Reklamı Kapat
Anasayfa > Makaleler > AWS Elemental Media Services ile İlgili Sık Sorulan Sorular
AWS Elemental Media Services ile İlgili Sık Sorulan Sorular
15.01.2018 15:29

 • AWS Elemental Media Services nedir?

Beş hizmeti bütünleştiren AWS Elemental Media Services, görüntü sağlayıcılara daha yenilikçi ve hızlı çözümler sunma, izleyici erişimini ve ilgisini genişletme, ve toplam maliyetleri azaltma yeteneği kazandırıyor. Müşteriler AWS Elemental Media Services sayesinde görüntü ve veri merkezlerine pahalı cihazlar alma gereksinimini azaltan isteğe bağlı, esnek hizmetler kurarak, klasik görüntü yayın mimarilerinin sınırlarından kurtuluyorlar. Bu isteğe bağlı, kullanıldıkça ödeme yapılan hizmetler, müşterilerin gerektikçe görüntü işleme ve bellek kapasitelerini genişletebilmeleri, daha hızlı kazanç elde edebilmeleri ve sermaye yatırımı yapmadan izleyici sayısındaki ani artışları kolayca yönetebilmeleri için tasarlandı. Diğer AWS hizmetleriyle üçüncü firmaların uygulamalarıyla bütünleşme, AWS Elemental Media Services’ı bulut tabanlı, uçtan uca bir görüntü iş akışının ana unsurları haline getiriyor.

 • Neden AWS Elemental Media Services kullanalım?

Geleneksel olarak görüntü için yayın sınıfında gereksinimleri olan müşteriler görüntü işleme ve dağıtımı için bulut değil tesis için çözümler kullandılar. Çünkü üst kalitede içerik için ihtiyaç duydukları özellikleri, kaliteyi ve güvenilirliği elde edebilecekleri tek çözüm, özel amaçlı cihazlardı. Bununla birlikte görüntü işleme ve dağıtımı için altyapı gereksinimleri, müşterilerin görüntü kalitesi, çözünürlük, paketleme, paraya çevirme ve dağıtım için kullandıkları ayarlara göre büyük ölçüde değişiklik göstererek, görüntü hizmetlerini yürütmek için gereken kaynakların miktarını ve tipini belirlemeyi zorlaştırıyor.

Görüntü sağlayıcılar bu zorluğu genellikle tesis dahilindeki veri merkezlerinde fazladan donanım bulundurup sermaye harcamalarını yükselterek çözdüler. Görüntü sağlayıcılar için güvenilirlik diğer bir ana konu, çünkü hizmet kesintisinden kaçınmak için dış kaynaklı operasyonların ve yedek veri merkezlerinin maliyetlerine maruz kalabiliyorlar. Yeni standartlar ve teknolojiler çıktıkça görüntü iş akışlarını yükseltmenin zorluğu da yenilikçilik ve rekabet gücü üzerinde olumsuz bir etki yapıyor. 

 • AWS Elemental Media Services’ı kimler kullanabilir?

AWS Elemental Media Services her tipte görüntü sağlayıcıların ihtiyaçlarını karşılamak üzere tasarlandı. Küçük işletmelerden küresel kuruluşlara kadar şirketler, hükümet ajansları, kar amacı gütmeyen organizasyonlar ve okullar için video giderek önem kazanıyor ve hepsi kendi görüntü operasyonlarının verimlilik ve etkinliğini yükseltmek için AWS Elemental Media Services hizmetlerini kullanabiliyorlar. Medya ve eğlence endüstrisindeki film ve televizyon stüdyoları, yayın ağları, Pay TV kanalları, sistem operatörleri, program dağıtıcılar, denetimli hizmet sağlayıcılar, çevrim içi görüntü platformları, profesyonel spor ligleri ve takımları, yayın, internet akış ve OTT görüntü hizmetlerinde AWS Elemental Media Services’ın avantajlarından yararlanabiliyorlar.

 • AWS Elemental Media Services için referans alınabilecek müşteriler var mı?

Evet. Haber, eğlence, spor, post prodüksiyon gibi geniş çeşitlilikte alanlarda ve canlı yayın, isteğe bağlı görüntü, reklam ekleme iş akışları gibi farklı uygulamalarda AWS Elemental Media Services kullanan elliden fazla müşteri var. İşte birkaç örnek:

Amazon Prime Video: Daha iyi bir izleyici deneyimi için ana içeriğin içerisine kesintisiz eklenen reklamları hedeflere ulaştırmak için AWS Elemental Media MediaTailor kullanıyor.

