Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > MTV Movie and TV Awards Ödül Töreninde JBL Hoparlörler
MTV Movie and TV Awards Ödül Töreninde JBL Hoparlörler
22.12.2021 17:02

2020’de gerçekleştirilmeyen MTV Movie and TV Awards, 2021’de yirmi dokuzuncu ödül törenini Los Angeles eyaletindeki Hollywood Palladium’da sınırlı sayıda izleyiciyle yaptı. Komedyen Leslie Jones’un sunuculuğunu yaptığı 2021 ödülleri, samimi, salon tarzı bir düzene sahipti; 50 kişilik bir seyirci grubunun çevrelediği dairenin ortasındaki bir platformda sahnelendi. Snoop Dogg’un DJ ve tek müzik etkinliği olduğu gösteri, öncelikle yüksek dinamik aralığa sahip, çok yönlü bir ses sistemi gerektiren konuşmalardan ve film kliplerinden oluşuyordu. Ancak, mekânın şekli, düşük tavan yüksekliği ve sıra dışı sahne düzeni, potansiyel akustik sorunlar yarattı ve hoparlör kurulumu için az alan bıraktı.

Çözüm

Mekânın akustik ve lojistik zorlukları göz önüne alındığında mümkün olan en iyi sesi sağlamak için ATK Audiotek, geniş kapsama alanına sahip net, yüksek kaliteli ses sunmak ve istenmeyen ses yansımasını ve yankıyı önlemek için JBL VRX932LA-1 ve VT4886 hoparlörleri seçti.

ATK ekibi, 22 JBL VRX932LA-1 hoparlörleri tavanın etrafına yerleştirilmiş ve merkezden dışarı doğru daireler çizerek, yankıyı önlemek için orta sahne bölümünün üzerinde bir boş alan konisi bırakarak tek ünitelere yerleştirdi. 2408J Annular Ring Diaphfram HF sürücüleri ve neodimyum mıknatıslı Differential Drive bas hoparlörlerine sahip VRX932LA-1, MTV ödül sahnesi için gereken düşük ses seviyelerinde bile bozulmamış ve tutarlı ses sundu. Ek olarak, çift açılı kutup soketli sabit eğrili tasarım, ses yansımasını önlemek ve sesi izleyicilere eşit olarak dağıtmak için hem geniş kapsama alanı hem de hassas açılandırma sağladı. Sinematik oynatma için stereo ses ve daha fazla etki sağlamak için ATK, sistemi ana sahnenin her iki yanına yerleştirilmiş JBL VT4886 grup hoparlörlerle (line array) destekledi.

Sonuç olarak Elizabeth Olsen, RuPaul, Leslie Jones ve film - TV dünyasının en büyük isimlerinden bazılarının yer aldığı iki başarılı gece gerçekleştirildi. Hem sunucular hem de ödül kazananlar konuşmalarını sahnenin merkezinde tutarlı, tutarlı ve yankısız bir sesle yaptılar.

Etki

ATK Audiotek PA Tasarımcısı ve Sistem Teknisyeni Kirk Powell yorum yaptı:“Palladium zorlu bir mekan. Arka duvar büyük bir parabol, bu yüzden konuları nasıl hedeflediğinize dikkat etmelisiniz çünkü o mekana istemediğiniz şekillerde heyecan katabilirsiniz. Bu salonun asıl zorluğu alçak tavan ve tam bir aydınlatma kafesini astığınızda tavan daha da alçalıyor. Böyle bir mekanda yüksek sesle konuşsaydık, sunucu mikrofonlarından yankı duyulurdu. Sesi düşük tutmaya ve herkesin her şeyi duyabilmesi için her noktada eşit ses duyulan kapsama alanı için güzel bir dağıtılmış sistem kurmaya çalıştık; VRX932 bunun için iyi bir çözüm.

JBL ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi için 0212 312 24 24 numaralı telefondan Ertekin’i arayabilirsiniz.