Reklamı Kapat
Anasayfa > Makaleler > Sanal Tur ve Sesli Rehber Seslendirme Hizmetlerinin Yükselişi
Sanal Tur ve Sesli Rehber Seslendirme Hizmetlerinin Yükselişi
21.03.2022 12:31

Teknoloji hayatımızın her alanında erişilebilirliği artırmaya devam ederken bu dijital dönüşümü sanat ve kültür mekânlarında da görüyoruz. Müze, sanat galerisi, saray gibi tarihi ve kültürel mekânları gezerken bilgi almak için de elbette konunun uzmanı bir rehbere ihtiyaç duyuluyor. Tam da bu noktada uzun yıllardır ziyaretçilere sunulan sanal rehber seslendirme hizmetleri devreye giriyor. İşitme, her ziyaretçinin katıldığı tur deneyiminin önemli bir parçasıdır. İster bir sanat galerisinde sanat turu olsun, isterse tarihi ilgi çekici bir binanın hikâyesi olsun… Bir ziyaretçinin deneyimi sadece gördükleriyle değil aynı zamanda duyma yetenekleri ve dinlediklerinin niteliğiyle de ölçülür.

Artık birçok turistik, tarihi ve kültürel yerde profesyonel turist rehberlerinin anlatımı yerine sanal rehber seslendirme hizmetleri tercih ediliyor.

Peki, sanal rehber seslendirme nedir?

Sanal rehber veya sesli rehber, özel rehberli turlarda alacağınız bilgileri dinlemenize olanak tanıyan ve müzik çalara benzer bir elektronik sistemdir. Gördüğünüz bir eser, nesne veya konum hakkında ayrıntılı bilgi verme esaslı olan sanal rehber seslendirme hizmetlerinin içeriği tarihsel veya teknik bir anlatım olabilir. Genellikle birden çok dil seçeneği sunan sanal rehber seslendirme gün geçtikçe erişim hacmini büyüten bir hizmet alanıdır. Müze seslendirme, galeri seslendirme gibi fiziken orada bulunulan ortamlar gibi sanal tur seslendirme hizmetleri de dinleyicilerin zihinsel resimler oluşturmasına ve özel yerlerin hikâyesini veya tarihini anlamasına yardımcı olur. Müze ve sanal tur seslendirme hizmetleri ziyaretçi ve takipçilerine ilgi çekici bilgileri etkileyici bir sanal rehber seslendirme ile aktarır. Bu sayede ziyaretçi ilgisini önceden profesyonel koşullar altında kaydedilmiş sözlü bilgi akışı ekleyerek bir tur atmosferine dönüştürmek mümkün.

Sanal Rehber Seslendirme Hizmetlerinin Avantajları

Önceden kayıt yapılan sanal rehber seslendirmeleri bilgi doğruluğu açısından da güvenilir bir hizmet sunar. Sanal rehber seslendirme hizmetleri içeriğin doğruluğu onaylanmış bilgiler aktarır. Farklı dillerde hizmet olanağı sunarken aynı zamanda düşük maliyetli olması da tercih sebeplerindendir.

Sanal rehber seslendirme sayesinde ziyaretçilere kolay erişim, anlatılanları anında izleyebilme ve bilgileri karşılaştırabilme imkânı sunar. Operasyonel olarak da kolaylık sağlayan sanal rehber seslendirmeleri sadece müze, sanat galerisi gibi alışılmış alanlarla sınırlı kalmayarak helikopter turları, yeraltı şehri gezileri, gemi seyahatleri gibi farklı birçok alanda da tercih edilmektedir.

Sanal rehber seslendirme hizmeti Türkçe dışında İngilizce, İspanyolca, Almanca, Fransızca, Çince, İtalyanca, Arapça başta olmak üzere tüm dillerde kayıt yapılarak verilebilmektedir.

