Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > L-Acoustics Ullevaal Stadının Gürültü ve Coşkusunda Kristal Netliğinde Ses Sağlıyor
L-Acoustics Ullevaal Stadının Gürültü ve Coşkusunda Kristal Netliğinde Ses Sağlıyor
21.06.2022 16:19

Ullevaal Stadyumu, neredeyse bir asırdır Oslo şehrinin çarpan kalbi ve yerel topluluk ve kimliğin bir potası oldu. Yaratılışı 1926’da Lyn Oslo futbol kulübü tarafından başlatıldı ve şu anda Norveç milli futbol takımının ana sahası. Aynı zamanda, takımlar zafer için yarışırken binlerce taraftarın birlikte haykırarak stadyuma indiği Norveç Kupası Finalinin de mekânı. Stadyuma 24 yıldır iyi hizmet veren önceki PA sisteminden sonra bu yıl, L-Acoustics A Series sisteminin kurulumuyla Ullevaal Stadyumu için yeni bir akustik çağın başlangıcını işaret ediyor.

Norveç için L- Acoustics sertifikalı sağlayıcı distribütörü olan Scandec Systemer AS, seksenlerin başından beri Ullevaal Stadyumu ile birlikte çalışıyor ve önceki PA sistemini 1998’de tasarlayıp teslim eden firma. Yükseltme zamanının yaklaştığını bilen Scandec Ürün Müdürü John Idar Bakke, 2018’de yeni bir sistemin tasarımına zaten başlamıştı.

Geçen yıl resmi ihale açıldığında, üç şirket, Spectre, Assemblin ve Scandec, Ullevaal Stadyumu’na sundukları yeni, geleceğe yönelik bir L-Acoustics ses sistemi tasarımına tam olarak hazırlanmak için bir araya geldi. Spectre, Norveçli bir kiralama şirketi ve birkaç yıldır stadyumun sesini yönetmekten sorumluyken, Nordik uçtan uca kurulum ve hizmet ortağı Assemblin, son L- Acoustics sisteminin kurulumundan sorumlu olacaklar. Tasarım büyük bir coşkuyla karşılandı ve sonunda kazanan teklif olarak seçildi.

Scandec’ten John Idar Bakke şöyle konuştu “L-Acoustics A Series’in bu mekân için mükemmel bir seçim olacağını ve tüm oturma alanı üzerinde en üst düzeyde kapsama alanı sağlayacağını biliyorduk. A15i Focus ve A15i Wide, Ullevaal’da tam olarak ihtiyacımız olan ses dağılımları sunuyor. Seçilmekten ve sistem tasarımımızı hayata geçirebilmekten heyecan duyduk.

Sistem toplam 111 adet A15i Wide/Focus kabini ile 24 ana askıdan oluşuyor. Askılar, stadyumun her bir kenarına altı askı olmak üzere tesiste eşit olarak dağıtıldı. Bunların çoğu yukarıdan aşağıya bir A15i Focus, üç A15i Wide ve bir ek A15i Focus’tan oluşuyor. Ayrıca altı askı daha var ve bunlardan dördü stadyumun ip askısında. Bunlar, farklı kapsama taleplerine bağlı olarak, askı başına iki ila dört adet A Series arasında değişiyor. Ek olarak, stadyumun medya alanında dolgu olarak dört X12 kabini yerleştirildi. Medya alanının önünde, bir A15i Focus’un üstünde üç adet A15i Wide’dan oluşan son bir iki askılı kısım var.

Scandec Ürün Müdürü Bakke açıkladı: “Sistem, kabin başına bir kanal kullanan toplam 30 LA4X yükselteçli denetleyici tarafından çalıştırılıyor ve bu da bize harika bir kontrol sağlıyor. Ayrıca Panflex teknolojisi, eşit kapsama alanı ve mükemmel SPL dağıtımı sağlamaya yardımcı oluyor.

L-Acoustics LS10 anahtarları, fiber aracılığıyla tüm stadyuma AVB dağıtırken, Biamp Tesira Server DSP’leri AVB ve Dante yoluyla ses dağıtımını yönetiyorlar. DSP’ler ayrıca tüm dolgu bölgeleri için gecikmeyi ve EQ’yu da idare ediyorlar.

Bakke, teknik sürecin çok pürüzsüz olmasına rağmen, Norveç kışının dış mekân sisteminin kurulumu için gerçek bir zorluk olduğunu belirtti; sıcaklıklar -15 santigrat derecenin altına düştü, bu nedenle kar da dahil olmak üzere zorlu hava koşullarıyla başa çıkmak proje planının bir parçasıydı. Bakke gülerek anlattı: “Askıları takmaya ve tüm çalışma yüzeylerinin buz ve kardan arınmış olmasını sağlamaya gelince ekstra dikkatli olmamız gerekiyordu. Neyse ki biz Norveçliyiz, bu yüzden hiçbir don ya da keskin bir soğuk bizi korkutup kaçıramaz!” 

L-Acoustics ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi için 0212 212 80 75 numaralı telefondan Asimetrik’i arayabilirsiniz.