Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > Clear-Com DX210 İnterkom Sistemi Afrika’nın Vahşi Doğasında
Clear-Com DX210 İnterkom Sistemi Afrika’nın Vahşi Doğasında
22.10.2021 16:37

Kenya’daki CATS Ltd., yerel yayın gereksinimleri için dağıtıcı, bütünleştirici, teknik destek ekibi ve kiralama çözüm ortağı olarak hizmet vererek her işi görüyor. Şirketin küçük ama güçlü Clear-Com DX210 dijital kablosuz interkom sistemi, son dokuz yıldır müzik performansları, TV programları, sohbetler, yemek pişirme yarışmaları, Esports ve en son da canlı internet görüntü akışı gibi çeşitli yapımlarında en çok yararlandığı ürünü oldu. Ünlü vahşi yaşam fotoğrafçısı Jeffrey Wu, CATS Limited şirketinin kurucusu Ayaz Rajput’tan,The Great Migration in Africa (Afrika’da Büyük Göç) adlı belgeselinin türünün ilk örneği olacak canlı akış yapımına yardımcı olmasını istedi. Bu alışılmamış isteğe rağmen, CATS firmasının sahip olduğu DX210 sistemi mükemmel bir bağımsız çalışan çözüm sağladı.

Görüntü paylaşımına yönelik sosyal medya platformları TikTok ile Douyin, fotoğrafçı Jeffrey Wu’dan bu canlı akışın içeriğini yaratarak, küresel çapta bir izleyiciler topluluğunu vahşi yaşamın bu büyüleyici sergilenişi için bir araya getirmesini istedi. Mevsim değişikliği sırasında gerçekleşen Büyük Göçte milyonlarca Afrika antilobu, zebra, ceylan ve diğer hayvanlar Tanzanya’daki Serengeti’den Kenya Masai Mara’daki daha verimli otlaklara göç ediyor.

Ayaz, Jeffrey Wu ve uzun zamandır yerel yapım çözüm ortağı olan İrfan Kassam, bu beş günlük etkinlik için teknik uzmanlıklarını kullandılar. Uygulama kullanıcıları bu süre boyunca olan biteni izleyebildiler.

Proje iki turne aracı arasında kusursuz iletişim gerektirdi. Her birisine üçer kamera, birer görüntü miksleri, ses miks ve internet akış donanımı kurulan iki araca, sahada uzun saatler boyu süren çalışmalar boyunca dahili çeviriciler (inverter) ve güneş enerjisi üreteçleriyle enerji sağlandı. Bir araca DX210 ana istasyon ile dışına antenler yerleştirilirken, diğer araca bir BP210 2 kanallı 2.4 GHz kablosuz kemer donanımı konuldu. Ayaz ile İrfan’ın ayrı araçlarda yer aldıkları bu yapılandırmayla, kanalın araç hareketlerini, teknik sorunları belirleyip gidermeyi ve diğer araçlar arası iletişimi koordine etmesi sağlandı.

Açık alanlarda yapım ekibinin elde ettiği 100-150 metrelik kablosuz interkom mesafeleri, içeriği anlatan iki sunucu için araçlar arasında girişim yaratmamaya yetecek kadar mesafe sağladı. Bu sayede biri mandarin Çincesi, diğeri İngilizce konuşan sunucuların sesleri birbirine karışmazken, Ayaz ile İrfan interkom üzerinden haberleşebildiler.

TikTok ile Douyin bu projede biyolojik çeşitliliğin önemini vurgulamayı ve tüm dünyada vahşi yaşamın korunmasını teşvik etmeyi hedefleyen Uluslararası Hayvan Sağlığı ve Korunması Fonu ve Kenya Turizm Bakanlığı ile de işbirliği yaptı.

Ayaz şöyle konuştu: “Böyle yüce bir amacın parçası olmaktan onur duyuyorum. Bu kadar küçük bir ekibin tek bir DX210 sisteminin yardımıyla bu mesajı küresel bir platforma taşıyabildiğini düşünmek çılgınca geliyor. Nairobi’de sektöre dokuz yıl hizmet verdikten sonar müşteriler ve ekip, CATS Limited firmasının bilinen yüksek kalitesi ve hizmetiyle eş anlamlı hale gelmiş Clear-Com sistemimize alıştılar.

Clear-Com ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi için 0216 425 99 66 numaralı telefondan Ateksis’i arayabilirsiniz.