BT: BT yeni kuşak görüntü altyapısı için medya iş akışlarını buluta genişletmekte ve eski kurulumlarla birlikte çalışabilecek esnek bir seçenek olarak AWS Elemental Media Services hizmetlerinden yararlanıyor.

Pac-12 Networks: Yedi tane Pac-12 Networks doğrusal kanalının TV Everywhere hizmetini başlatmak ve Pac-12 okullarının ürettiği yüzlerce canlı etkinlik akışı için AWS Elemental Media Services hizmetlerini seçti. Pac-12 Networks ayrıca milyonlarca izleyiciye canlı ve isteğe bağlı (VoD) Pac-12 Networks içerikleri sağlamak için kayıttan dağıtıma uçtan uca AWS iş akışı desteği almayı da planlıyor.

FOX Sports Australia Pty Limited: AWS Elemental Media Services ile bulut ortamındaki uçtan uca canlı etkinlik ve içerik paraya çevirme iş akışlarından yararlanmayı planlıyor. 

fuboTV: Mevcut canlı yayınlarını desteklemek, yeni kanalların açılmasına yardımcı olmak, kullanıcı arayüzü işlevleri, güncellenen uygulamalar ve yeni kazanç stratejilerini hızla test etmek için AWS Elemental Media Services kullanıyor.

Nine: Avusturalya’daki yayın ve görüntü içerik firması 9News web sitesindeki canlı görüntü akış hizmetlerini genişletmek ve canlı hizmetleri hızla başlatmak için AWS Elemental MediaLive ve AWS Elemental MediaPackage adlı AWS Elemental Media Services hizmetlerini denedi.

Spuul: Avustralya ve Yeni Zelanda’daki 150 doğrusal televizyon kanalının canlı akışını ve ileride küresel ölçeğe genişlemesini desteklemek için AWS Elemental Media Services’i seçti.

Qello Global: İnternet görüntü ağı, programcılara canlı ve isteğe bağlı kanal playout sağlamak ve yeni hizmetleri başlatmayı kolaylaştırmak için AWS Elemental Media Services kullanıyor. Qello ayrıca binlerce canlı etkinliğin akışını yapacak spor, müzik, eğlence varlıklarını başlatmak için de AWS’den yararlanıyor.

M2A Media: Bulut medya hizmetleri şirketi AWS Elemental Media Services sayesinde hem abonelik hem de reklam destekli yayıncılara canlı iş akışları kurmak için AWS Elemental Media Services kullanıyor.

Cinepolis: Küresel sinema işletmecisi, AWS Elemental MediaLive ve AWS Elemental MediaConvert sayesinde yedek iş akışlarını hızla kurabilecek ve yeni hizmetler üzerinde yoğunlaşacak kadar zaman kazandı.

IMAGICA Corporation: Post prodüksiyon şirketi 600 saatlik görüntü içeriğini AWS Elemental MediaConvert kullanarak sadece altı saatte işledi.

 • Neden görüntü işleme ve dağıtım altyapısını buluta geçirmek gerekiyor?

Görüntü işleme ve dağıtımını buluta taşımanın üç ana avantajı var. Bir: Görüntü sağlayıcıların IT iş akışları oluştururken tanıdıkları aynı AWS hizmetleri artık önceden var olmayan AWS tasarımı görüntü işleme ve dağıtım hizmetleriyle bütünleşebiliyor. İki: Esnemez ve pahalı veri merkezli görüntü mimarisinin koyduğu sınırlamalar kalktı ve yerine esnek, kullandıkça ödenen, elastik hizmetler geldi. Görüntü sağlayıcılar yeni yeteneklerle hızlı işlemler gerçekleştirip sürekli değişen görüntü dünyasında ileride gitmeyi başarabiliyor, değişen müşteri tercihlerine daha iyi yanıt verebiliyorlar. Üç: En büyük medya ve eğlence şirketlerinin satın alabildiği yayın kalitesi ve iş akışı işlevleri artık isteğe bağlı olarak uygun maliyetli hizmetler olarak alınabiliyor.

 • AWS Elemental Media Services diğer AWS hizmetleriyle birlikte çalışıyor mu?

