Reklamı Kapat
Anasayfa > Makaleler > Sony’nin 4K Kameraları, Metallica’nın 40. Yıldönümü Gösterilerinin Prodüksiyonunda Yüksek Performans Gösterdi
Sony’nin 4K Kameraları, Metallica’nın 40. Yıldönümü Gösterilerinin Prodüksiyonunda Yüksek Performans Gösterdi
20.05.2022 11:05

Rock müziğin en büyük, en etkili ve kalıcı gruplarından biri olan Metallica, geçtiğimiz günlerde iki kutlama konseri düzenleyerek 40. yılını kutladı. Dünyanın önde gelen eğlence ve etkinlik teknolojisi çözümleri şirketlerinden biri olan Production Resource Group, LLC (PRG), Sony’nin HDC serisi 4K yayın ve POV kameralarını kullanarak etkinliği canlı seyreden izleyiciler için çekti.

PRG Video Direktörü ve Mühendisi Gene McAuliffe, bu unutulmaz etkinliklerin yönetmeniydi ve sahada kullanılan teknolojinin seçilmesine yardımcı oldu. Görüntülerin çekimi ile ilgili olarak McAuliffe, kendi sözleriyle “tüm kameraların 4K ve 3G sürümlerine izin veren çoklu format seçenekleri” ve “çeşitli lens seçenekleri, zahmetsiz çalışma ve doğal resim ve renk kalitesi” nedeniyle tercih ettiği HDC-4300 ve HDC-P50 de dahil olmak üzere Sony’nin “tanıdık” HDC kameralarından dokuzunu seçmekten sorumluydu.

McAuliffe, “Son iki yılda, aynı Sony HDC yayın kameralarını kullandığımız PRG’nin prodüksiyon stüdyosunda çok zaman harcadım ve bu kamera türünün görünümünü gerçekten takdir etmeye ve tercih etmeye başladım” dedi. “Kameralar ayrıca formatlar, kare hızları ve kontrol konusunda o kadar fazla esneklik sunuyorlar ki, karşılarına rakip bulmak zor.

Renk uzmanı ve Genel Yayın Yönetmeni (EIC) Jim Toten, görünümden bahsederken, HDC-4300’ü seçme kararının bir kısmının kameranın “son görüntüleri oluşturmak için istenen görünümü ayarlama yeteneğinden” kaynaklandığını açıkladı.

Toten sözlerine şöyle devam etti: “Karar aynı zamanda hassas bir bütçe, program, lojistik ve sanatsal istekler dengesine dayanıyordu ve bu da SMPTE kablosuyla bağlı 2/3 inçlik kameraların gidilecek doğru yol olduğunu açıkça ortaya koydu. Canlı yayın prodüksiyonu için tercih edilen kameralar olarak, temel unsurlardan faydalandık: Bol kazançlı iyi ses veren interkom, sağlam ve tanıdık operatör kontrolleri ve menü dolaşımı, geri dönüşler, vizör işaretleri, odak ve tepe değer gösterimleri. Ek olarak, kameranın 2/3 inçlik sensörü, normal yayın lensleriyle daha uzun mesafeye erişim sağladı ve bu da kameraları sahneden daha uzağa yerleştirmemize imkan verdi. Şahsen, Knee/Gamma doygunluğu ve Gamma tablolarının çeşitliliği gibi renklendirme özelliklerini beğeniyorum.

Ancak Sony’nin kameralarına değer verenler yalnızca McAuliffe ve Toten değil. McAuliffe açıkladı: “Operatörler bu kameraların kullanım kolaylığını gerçekten takdir ettiler. Bu projede tek bir operatör tarafından tamamen kontrol edilebilen kameralara ihtiyacımız vardı. Kadrajlama işaretleri, çoklu geri dönüş sinyalleri ve lens göstergeleri ile kişiye özel vizörler oluşturma becerisine sahip olmak, en iyi gösteriyi yapmak için vazgeçilmezdi.

Sony’nin kameralarının seçilmesinin bir başka nedeni de, McAuliffe’nin bu önemli etkinlik için kullanmayı seçtiği 4K’da çekim yapabilmeleri. “Grubun 40. yıl dönümünün kutlandığı çok özel bir gösteri olduğu için, gerçekten mümkün olan en iyi kalitede çekmek istedim. Sony’nin kameraları, canlı akışı ve gösteriyi bir HD formatında yürütürken, gelecekte her türlü kullanım için her şeyi 4K ve HD olarak kaydedip ve arşivlememizi sağladı.

