Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > Litepanels 2x1 Softpanel ile Hızlı Yaşam –Yavaş Film
Litepanels 2x1 Softpanel ile Hızlı Yaşam –Yavaş Film
24.05.2022 17:11

Bu yazıda yüksek hızlı fotoğraf ustası Chris Vanderschaaf‘ın Litepanels 2x1 Softpanel hakkındaki görüşlerine yer vereceğiz.

Hayat Hızlı – Film Yavaş

Hayat hızlı hareket eder, ancak Phantom Flex4K kamerasıyla donanmış yüksek hızlı görüntü yönetmeni Chris Vanderschaaf, zamanı iradesine göre bükme ustasıdır. Yüksek hızlı kameralar, robot kolları ve hareket kontrol sistemlerinde uzmanlaşan Chris, 1000 fps’de güzel ağır çekim görüntüler oluşturmak için Adidas, Mountain Dew, PlayStation, Ferrari ve Disney gibi markalarla birlikte çalışıyor. 

Yüksek hızlı fotoğrafçılık affetmez, 1000 fps’de her şeyi görürsünüz, bu nedenle mükemmellik dışında hiçbir şey onu kesmez. Yüksek hızda mükemmellik çekmek için ışığa - çok fazla ışığa - ihtiyacınız var ve bu ışık kusursuz olmalıdır. Tutarlı, doğru ve dengeli ışık için Chris, Litepanels’in Gemini 2x1 Soft RGBWW LED panellerini kullanır. 

Slowmotion’da her şey daha havalı görünüyor 

Chris, “Her şeyi 1000 fps’de ağır çekimde görmek, aksi halde kaçıracağınız o kadar çok şeyi ortaya çıkarıyor ki” diyor ve ekliyor: “Bu farklı bir dünya, heyecan verici ve her seferinde farklı, özellikle de ateş ve patlamalar, sıvı ve su çektiğinizde.

Chris’in bir Phantom ile ilk deneyimi, onun bir ateş soluma performansı yakalamasıyla başladı. “Oynatmaya basar basmaz, bunun hayatımda gördüğüm en çılgınca şey olduğunu düşündüm!”. Chris o an itibarıyla yüksek hızlı çekimlere gönülden bağlandı. Chris bu tip çekimlere  “Her seferinde çözülmesi ilginç bir bulmaca” diyor. “Günlük bir ev eşyası olmak yerine bir şeyi nasıl dramatik bir ana dönüştürürsünüz? Phantom Flex4K kamera çözümlerden biridir. Phantom dudak uçuklatan ağır çekim görüntüleri yaratıyor, ancak çok az kişinin yatırım yapabildiği çok özel  bir kamera. Gün geçtikçe daha da uzmanlaşıyorum çünkü yüksek hızlı fotoğrafçılığı robotik kollar ve hareket kontrolü ile birleştiriyorum, robot kollarına monte ettiğimiz kameralar ile çılgınca yemek reklamı çekimleri ve masa üstü işler yapıyoruz”.

Başarının bileşenleri 

Bir gıda markası ajansı için yeni bir projede, Chris’i bir dizi lezzet profili reklamı çekimi yapması için çağırdılar. Çeşitli canlı arka planlara karşı çekilmiş birkaç malzemeye ihtiyaçları vardı, ancak sınırlı bir bütçeydi ve fazla zaman yoktu. “Gemini ışıklarının renk doğruluğu için harika olduğunu biliyordum, bu yüzden onu difüzyonun arkasına atmaya ve arka plan kaynağı olarak kullanmaya karar verdim. 24 fps ile 1000 fps’de bir şey çekmek arasındaki fark yaklaşık beş duraktır, yani 32 kat daha fazla ışığa ihtiyacınız var. Gemini’yi nesnenin arkasına koymak ve yüksek kare hızlarında çok daha parlak sonuçlar elde etmek için ışığın içine doğru çekmek bir yöntemdir. Renkler arasında hızla geçiş yapmak için Gemini panelleri, altı hızlı seçimli CCT değeri ve altı kullanıcı tanımlı ön ayar düğmesi içerir. Çok az zamanımız vardı ve bu süre içinde mümkün olduğunca çok çekim yapmamız gerekiyordu. Bu nedenle ışık konusunda tercihimiz Litepanels Gemini LED panel ile ihtiyacımız olan tüm farklı arka plan renklerini önceden ayarlanmış düğmelere kaydedebiliyor ve arka planı birkaç saniye içinde müşterinin istediği renge anında değiştirebiliyorduk. Belirtmeliyim ki her Gemini modu, titreşimsiz moddur. Çok yüksek kare hızlarında çekim yapmak, bir aydınlatma armatürünün titreşimsiz olma özelliğini gerçekten test eder, hatta doğrudan ışığa doğru çekim yaparken saklanacak hiçbir yer yoktur. Doğrudan Gemini çekim yapabileceğimi bilmek harika ve onu kıssam da rengini değiştirsem de fark etmiyor, sonuç son derece net ve iyi. Bunu diğer ışıklarla yapamadım. 1000 fps’de belirli 60 cm’lik panel ışıklarını hiç kısamazsınız, onları birazcık bile karartırsanız, titreme hemen görülür.” 

Litepanels Gemini RGBWW panelleri, Kırmızı, Yeşil ve Mavi’nin yanı sıra özel beyaz ve sıcak beyaz LED’ler kullanır, bu nedenle tam renk gamını elde etmek için daha az renk karışımı gerekir. Chris, “Genellikle bir panelin rengini değiştirdiğinizde ışığın yoğunluğunu değiştirirsiniz, Gemini 2x1 soft panelleri, kitimde olmazsa olmazlardan. Beyaz ışık ve renk doğruluğu ile titreme sorunları hakkında endişelenmenize gerek yok.

İlgili ropörtaj ve videoya ile Gemini serisi LED panellerin kullanıldığı diğer uygulamalar için https://www.litepanels.com/en/applications/live-fast-film-slow/  ziyaret edilebilir.

Litepanels ürünleri hakkında daha fazla bilgi almak için 0312 438 68 18 numaralı telefondan Türkiye tek yetkili satıcısı İdeaPro’yu arayabilirsiniz.