Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > AJA; Üretim, Test ve Kalite Kontrol Süreçlerinde Phabrix Qx ve QxL Ürünlerini Kullanıyor
AJA; Üretim, Test ve Kalite Kontrol Süreçlerinde Phabrix Qx ve QxL Ürünlerini Kullanıyor
26.11.2021 15:53

AJA Mühendislik Departmanı Yöneticisi Bob Hudelson, AJA’nın üretim ve test süreçlerinde Phabrix Qx ve QxL IP, 4K/UHD, HDR sinyal üreteç ve analiz cihazları kullanımını anlattı.

AJA’nın yıllar içerisindeki başarısının bir parçası, güçlü mühendislik etiği ve ayrıntılara gösterilen özen olarak sıralanabilir. Karmaşık video ortamlarında doğal olarak ortaya çıkan sorunları çözmek ve müşterilerden gelen taleplere göre ürün geliştirmenin önemini ortaya koyan Bob Hudelson, Grass Valley - Kalifornya AJA Ar-Ge’sinde 7 set ve üretimde 4 set olmak üzere 11 set Qx ve QxL kullandıklarını belirtti. 

Bob Hudelson sözlerine söyle devam etti: “300-400 farklı video sinyal formatı ile çalışıyoruz. Bu sayı müşterilerimiz iş akışlarını yeniledikçe büyümeye devam ediyor. Bu nedenle Phabrix’in kapsadığı geniş format yelpazesine erişim son derece gerekli ve yararlı. AJA’ya 7 yıl önce katıldığımda, gözüme çarpan çok sayıda test ekipmanıydı. Biz bir mühendis tarafından kurulmuş ve işletilen firmayız, bu nedenle yönetim test cihazları için oldukça iyi bütçe yaratıyor ve en çok verim alabildiğimiz ekipmanlara yatırım yapıyor. Geliştirme mühendisliğinin başarılı olması firmamız için çok önemlidir. Bu alanda en büyük yardımcımız Phabrix ürünleridir. Phabrix Qx ürünleriyle ilk tanışmamız ve çalışmaya başlamamız Phabrix Qx ile 12G-SDI’ye odaklanmamızla 2018 yılında başladı. IP ivmesi istikrarlı bir şekilde artsa da12G-SDI bugün karşılaşılan en acil sorunları çözebildiği için yayıncılıkta pek çok müşterimiz arasında çok popülerdir. Phabrix Qx eksiksiz olarak 12G-SDI ürün yelpazemizi doğrulama ve test etme konusunda bir etkinleştirici olduğunu kanıtlamış ve ürünlerimizin kullanıma hazır olduğuna emin olmamıza yardımcı olmuştur.

Bob Hudelson, başlangıçta en kapsamlı bir şekilde 12G-SDI desteğine sahip ve rakiplerine göre oldukça önde olduğu için Phabrix Qx’i tercih ettiklerini, sonrasında Qx’in AJA’nın üretim ve test süreçlerinin ayrılmaz bir parçası olduğunu belirtiyor. Mühendislik ve araştırmada Qx belirli doğrulama ve sorun giderme amaçlı kullanılmasına karşın üretimde ve kalite kontrolde sürekli tekrarlanan test kademeleri için bir test komut dosyası yazarak otomatik bir şekilde kullanıldığının üzerinde duruyor.

Bob, Qx’in tek bağlantılı 12G-SDI ve dört bağlantılı 3G-SDI arayüzlerinin olmasının da ayrı bir avantaj olduğunu, hepsinin ötesinde Phabrix ekibinin karşılaşılan tüm zorluklarda hep yanlarında olduğunu ve sorunlara çözüm odaklı yaklaştıklarını anlatıyor. “Sadece televizyon için ürünler geliştiriyor olsaydık öncelikle YCbCr 10Bit 50/59 fps sinyallerini test ederdik ancak ürünlerimiz çok farklı alanlarda kullanıldığından çok çeşitli sinyaller, raster boyutlarını, resim çerçevesini, oranlamaları, renk uzaylarını bilmemiz gerekiyor. İşte tüm bu durumlarda Qx yardımcımız.12G-SDI son yıllarda başarımızın kritik bir parçası olsa da gelişen IP alanında bir dizi saygın ürün geliştirdik ve bu alanda da yine Phabrix’ten QxL cihazını tercih ettik. QXL, IP yolunda bize çok yardımcı oluyor.” diyerek sözlerine devam etti.

Bob; 12G-SDI için güçlü bir talebin devam ettiğini, ancak endüstrinin ihtiyaçları doğrultusunda üretime devam edeceklerini, bu nedenle de yeni QxL yatırımlarını planladıklarını belirtiyor.

Qx ve QxL ile diğer tüm Phabrix ürünleri için 0312 438 68 18 numaralı telefondan Türkiye tek yetkili satıcı İdeaPro’yu arayabilirsiniz.