Toten ayrıca 4K çekimin avantajlarından da bahsetti: “Kameraları 4K modunda çalıştırdık, ardından IMAG ve canlı akış ile kullanım için CCU’da 1080P aşağı dönüştürmeyi kullandık. Bu, sinyal işleme ekipmanı miktarını azalttı ve daha da önemlisi, kameradan ekrana gecikmeyi en aza indirdi.

Ayrıca, kameraların rakip ekipmanların yanında kullanılmasına rağmen Toten, HDC kameraların Gamut, Gama tepkilerini prodüksiyonda kullanılan diğer araçlarla tam olarak eşleştirebildiğini keşfetti.

Bu etkinliklerin estetiği Metallica’dan ve müziklerinden büyük ölçüde etkilendi. McAuliffe aktardı: “2017’de Metallica’nın görüntü yönetmeni oldum ve o zamandan beri Gösteri Tasarımcısı Dan Braun ve Aydınlatma Yönetmeni Rob Koenig ile katalogdaki her şarkıya benzersiz görünümler yaratmak için yakın bir şekilde çalıştım. İnsanların görmeye alışık olduğundan daha sanatsal ve akılda kalıcı bir gösteri üretmek için videoyu, kameraları ve aydınlatmayı birlikte kullanmanın yollarını bulmaya çalıştık. Grubu diğer şovlardan farklı bir şekilde sergilemek için yoğun bir istek vardı. Grubun sahip olduğu kapsamlı katalogla, sürekli olarak yeni görünümler ve fikirler keşfediyoruz, bu nedenle sürekli değişen gösteriye uyum sağlayabilen ve yüksek kaliteli görüntüleri temiz, tutarlı ve kesin bir şekilde üretebilen kameralara ihtiyacımız var.

Yapım ayrıca, 360 derecelik bir yönlendirmeli 46 farklı LED yüzeyinden oluşan, Dan Braun tarafından oluşturulan ayrıntılı bir sahne tasarımı kullandı. Bu tür karmaşık kurulum, özellikle kadrajlama konusunda benzersiz bir dizi zorluk sunuyor, ancak McAuliffe ve PRG’nin medya sunucusu ve programlama ekibi bu duruma ayak uydurdu. Zorluklara rağmen, McAuliffe gururla, “Her şarkıyı farklı bir görünüme sahip olacak şekilde programlayabildik ve grubu binadaki herkese sergilemeye devam ettik.” dedi. Toten, LED ekibini tüm farklı bileşenlerin birbiriyle uyumlu ve harika görünmesini sağladıkları için tebrik etti.

İş akışıyla ilgili olarak McAuliffe açıkladı: “Kamera kafasından kamera kontrol ünitesi sahne arkasına kadar tüm sinyalleri ve kontrolü yürütmek için SMPTE fiber kullandık. Burada 4K çıkışını doğrudan kayıt platformlarımıza gönderirken, aynı anda 3G çıkışını da uçuş paketi (flypack) prodüksiyon sistemimize gönderebiliyorduk. Bu, arenadaki ekranları kesmek ve ayrıca Amazon Prime ve CODA Collection için canlı bir akış oluşturmak için kullanıldı. Sahne arkasında, osiloskopları ve monitörleriyle birlikte uzaktan kumanda panellerini (RCP) kullanarak kameraların renklerini canlı olarak derecelendirebilen üç mühendisimiz vardı.

Genel olarak, McAuliffe ve PRG ekibi, Sony’nin kameralarını “canlı etkinlikler için yayın tarzı bir iş akışını korurken yüksek kaliteli bir görünüm ve his sağlamak için harika bir çözüm” olarak buldu. “Çok zaman ve beceriyle, canlı yayın standartlarını korurken müşterinin sanatsal vizyonuna uyan, nihai bir ürün yaratmayı başardık. Çok formatlı çekim ile, arşivlenen görüntülerin gelecekteki her türlü kullanımında da esnekliğe sahibiz.


www.sony.com.tr/pro/hub/home

En Çok Okunanlar
Dergi