Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > DENDEN, Yeni Akış Yapım İş Akışı İçin Blackmagic Cloud Pod ve Atem Mini Extreme ISO Kullanıyor
DENDEN, Yeni Akış Yapım İş Akışı İçin Blackmagic Cloud Pod ve Atem Mini Extreme ISO Kullanıyor
24.09.2022 15:44

Blackmagic Design; dijital içerik prodüksiyonu için stratejik bir danışmanlık firması olan DENDEN Inc.’in yeni internet yayını, prodüksiyon ve post prodüksiyon iş akışları ve önemli ölçüde verimliliği artırılmış uzaktan kontrol edilen kitler oluşturmak için yeni Blackmagic Cloud Pod ağ depolama çözümü de dahil olmak üzere Blackmagic Design ürünlerini kullandığını duyurdu. Ek Blackmagic Design ürünleri arasında; ATEM Mini Extreme ISO canlı prodüksiyon switcher’i ve Blackmagic Pocket Cinema Camera 4K dijital film kamerası da bulunuyor.

DENDEN; video prodüksiyonu, işlevsel iyileştirme desteği ve stüdyo inşaatı desteği de sağlayan, dijital içerik konusunda uzmanlaşmış stratejik bir danışmanlık şirketidir. En son teknoloji hakkındaki deneyimi ve bilgisi sayesinde, Blackmagic Design ürünlerini temel alan, kayıttan teslimata kadar eksiksiz bir iş akışı yaratmak isteyen şirketin CEO’su Toshihiko Kiyomoto şunları belirtti: “Video içeriğe ve internet video yayınına olan talep, kısmen COVID-19 nedeniyle son birkaç yılda önemli ölçüde arttı. Video içeriğe olan talep sadece eğlence sektöründe kalmadı, aynı zamanda hissedar toplantıları ve işe alım etkinlikleri gibi kurumsal etkinlikler için de şirketlerin genelinde talep artıyor. Ancak, bütçeler genellikle pek yüksek değil. Bir prodüksiyon şirketinde çalıştığımdan dolayı, iş verimliliğimizi nasıl iyileştirebileceğimi ve makul bir fiyatla bu hizmetleri nasıl sunabileceğimi düşünüyordum.

DENDEN; planlama, teknik ve gelişim yönetimi hariç, yapım sürecinin birçok bölümünü mümkün olduğunca serbest çalışan personele vererek dışarıda yaptırıyor. Ayrıca, farklı kuruluşlardan personelin birlikte çalışmasını kolaylaştıran bir iş akışı oluşturmak için çeşitli dijital araçlardan tam olarak yararlanarak, projelerin kalitesini etkilemeyen idari işleri azaltıyor ve müşterilerin daha küçük bütçeler ve daha kısa sürelerle çalışmasına olanak tanıyor.

Kiyomoto, şunları belirtti: “Ülke genelinde gerçekleştirilen çalışmaların büyük bir bölümünü serbest çalışan personelimize yaptırıyoruz. Onlara içinde bir Blackmagic Cloud Pod, Pocket Cinema Camera 4K, ATEM Mini Extreme ISO ve Video Assist 12G HDR olan bir akış kiti gönderiyoruz ve görüntüleri Cloud Pod aracılığıyla Dropbox’a yüklüyorlar. Dropbox’ta paylaşılan görüntüler, Tokyo’daki operasyon merkezimizde senkronize ediliyor, bu da kurgu ekibinin görüntüleri manuel olarak indirmeden hızlı bir şekilde kurgulamasına olanak tanıyor.

Bu etkili Blackmagic Design ürünleri, yerinde kuruluma zaman harcamanın mı yoksa uzaktan çalışmanın mı daha verimli olduğunu belirleyen Kiyomoto’ya, her bir proje için özel iş akışı oluşturma imkanı tanıyor. Kiyomoto şunları söyledi: “Blackmagic Pocket Cinema Camera’larımızı, 12:1 ayarında Blackmagic RAW formatında kayıt yapacak şekilde ayarlıyoruz. Çekim gününde mükemmel bir aydınlatma olmasını isteseydik, profesyonel bir ışık ekibine ihtiyacımız olurdu, ancak Blackmagic RAW’da kayıt yaptığımızdan, sette sadece iki adet basit LED lamba kuruyoruz ve herhangi bir gürültüye neden olmadan parlaklığı ayarlamak için post prodüksiyon sürecinde DaVinci Resolve’yi kullanıyoruz.

Kiyomoto, şirketin yayın sistemine yeni eklenen Blackmagic Cloud Pod hakkında da şu yorumları yaptı: “Bu günlerde video kaynağı başına kayıtlı verilerin 2 TB’ı aşması olağandışı bir durum değil. Bazen beş kaynağı yönetmemiz gerekiyor. Tüm bu verileri ayrı bir diske kopyalayıp kurgu uzmanına gönderirsek, verileri almaları saatler sürebilir ve ayrıca bir aktarım hatası nedeniyle dosyaların kaybolma olasılığı da var. Cloud Pod ile, bunlar için endişelenmemize gerek kalmıyor, çünkü veriler anında Dropbox’a senkronize oluyor. Cloud Pod’u kayıt ortamıma bağlayabilir ve eve gidip, dosyaları evden kontrol edebilirim.

Blackmagic Design ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi için 0212 222 45 02 numaralı telefondan MediaCast’i arayabilirsiniz.