Evet, örneğin AWS Elemental Media Services içerik kaydı için AWS Direct Connect ve AWS Snowball ile; içerik dağıtımı için Amazon CloudFront ile; izleme için Amazon CloudWatch ile; ve yapay zeka için Amazon Rekognition ile çalışıyor. 

 • AWS Elemental Media Services ayrık bileşenler olarak kullanılabiliyorlar mı, yoksa diğer hizmetlere mi bağımlılar?

AWS Elemental Media Services bağımsız hizmetler olarak ya da daha büyük görüntü iş akışlarının içerisinde işlev görebiliyor.Bulut tabanlı görüntü iş akışlarının temelini oluştura hizmetler grubu AWS Elemental Media Services, müşterilere tamamı AWS Management Console ve API’lerle erişilebilen görüntüleri yaratmak, paketlemek ve dağıtmak için gereken yetenekleri sunuyor. Diğer AWS hizmetleriyle birlikte çalışan AWS Elemental Media Services, tüm dünyadan izleyicilere canlı veya isteğe bağlı görüntü içeriklerini işleyip dağıtmak için eksiksiz bir çözüm sunuyor.

 • AWS Elemental Media Services hizmetlerinin vizyonu nedir?

Bugün AWS her türlü işletmeye, görüntü profesyonellerinin canlı içerikleri küresel ölçekte milyonlarca izleyiciye ulaştıran yeni kanallar başlatabildiği ve birkaç dakika içinde tamamen çevrim içi ve güvenle çalışabildiği, geleceğin görüntü işleme tesislerini kurma imkanı veriyor. İzleyici taleplerini karşılamak için kaynakları otomatik olarak genişletip daraltacak şekilde ölçeklendirebiliyorlar. Resimleri tanımak için yapay zeka ve otomatik öğrenme teknolojileri uygulayıp istek üzerine öne çıkan klipler üretebiliyorlar. İçeriklerini korsanlıktan koruyabiliyor, her bir izleyiciyi ayrı ayrı hedefleyen reklamlar ekleyebiliyorlar. Hizmetleri kullandıkları kadar ödüyorlar. Hepsinden iyisi, daha önce altyapıyı yönetmeye ayrılmış olan dev miktarda zamanı ve kaynakları, içeriklerini geliştirmek, kullanıcı deneyiminde yenilikler yaratmak ve izleyicilerine daha iyi hizmet vermek için kullanabiliyorlar.

 • Bu hizmet OPV ve diğer denetimli hizmetlerle nasıl rekabet ediyor?

AWS Elemental Media Services görüntü iş akışının çekirdek görüntü hattı üzerinde yoğunlaşıyor. AWS firması çözümü müşterisinin yönetim sistemiyle ya da işletmesini ve operasyonel mantığını tanımlamak için seçtiği üçüncü tarafın çözümleriyle bütünleştiriyor. Bir görüntü oynatıcı sunmuyor; AWS Elemental Media Services isteyen OVP veya denetimli hizmetler sağlayıcısının sunduğu hizmetlerini daha yenilikçi, esnek ve hataya dayanıklı hale getirmek için yararlanabileceği, ücretsiz bir hizmet. 

AWS Elemental MediaConvert

 • Dosya tabanlı görüntü işleme nedir ve tipik bir iş akışı nasıldır?

Bir görüntü işleme iş akışında dosya tabanlı bir görüntü kod dönüştürme çözümü görüntü dosyalarını işleyip, boyutlarını azaltmak, formatlarını değiştirmek veya oynatım aygıtı uyumluluğunu arttırmak için asıl içeriğin sıkıştırılmış sürümlerini üretiyor. Dosya tabanlı bir görüntü kod dönüştürme çözümü, yüksek kaliteli stüdyo master kayıtlarından mobil aygıtlarla çekilen görüntülere kadar her türlü görüntü giriş kaynağını çevirebiliyor ve izleyicilere dağıtılmaya hazır içerik üretiyor. Dosya tabanlı kod dönüştürme, medyayı altyapının izin verdiği hızda işliyor ve giriş tipi, çıkış formatları ve kod dönüştürücü ayarlarına bağlı olarak gerçek zamandan hızlı veya yavaş olabiliyor. Dosya tabanlı kod dönüştürme çözümlerinin, varlıkları bütünleşik dijital hak yönetimi (DRM) ile çoklu aygıt tiplerine isteğe bağlı dağıtıma hazırlayarak içeriğin paketlenmesini ve korunmasını da yürütmeleri bekleniyor.

