Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > L-Acoustics L-ISA Çocuk Filarmonisinde Küçük Ziyaretçilere Yüksek Müzik Etkileşimi Sağlıyor
L-Acoustics L-ISA Çocuk Filarmonisinde Küçük Ziyaretçilere Yüksek Müzik Etkileşimi Sağlıyor
28.03.2022 14:27

Paris’in kuzeydoğu sınırında yer alan Philharmonie de Paris kompleksi, bir amfi tiyatro, konser salonu, müze, sergi salonu, stüdyolar ve atölyeleri kapsayan City of Lights’ın müzikal merkez üssü. Komplekse en son eklenen Philharmonie des enfants (Çocuk Filarmonisi), etkileşimli oyunlar ve sürükleyici ses enstalasyonları aracılığıyla işitme hassasiyetini geliştirme hedefiyle dört ila on yaş arası çocuklar için kuruldu. Çocuklar, özel amaçlı bu yeni mekanda ses ve müziğin harika dünyasına ilk adımlarını atıyorlar. Alan, biri Plein les oreilles! olarak adlandırılan beş farklı temalı alanı kapsıyor ve L-ISA Immersive Hyperreal Sound teknolojisi ile donatıldı.

Plein les oreilles! özel olarak oluşturulmuş müzikal filmler, hikayeler, konser kayıtları ve ses deneyimlerinin bir karışımı. L-ISA teknolojisi aracılığıyla mekanın tamamına dağıtılan ses ve tabandan tavana dağıtılan 360 derecelik video projeksiyonu sayesinde, ziyaretçiler gerçek anlamda duyusal bir deneyim yaşıyorlar. Philharmonie des enfants’ın direktörü Mathilde Michel-Lambert, proje tasarımının başlangıcından itibaren, yeni yaratıcılık alanlarını kapsayan ve izleyicinin duyularını uyandırmak için ses mekansallaştırmasını görsel anlatı ile kusursuz bir şekilde birleştiren, sürükleyici bir salon yaratmak istedi.

Sebastien Moreau, Philharmonie des enfants’ta Teknik, Görsel-İşitsel ve Dijital Yönetici. Üç yıl önce büyük ölçekli sarmalayan (immersive) alanın bir prototipinin üretimiyle başlayan projenin kavramsal planlamasından bu yana yer alıyor. 15 yılı aşkın süredir L-Acoustics ürünlerini kullanan Philharmonie de Paris, her iki mekanında da kalıcı olarak L-Acoustics K2 ve Kara sistemleri kurdu. Bu çözümlerin üstün ses kalitesinin farkında olan Moreau, nihai tasarımda kullanmak istediğinin bu olduğunu biliyordu. “Her şeyden önce ve diğer birçok sürükleyici deneyimin aksine, izleyiciyi olayın içine alıp sarmalamanın sesle yapılmasını istedik.

Constance Guisset Studio, inşaat projesini Moreau, meslektaşı Antoine Collaudin ve teknik altyapıdan sorumlu Philharmonie des enfants proje ekibi ile birlikte yönetti, teknik tasarım üzerinde çalıştı, şartnamelerin taslağının hazırlanması, üretim çalışmalarının takibi ve tüm cihaz ayarlarından sorumluydu. Kurulum, L-Acoustics sertifikalı sağlayıcı AUVISYS tarafından gerçekleştirildi ve L-Acoustics tarafından ayarları ile düzenlemeleri yapıldı.

Tamamlanan L-ISA kurulumu, 40 metrekarelik alanın duvarlarında, tavanında ve zemininde ses geçirmez kumaş perdelerin arkasına dağıtılmış üç yatay katmanda toplam 62 adet X Serisi ve Syva Low hoparlör kombinasyonunu içeriyor.

Sekiz adet X8 duvarların üst kısmına monte edildi ve üç X8 tavanın ortasına eşit aralıklarla yerleştirildi. Her biri uzun kenar boyunca yedi ve kısa kenarlar boyunca üç olmak üzere 20 tane X8 daha, duvarların yarı yüksekliğine yerleştirildi. Duvarların dibinde on iki adet X8 ve on adet Syva Sub’dan oluşan bir hoparlörler halkası yer alıyor. Sekiz tane X4i, zeminde eşit aralıklı bir ızgara oluşturuyor. Bir L-ISA İşlemci, yükselteçli LA4X kontrolörlerden güçlendirme ile önceden kaydedilmiş içerik için gelişmiş nesne tabanlı miks sağlıyor.

L-Acoustics’te Uygulama Proje Mühendisi olan Arnaud Delorme, yerinde L-ISA eğitimi verdi. Üç mühendisten yalnızca biri daha önce L-ISA kullanmış olmasına rağmen, tüm mühendisler hızla yol aldılar ve L-ISA Controller kullanıcı arayüzünü hem sezgisel hem de kapsamlı buldular. İçeriğin her öğesi için uyarladıkları L-ISA yankı sistemini özellikle beğendiler.

L-Acoustics ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi için 0212 212 80 75 numaralı telefondan Asimetrik’i arayabilirsiniz.