unreal Engine’in sanal grafiklerini yönlendirdiği için gerçek kamera hareketlerini taklit ederek ikna edici sanal sahneler yaratıyor.

StarTracker’ın sanal grafikleri gerçek dünyaya bağlayıp kilitleme yeteneğini kullanarak sadece görüntü yönetmeni vizörde birleşik görüntü olduğu için her çekimi kolayca kadrajlamakla kalmıyor, aynı zamanda yapım ekibi tamamlanan çıkışı kaydederek post prodüksiyonda uzun zaman alan birleştirme işleminden kurtuluyor. Papertown tüm üç saatlik görüntü dizisini ve onlarca terabaytlık sinematik çekimi stüdyoda sadece iki günde çekebildi. 

Mo-Sys ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi için 0212 297 88 77 numaralı telefondan Provid’i arayabilirsiniz.