AWS Elemental MediaLive

 • Gerçek zamanda canlı görüntü kodlama nedir?

Bir görüntü işleme iş akışında bir kodlayıcı görüntü akışını, sonuçta elde edilecek görüntüde mümkün olduğunca az kayıp olacak şekilde sıkıştırıyor; yüksek kaliteli görüntüyü giriş olarak alıp daha küçük boyda sürümlerini çıkış veriyor. Bu iş önceden kaydedilmiş görüntü dosyaları ile çalışılırken zor olsa da, görüntü işlemenin gerçek zamanda yürümesi gerektiği canlı görüntüde daha da zor; kodlayıcının çalıştığı her saniyede tam bir saniyelik görüntü üretecek kadar güçlü olması gerekiyor ki izleyici kesintisiz bir akış görebilsin. 

AWS Elemental MediaPackage

 • Tam zamanında paketleme ve asıl veri nedir?

Bir görüntü işleme iş akışında tam zamanında (just-in-time) paketleme ve asıl veri (origination) ürünü, canlı görüntü akışlarını veya isteğe bağlı sunulan görüntü varlıklarını isteği yapan aygıta uyumlu bir formatta ulaştırmak için özelleştiriyor. Tek formatta gelen canlı görüntüler, DRM standartları uygulanarak çoklu dağıtım formatlarına çevriliyor, böylece tablet, akıllı telefon, internet TV veya set üstü alıcı gibi aygıtlar için gelen kullanıcı isteklerine yanıt olarak akan görüntü içerikleri sunuluyor.

 • AWS Elemental MediaPackage, diğer bulut akış hizmetleriyle karşılaştırıldığında nasıl?

AWS Elemental MediaPackage birçok bölgede kullanılabilirken, diğer bulut hizmetlerinde bazı seçenekler sadece hizmetlerinin kurulu olduğu AWS bölgesinin bir alt seti olarak elde edilebiliyor. AWS Elemental MediaPackage tüm görselleri uyarlamalı bit hızlı (ABR) bir akışta kaydedebiliyor ve HEVC kullanarak 4K’ya kadar çözünürlükleri destekliyor. Oysa diğer bulut hizmetleri kayıtları sadece en yüksek bit hızıyla kısıtlıyor. Çözünülürlüğü 1080p, kare hızını saniyede 30 kare ile sınırlandıran hizmetler de var. AWS Elemental MediaPackage geniş çeşitlilikte OTT ABR standartlarını da destekliyor ve tüm OTT formatları için standart tabanlı altyazıları destekliyor.

AWS Elemental MediaStore

 • Bellek altyapısını kendim yönetmek yerine neden AWS Elemental MediaStore kullanmalıyım?

AWS Elemental MediaStore karmaşık kurulum ve yönetimin zorlukları olmadan nesne belleği için medyaya özel en iyi uygulamaları sağlıyor, böylece müşteriler bellek altyapıları hakkında endişelenmek yerine iş akışları üzerinde yoğunlaşabiliyorlar. AWS Elemental MediaStore müşterileri mevcut nesne bellek katlarını bir arada görüp, bir çözüm kurup sürdürmenin maliyet ve zamanını harcamadan, daha iyi güvenlik yönetimi ve performansın avantajlarını yaşıyorlar. 

AWS Elemental MediaStore performansı nasıl iyileştiriyor?

AWS Elemental MediaStore’a bir görüntü yazdığınızda otomatik olarak yaratıldıktan sonraki birkaç dakika ve her güncellemeden sonra çoğaltılmış bir ara bellekte (cache) tutuluyor. Bu çoğaltılan ara bellek, yüksek yüklü isteklere ve sık güncellemelere rağmen üstün performans gösteriyor. 

AWS Elemental MediaTailor

Diğer istemci tarafındaki reklam ekleme çözümleri yerine neden AWS Elemental MediaTailor kullanmalıyım?

İstemci tarafındaki reklam ekleme çözümleri reklam engellemeye takılabiliyor ve zayıf oynatım kalitesi verebiliyor. İstemci tarafındaki reklam engelleyicilerin çoğu bilinen reklam alan adlarını kara listeye alarak çalıştığı için, görüntü istemcileri sonuçta reklam segmentlerini tamamen atlayabiliyor, internetten dağıtılan görüntülerden gelen reklam gelirlerine dayanan iş modellerini riske atıyorlar. AWS Elemental MediaTailor reklamları, kesintisiz bir izleme deneyimi için ayırt edilemeyecek şekilde sunuyor. 

