Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > Uzun Metrajlı Film Single Mother By Choice, Blackmagic Design ile Çekildi ve Tamamlandı
Uzun Metrajlı Film Single Mother By Choice, Blackmagic Design ile Çekildi ve Tamamlandı
18.04.2022 13:17

Blackmagic Design, şu an HBO Max’da yayınlanan uzun metrajlı film “Single Mother by Choice”nin, Blackmagic Pocket Cinema Camera 6K dijital film kamerası kullanılarak çekildiğini ve kurgu, renk derecelendirme, görsel efekt (VFX) ve ses post prodüksiyon yazılımı DaVinci Resolve Studio kullanılarak bitirildiğini duyurdu.

Gerçek bir hamileliği gözlemleyen kurmaca filmde, kendi koşullarıyla bir bebek sahibi olmaya karar veren ve 2020 yılında hamile kaldığında ise hesaba katmadığı durumlarla karşılaşan, Latin bir işkolik Eva’nın hikayesini anlatıyor. Başrolünü Selina Ringel’in oynadığı filmi, kocası Dan Levy Dagerman’ın yönetti.

Dagerman, başından itibaren projeyi Pocket Cinema Camera 6K kullanarak sınırlı bir ekiple çekmeyi hedefledi. “Küçük ekiplerle hafta sonları çekim yaparak muhteşem uzun metrajlı filmler yapan arkadaşlardan gerçekten esinlendim ve bu modelden faydalanabileceğimizi düşündüm,” diyen Dagerman sözlerine şöyle devam etti: “Eşim, Pocket Cinema Camera 4K ile çekilen başka bir dizide çalışıyordu ve görüntüsünden gerçekten çok etkilendim.

Pandemi başladığında, Dagerman ve Ringel yapım sürecini yeniden gözden geçirmek zorunda kaldı. Dagerman, sözlerine şunları ekledi: “Filmimizdeki zamanın ilerlediğinin farkındaydık. Hamilelik üzerinde kontrolümüz olamayacağı için taslağımızı kenara bıraktık ve tekrar senaryo yazmaya döndük. İlk başta, Covid’i hikayeye dahil etmek konusunda gerçekten kararsızdık, ancak hamilelik deneyimimizin dönemlerini gerçekten gözlemleyeceksek hayatta bir kez yaşanabilecek bu felaketi geçiştiremeyeceğimizin farkına vardık. Sonuçta, filmin yarısını çıkardık ve korona virüsün hayatımıza girdiği ikinci yarıya geçmek için hikayeyi yeniden yapılandırdık.

Dagerman, çekim yaparken kısıtlamalara uyum sağlamalarını kolaylaştıran “gerilla tarzı’ film yapımını daha en başından tercih ettikleri için şükrediyordu. Dagerman şunları söyledi: “Bağımsız filmimiz, iki kişilik bir iş haline geldi. Selina hamile olduğu için daha büyük bir ekiple çalışmak istemiyorduk. Sinematografi ekibim, kameranın nasıl çalıştığını bana bir kez gösterdi ve çekimlere başladık. Sınırlamalara rağmen devam edip aynı yazım, çekim ve kurgu modeliyle her ay çalışmaya kararlıydık.

Sınırlı bir ekiple çalıştıkları için Dagerman, hem kurulumlarında hem de post yapımda daha fazla esneklik sağlayan Blackmagic RAW formatında ve 6K çözünürlükte çekim yapabilmelerinin çok önemli olduğunun farkına vardı. Dagerman, sözlerine şöyle devam etti: “Blackmagic RAW’ın görüntü kalitesi muhteşemdi ve 6K çözünürlük, görüntü ölçeklendirme ve post yapımda yeniden çerçeveleme için tolerans sağladı. Renklendirmeye gelince bir LUT ve ince ayar ile kolayca neler yapılabileceğini görmek, oldukça tatmin ediciydi ve son renk seanslarımıza başladığımızda, Resolve’de görüntüyü ne kadar zorlayabildiğimize hayret ettim.

Post prodüksiyonda ekibe katılan renk uzmanı Loren White, projeyi DaVinci Resolve Studio’da derecelendirdi. Işıklandırma farklılıkları konusunda kendisine daha fazla esneklik sağladığı için Dagerman’ın Blackmagic RAW’da çekim yaptığını görür görmez keyfi yerine geldi. White, şunları ifade etti: “Filmin büyük kısmı, dizüstü bilgisayarların veya beyaz duvarların önünde varolan ortam ışığı kullanılarak çekildiğinden, görüntüleri şekillendirmek için elimizden geleni yaptık. Gölgeler ile parlak alanları dengeleyen renklerin yanı sıra, vinyetler, gradyanlar ve bir miktar film greni kullandık. Elimizdeki görünümü geliştirmeyi başardığımızı düşünüyorum.

Dan ve Selina’nın istediği temel şey, görünümü geliştirmekti. Amacımız genel olarak temiz, komedi tarzı bir görünüm vermek olduğundan, farklı ışık sıcaklıklarını dengelerken, kontrastı ve renk doygunluğunu bu tarzda tutmaktı. Pandemi sırasında çok küçük ekiple çekildiği için tahmin edebileceğiniz gibi bu tip işler çok fazlaydı.

Sonuçta, “Single Mother by Choice”de Blackmagic Design araçlarını kullanabildiği için Dagerman mutluydu. “Filmi yapma sürecimiz, ‘gerilla tarzı’ ile daha geleneksel hikaye tarzı film yapımını harmanladığından, bu kamerayı seçtiğimiz için çok memnunum,” dedikten sonra, Dagerman sözlerini şöyle tamamladı: “Blackmagic RAW’da bu kadar yüksek kalitede çekim yapma imkanı ve görünümü oluşturmak için DaVinci Resolve’ye sahip olduğumuzu bilmek, bir film yapımcısı olarak elimi oldukça güçlendirdi. Teknolojinin film yapım sürecini özgürleştirdiği, hızla değişen günümüzde, bu oldukça önemli.

Blackmagic Design ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi için 0212 222 45 02 numaralı telefondan MediaCast’i arayabilirsiniz.