Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > RTL TV1 için Robert Juliat Dalis ile Yeşil Çözüm
RTL TV1 için Robert Juliat Dalis ile Yeşil Çözüm
24.07.2019 19:32

RTL Group’a ait Belçikalı televizyon istasyonu RTL TV1, Fransızca konuşulan Belçika’daki en popüler televizyon kanalı. Şampiyonlar Ligi futbol maçlarını, Zero Density tasarımı bir yeşil ekran arka planının önünde çekip Brüksel’deki çok yönlü sanal stüdyosundan yayınlıyor. 

Bu sanal stüdyonun başarıyla yaratılması için RTL Belgium Görüntü Yönetmeni Filipe dos Santos, yüksek teknolojili bir arttırılmış gerçeklik sisteminin kusursuz taleplerine ve yüksek yayın standartlarına uygun bir yeşil ekran ortamı yaratmasına imkan verecek, yüksek kaliteli, az enerji yakan bir aydınlatma çözümü aradı. 

Dos Santos yoğun araştırmalardan sonra üstün denetim, ışık kalitesi, sessizlik ve düşük işletme maliyetleri nedeniyle Robert Juliat Dalis 860 Cyclight, Dalis 861 Washlight ve Dalis 862 Footlight ışık kaynaklarından bir kombinasyon seçti. Dalis ürünlerini Robert Juliat’ın Benelüx ülkeleri yetkili tek bayii AED Distribution sağladı.

Izgara yapısında on yedi adet Dalis 860 Cyclight donatıldı ve arka plandaki yeşil ekranı ve onun 1-1.5 metre önündeki sunucuları aydınlatmak için kullanıldı. Dalis 860 ışık kaynakları nahoş taşmalar olmadan kesintisiz bir ışık duvarı sundular. Köşelerde dört tane Dalis 861 Washlight bu kritik alanı eşit dağılımlı ışıkla kapsamak için kullanıldı. Yedi adet Dalis 862 Footlight stüdyo alanının önüne, zemin seviyesine konarak yeşil ekran alanının ön kısmında arttırılmış gerçeklik ortamı içerisinde serbestçe hareket eden sunucuları aydınlattı. 

Dalis soğuk ve sıcak beyazlar arasındaki dengeyi ince ayarlama yeteneği sayesinde bu iş için ideal olduğunu gösterdi ve Dos Santos’a arka fon ve ön aydınlatmayı tam olarak eşleştirme imkanı verdi. “Bu stüdyoyu çok kişi ziyaret ediyor ve hepsi Dalis 862’nin çenenin altındaki yeşil gölgeleri silmemize yardım etmesinden ilham alıyor. Saf beyaz ışık kaynakları kullanmak yerine renkleri karıştırarak daha da iyi beyaz elde edebiliyorum.

Arka plan ekranı üzerinde mükemmel ışık tutarlılığı ve eşit dağılımı elde etmekte denetim düzeyi de önemli bir unsurdu. “4 gruplu denetim modu Dalis 860’ta gerçek bir avantaj, çünkü ön ışıkları tamamlamak ve çok önemli olan yeşil arka planı zenginleştirmek için ayarlar üzerinde daha iyi doğruluk ve denetim sunuyor.

Sadece çevre hassasiyeti nedeniyle değil, Dalis ünitelerinin neredeyse hiç sessiz çalışmaları nedeniyle de bir LED çözümü tercih edildi. “Klima sistemi sınırlı düzeyde bir ısı yayımı sağladı, bu nedenle az ısı yayan bir LED çözümü, klasik bir tungsten cyc ışığa tercih edildi. Dalis piyasadaki benzerlerine göre sessiz de, bu sayede stüdyoya ses emici donanım eklememiz gerekmedi.

Robert Juliat Dalis düşük güç tüketimi, düşük malzeme maliyetleri, düşük klima çalışma masrafları, en iyi beyazları ve renkleriyle RTL TV1’e her bakımdan yeşil bir çözüm sağladı. 

Robert Juliat ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi için 0212 212 80 75 numaralı telefondan A+SF’yi arayabilirsiniz.