Reklamı Kapat
Anasayfa > Makaleler > Mesleğinizi Düşlerinizin İşi Haline Getirmek
Mesleğinizi Düşlerinizin İşi Haline Getirmek
22.02.2019 16:25

Her yayın sistemi geliştirici, birçok farklı bölgede doğrusal olmayan, isteğe bağlı hizmetlerle birlikte elliden fazla ülkede 27 Pay TV kanalı sunan öncü bir uluslararası televizyon şirketi Viasat World gibi saygın bir küresel oyuncu ile uzun vadeli bir çözüm ortaklığına girmeyi “düşlerin işi” olarak görecektir. Firmanın uluslararası ekibi, Hollywood, uluslararası ve yerel stüdyolar ile yapım firmalarından aldıkları dahil dev bir içerik ağının prodüksiyonunu, küratörlüğünü ve dağıtımını gerçekleştiriyor. 

Viasat World için Danışman Jan Svihalek, Provys

Viasat World özellikle zaman çizelgeleme, haklar ve içerik yönetimi olmak üzere iş akışı yönetim sistemlerini gözden geçirirken, eski sistemlerini ve işlem yöntemlerini değiştirmek için çok net teknik şartnameli bir ihale açtı. Önceki sistemler Microsoft Office Suite’den programlarla birlikte yıllar önce kullanımda olan iki farklı standart yayın yönetim sistemine dayanıyordu. Tek ve güçlendirilmiş bir veritabanı platformu üzerinde program zaman çizelgeleme, haklar ve içerik yönetiminde sistem güncellemelerini ve geçişleri yapmak üzere Provys seçildi. Bu sistemin sunacağı avantajlar belirlendi; birleşik iş akışları, farklı bölümler arasında mükemmel işbirliği, gönderilen bütün bilgilerin gerçek zamanda tüm ekibe paylaşımı, iş akışı işlemlerindeki tekrarların ve fazlalıkların atılması ve insan hatalarının ortadan kaldırılması. Özellikle doğrusal olmayan görüntü bölümü çok mutlu, çünkü operatörler artık verilere sadece birkaç tıklama ile erişebiliyorlar, örneğin doğrusal olmayan dağıtım için içerik haklarının geçerliliğini onaylayabiliyorlar.

Proje yönetimi için sağduyulu bir şekilde bu dev işin artık operasyonların değişimi, güncellenmesi, bütünleştirilmesi ve genel olarak tüm yönleriyle geliştirilmesinin karmaşıklığını yönetmek için dışarıdan profesyonel danışmanlık gerektirdiğini anladılar. Bu üst düzey görev için 20 yıldan fazla zamandır dünya çapında müşterilere projeler yapan güvenilir çözüm ortağı Posterity ~ Milestone firmasını seçtiler. Posterity tam olarak dağıtım çözüm ortaklığı ve yenilikçi danışmanlık hizmetleri sunuyor. Ağırlıklı olarak özel sektör, kamu hizmetleri ve devlette yayıncılık, medya, telekom ve dijital dönüşümler üzerinde yoğunlaşıyorlar. Viasat World’ün girişimiyle Posterity proje yönetimine getirildi ve sağlayıcı/alıcı matrisinin ortasında konumlanarak tamamen farklılıkları çözümlemek ve projeyi planlanan bütçe ve zamanda tamamlamak üzerine odaklandı. 

Ondrej Marik, Provys

Viasat World için Başdanışman Ondrej Marik şunları söyledi: “Proje analizine başladığımızda özellikle yeni sistemde olacak arabirimlerin sayısı olmak üzere Viasat World’ün gereksinimlerinin kapsamı ve genişliği konusunda şaşırdık. Ama sektördeki derin deneyimimizi kullandık ve tüm operasyonların taleplerini karşılayan teklifler sunduk. Farklı ülkelerde, farklı saat kuşaklarında, Rusça dahil farklı dillerde playout merkezlerine ayrıntılı program akış çizelgelerinin yirmi dört saat kesintisiz dağıtılmaları gerekiyordu. Ayrıca MAM by Mediaflex, reklam satış yazılımı (Polsat Media gibi), hak raporlama (Soundmouse gibi), EPG için dil çeviri sistemleri gibi birçok diğer sistemle bütünleştirme yapmamız gerekiyordu. Son olarak Viasat World kullanıcılara verdiğimiz yerinde eğitimden gerçekten memnun kaldılar.

Proje 2018 ortasına doğru başladı ve canlı yayına geçmek üzere. Rüyalar normalde bir gecelik hislerdir fakat açık ve esnek haberleşmenin yüksek düzeyi, Provys’in gerekenin ötesine geçerek fazladan zaman harcayarak Viasat World için mümkün olan en iyi çözümü yaratmasını sağladı.

YAZAR HAKKINDA
Martin Junek
PROVYS / www.provys.com
En Çok Okunanlar
Dergi