Genel olarak ziyaretçi üzerinde bir alıcı ve dâhili kulaklıkla verilen sanal rehber seslendirme hizmeti tercih edilmektedir. Alıcı üzerinden dil seçimi yapma seçeneği bulunmaktadır. Gezi başladığında vericiler sayesinde mekânın hangi bölümünde olduğunuz saptanarak o bölüm hakkında sesli olarak bilgiler aktarılmaktadır. 

Bir diğer sanal rehber tekniği ise iOS ve Android işletim sistemi olan akıllı telefonlara indirilen uygulama aracılığıyla bilgilerin sözel olarak iletilmesidir. Mekân içerisinde belirli bölümlerde konumlandırılan QR kodlar telefonda yer alan uygulama üzerinden okutulduğunda bu sistemler sesli sunum yapmaktadır.

Sanal Gerçeklik ve VR Seslendirme Hizmetleri

Günümüz teknolojisinin en yeni gelişmelerinden olan sanal gerçeklik hayatımızın gerçeklerinden biri haline geldi. Sanal gerçeklik kısaca VR oyunları, anlatımlar, sanal geziler günlük yaşamımızın ayrılmaz bir parçası olma yolunda.

Peki, sanal gerçeklik nedir? Sanal gerçeklik bir kişi tarafından keşfedilebilen ve etkileşime girebilen; üç boyutlu, bilgisayar tarafından oluşturulan bir ortamı tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Kişi bu sanal dünyanın bir parçası olur ve oradayken bir dizi eylem gerçekleştirebilir.

Özellikle son bir yılda salgın nedeniyle dünyanın kısıtlı kaldığı ve hareketliliğin azaldığı bir süreçte müzelerin, sanat galerilerinin sanal turlar ile ziyaretçilerine gerçek bir deneyim yaşatması da bunun örneği. Müzeleri VR gözlüklerle görüntülü ve sesli olarak gezebilmek de mümkün.

Bu taleplerin yaygınlaşması ise sanal gerçeklik seslendirme kısaca VR seslendirme hizmetleri ihtiyacını da beraberinde getirdi. 

Sanal Rehber ve Sanal Tur Seslendirme Kaydı Nasıl Yapılıyor?

Birçok dilde sanal tur, sanal rehber seslendirme projelerine profesyonel seslendirme ajansları cevap veriyor.

Sanal tur ve sanal gerçeklik seslendirme kayıtları için ilk aşamada seslendirme sanatçısı seçimi yapılır. Seslendirme sanatçısı anlatım içeriğine uygun ses tonu, vurgu ve ses rengine sahip olmalıdır. Anlatımın anlaşılır olması, bilgi içeriklerinin ilgi çekici bir şekilde okunması gerekmektedir. Bunun için seslendirme yönetmeninin gerekli direktifleriyle seslendirme kaydı yapılır. Kayıt sonrası gerekli düzenlemeler yapıldıktan sonra kayıtlar ağırlıklı olarak 24 bit wav formatında verilmektedir. Talep ve ihtiyaca göre her bölüm ayrı kaydedilerek teslim edilebildiği göre tek kayıt halinde de hazırlanmaktadır.

Sanal rehber seslendirme hizmetlerinin kalitesi için seslendirme ajansı ile çalışmanın en büyük avantajı seslendirme yönetmeni eşliğinde, profesyonel ses kayıt stüdyosunda tüm süreçlerin gerçekleşmesidir.  Gelecek yıllarda seslendirme hizmetleri başlıkları altında yapay zekâ seslendirme ve VR (sanal gerçeklik) seslendirmenin daha çok konuşulacağını ve bu hizmetlerin yaygınlaşacağını belirtmek gerek!


Fotoğraflar © Birol Berber - BiberSA Prodüksiyon

 

YAZAR HAKKINDA
Birol Berber
Birol Berber | BiberSA Prodüksiyon | Seslendirme Yönetmeni
En Çok Okunanlar
Dergi