Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > Sylvan Esso, Shaking Out The Numb Turnesinde Üstün Martin Işık Çözümlerini Seçti
Sylvan Esso, Shaking Out The Numb Turnesinde Üstün Martin Işık Çözümlerini Seçti
22.01.2022 14:50

Aydınlatma Tasarımcısı Zach Sternberg, indie-dans ikilisi Sylvan Esso’ya Shaking Out the Numb Turnesinde müzikleri kadar dinamik, etkileyici ve sürükleyici bir aydınlatma sağlamak için Martin Professional aydınlatma çözümlerini içeren son teknoloji ürünü bir donatım tasarladı.

2013 yılında ABD’nin Kuzey Karolina eyaletindeki Durham kentinde kurulan Sylvan Esso, Şarkıcı-Söz Yazarı Amelia Meath ve Prodüktör Nick Sanborn’dan oluşuyor. Meath ve Sanborn, folk, indie rock ve elektronik müziğin unsurlarını birleştirerek dijital, hareketli müzik ile samimi, hassas lirizm arasındaki çizgiyi aşan bir ses geliştirdi ve bu süreç onlara sadık bir hayran kitlesi kazandırdı. Geçtiğimiz sonbaharda, Grammy adayı ikili, COVID-19 salgını sırasında 2020’de çıkardıkları üçüncü stüdyo albümleri Free Love’ı desteklemek için Shaking Out the Numb Turnelerine başladı. Sürükleyici ve dinamik aydınlatma Sylvan Esso şovlarının temel unsuru olduğundan, ikili, hayranların beklediği ve sevdiği yaratıcı görsel tarzı getirmek istedi ve aynı zamanda hala iyileşmekte olan, pandemi sonrası canlı müzik endüstrisinin neden olduğu prodüksiyon kısıtlamaları içerisinde çalıştı. Bu gereksinimleri karşılamak için Aydınlatma Tasarımcısı Zach Sternberg, Martin MAC Allure Profile ve VDO Atomic Dot CLD ışık kaynakları ve bir P3-050 sistem denetleyici içeren modern ama çok yönlü bir aydınlatma donatımı yarattı.

Sternberg şunları söyledi: “Bu, pandemi sonrası bir turneydi, bu nedenle bütçeler daha sıkıydı ve verimlilik kilit noktaydı. Gerçekten odaklandığımız şeylerden biri, yaratıcılığın sınırlarını zorlayan ve hayranlara yeni kısıtlamalar altında tanıdıkları ve sevdikleri deneyimin aynısını getiren bir gösterinin nasıl tasarlanacağıydı. Gösterilerimizin düzeyini gerçekten yükseltmek için donatımızdaki bazı sektörde olgunlaşmış ve kendine yer edinmiş ekipmanlarla birlikte Martin’in son teknolojili donanımlarını da kullanmanın faydalı olacağını düşündüğüm için firmaya ulaştım. Konsoldan alınan sabit DMX değerleri ile görüntü içeriği arasında bir program karışımı ile kontrol edilen, merkezi olmayan bir LED piksel şebeke örgüsü (grid) tasarladık. Bu turnede hangi ışık kaynaklarının en iyi sonucu vereceğini incelediğimizde, Atomic Dot ve Allure hem ısmarlama programlamayı hem de video birleştirmelerini sorunsuz bir şekilde alıp çalıştırabildikleri için öne çıktılar.

Aydınlatma donatımı, hafif bir ışıklar örgüsü için kavisli bir destek yapısı oluşturmak üzere birbirine bağlanan 13 hafif, katlanabilir el arabasından oluşuyordu. Her arabada iki Martin Atomic Dot CLD vardı ve sahnenin merkezine, müzik grubuna doğru dönüktü ve yukarıdaki askı iskeletinde, doğrudan her birinin üzerine merkezlenmiş bir MAC Allure Profile ışık kaynağı vardı. Tüm Atomik Dot ışıklar tek bir devreyi paylaştığı ve Allure’ler tek bir Ethernet hattı tarafından kontrol edildiği için, verimlilik tasarımın kendisinin bile ötesine geçti. Bu donatım önceki turnelerde kullanılanlardan daha küçük boyutluydu ve azaltılmış ekibin boyutunu barındırmak için minimum kurulum ve sökme gerektirdi, ancak tasarım yine de müzik grubunun beklentilerini aşan, güçlü ve hünerli görseller sağladı.

Parlak bir yanıp sönen flaş nokta ışık ile birlikte video kontrollü Aura arka ışığına sahip olan VDO Atomic Dot, güçlü ışık demetleri, karmaşık bir şekilde bir araya getirilmiş yaygın ışıklar (wash) ve daha fazlasını üreten, çok yönlü kompakt bir ışık kaynağı olup, Sylvan Esso’nun gösterilerinde önemli bir bileşen haline geldi. Örneğin, “Numb” şarkısında Meath’in kapella söylediği bir kısım var, burada miksi hızlı ve düzensiz bir şekilde kesen titreşimli bir synth devreye giriyor. Sternberg ve ışıklandırma ekibi, sahnenin karardığı ve Dot ışıkların synth sesiyle zaman içinde sahnede yanıp söndüğü bir alkış efektiyle bu anın heyecanını yükselttiler. Sternberg, Dot kaynakların eşsiz parlaklığının şarkıdaki bu önemli kısmı mükemmel bir şekilde vurguladığını ve seyirciler için gösteriyi adeta durduran bir an yarattığını belirtiyor.

Sternberg ekledi: “Dot ışıklardan çok az güçle elde ettiğiniz çıkış miktarı gerçekten etkileyici. Ve eğimli aydınlatma donatımı tasarımı ile hepsinin müzik grubuna dönük olması, kamera ile sanatçılar arasındaki alan için gerçekten harika. Bu yüzden, Numb şarkısı sırasında o büyük beyaz patlamaları yaptığımızda, hepsi Nick ve Amelia’nın durduğu o merkezi odak noktasına odaklanıyor ve yakıcı derecede parlak. İşte o harika an, ‘Pekâlâ, bu büyük ışık örgüsü duvarımız var, ama bu anı inanılmaz kılmak için ne yapabiliriz?’ diye düşündük ve Dot ışıklar bu işi kotardı.

Martin ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi için 0212 312 24 24 numaralı telefondan Ertekin’i arayabilirsiniz.