Görüntü sağlayıcılar izleyicilerin klasik televizyon yayınlarıyla aynı oynatım kalitesini elde etmelerini istiyorlar. Ancak reklamlar kendi kodlayıcıları, görüntü işleme süreçleri ve CDN’leriyle harici reklam karar hizmetleri olarak sunuldukları için, istemci tarafındaki reklam ekleme çözümleri ile reklamların içeriğin formatıyla eşleşmelerini garantilemek imkansız. Bunun sonucu olarak tampon bellek hızları artıyor ve içerikten reklama ve tersi geçişlerde kesintiler yaşanabiliyor.

Diğer durumlarda görüntü sağlayıcılar reklamların ses yükseklik seviyeleri gibi en son teknoloji yönetmeliklerine uygun olmasını garantilemek istiyorlar. Çok sayıda reklam karar hizmetiyle veya doğrudan reklam verenlerle çalışırken reklamları önceden işleyerek ve yükleyerek bu sorunları çözmeye çalışıyorlar ve sonuç olarak reklam karar sunucularının sayısı ve formatların permütasyonları arttıkça zorluklar da büyüyor. AWS Elemental MediaTailor bu zorlukların her birini, yayın sırasında reklam karar sunucularından ve kod dönüştürme varlıklarından ara kalitedeki varlıkları ana içerik akışıyla aynı teknik özelliklere getirerek çözüyor. Sonuç olarak izleyiciler internette görüntü içeriklerini klasik televizyon yayınları gibi kesintisiz izleyebiliyorlar.

 • Diğer sunucu tarafındaki reklam ekleme çözümleri yerine neden AWS Elemental MediaTailor kullanmalıyım?

Diğer sunucu tarafındaki reklam ekleme çözümleri tipik olarak ayrıntılı istemci tarafı izleme ölçümleri sağlamıyor. Sunucu tarafındaki çözümler genellikle isteklerin CDN sunucu günlük olay kayıtlarını (log) reklam sunucularına bildiriyorlar ve reklamcılara gereken istemci tabanlı izleme istatistiklerinin ayrıntılarını sunmuyorlar. Diğer çözümler sunucu tarafındaki birleştirilen gösterimleri yürütmek için SDK veya özel oynatıcı bütünleştirmesi gerektirebiliyorlar. Tam tersi, AWS Elemental MediaTailor belli bir oynatıcı veya SDK bütünleştirmesi ile uğraşmayı gerektirmiyor. Ayrıca AWS Elemental MediaTailor reklam engelleme stratejilerini atlayarak, bilinen reklam sunma taraflarından ziyade hem içerik hem reklam için ortak bir son noktaya geri bildirim yapıyor. 

AWS Elemental MediaTailor reklam karar sunucuları ile gerçek zamanda haberleşmek için gerçek zamanda istemci istek bilgilerini kullanıp kişisel görünümler ve reklam içeriklerini dinamik olarak üretiyor. AWS Elemental MediaTailor ile müşterilerin kişisel görünümleri sunmak için asıl altyapıyı ölçeklendirmeleri gerekmiyor.

 • AWS Elemental MediaTailor reklam iş akışını nasıl kolaylaştırıyor?

İçerik ve reklam için aynı görüntü işlem süreci kullanıldığı için, orijin sunucusu, görünüm değiştirme sunucusu ve reklam karar sunucusu arasındaki karmaşık reklam sinyal alışverişlerini düzenlemeye gerek kalmıyor. Geçmişte müşteriler yeni görüntü formatları, reklam ekleme teknik şartnameleri, uyumluluk standartları çıktıkça tüm aygıtlar üzerinde istemci kütüphanesi değişiklikleri yapmak zorundaydı. AWS Elemental MediaTailor ile müşteriler tüm aygıtlara erişmek için aynı reklam ekleme iş akışını kullanabiliyor, böylece yeni standartlar için tüm istemci uygulamaları üzerinde özel değişiklikler yapma ihtiyacı ortadan kalkıyor. 

Baran Bilişim
www.baranbilisim.com.tr
0212 343 13 68