Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > Ünlü Mobil Gazeteci Michael Castellucci, Sennheiser MKE 400 Kamera Mikrofonu Kullanıyor
Ünlü Mobil Gazeteci Michael Castellucci, Sennheiser MKE 400 Kamera Mikrofonu Kullanıyor
24.09.2021 13:32

Birçok Emmy ödülü kazanan haber muhabiri Michael Castellucci, yaklaşık yedi yıl önce daha az donanımla daha fazla iş yapmak istedi. Muhabirlerin malzeme miktarlarını azaltmaya ve hem yapımcı, hem kameraman, hem ses operatörü hem de gazeteci olmaya zorlandıkları bir ortamda Castellucci görüntülü haber öykülerini büyük alışveriş merkezlerinde satılan standart amatör tipte kameralar kullanarak kendi kendine yaratmak durumunda kaldı. O ilk günlerden bu yana mobil aygıtlardaki teknolojik ilerlemeler ve Sennheiser’ın AVX kablosuz sistemini ve yeni MKE 200 ile MKE 400 kamera mikrofonlarını kullanması sayesinde yapımlarının kalitesi hızlanarak arttı. 

Castellucci’nin küçülmeye yönelmesi, ileri görüşlü bir karardı: “Sanırım birkaç yıl önce üst düzey TV piyasasında çalışıp tüm haber öykülerini sadece telefonum ve birkaç aksesuarla çeken çok az sayıda kişiden birisiydim.” O zamandan beri “Phoning It In” adlı haber yayını birçok Emmy ödülü ve R. Murrow ödülü kazandı ve tamamı bir iPhone ile çekildi. “Üzerinden altı-yedi yıl geçti ve insanlar önümüzdeki çalışma şeklinin bu olacağını anlamaya başladılar.” Ayrıca haber odalarının boyutlarının büyümediğini, önemlerinin azaldığını da belirtti.

Michigan State Üniversitesinde iPhone ile habercilik ve öykü anlatımı dersi veren Castellucci, yüksek kaliteli ses yakalamanın önemini de kabul ediyor. “Bu yeni kuşak öğrenciler iPhone ile doğdular. Onlara üst kalitede içerik yapmanın araçlarını sunabilirsem, bu hem kendim hem de öğrenciler için sevindirici olur.

Çok iyi ses yakalamanın en temelinde Sennheiser mikrofonlar var: “Genelde çok yakın mesafeden ses kaynaklarını kaydetmek üzere, ilk olarak MKE 200 mikrofonu kullandım. MKE 400 kullanmaya başladığımda diğer ortam ve çevre seslerini ve diyalogları da yakalama yeteneğimi gerçekten yükseltti.

Dinleyin, öykü kendiliğinden gelecektir

Muhabirin mobil gazetecilik öğrencilerine öğrettiği en önemli derslerden birisi, “sadece dinlemek”. “Ne zaman bir olay yerine gitsem, ilk yaptığım şey dinlemek olur. Konu ne olursa olsun; giden bir otobüs varsa, gitmesini çekeriz. Tepeden aşağı kayan bir grup çocuk varsa, çığlıklarını yakalarız. Bu nedenle öğrencilerime her zaman ilk olarak dinlemelerini, sonra dinlemeye devam etmelerini söylüyorum.

Mikrofonun yan tarafındaki dahili kulaklık çıkışı sayesinde MKE 400 mikrofon Castellucci’nin ses kaynaklarını ve seviyelerini anında ve kolay erişilen ses yükseklik kontrolü kolaylığında dinlemesini sağlıyor. Bu arada konektör kablosundaki bir kilitleme vidası fazladan bir güvenlik önlemi sağlıyor. “Piyasadaki başka herhangi bir mikrofonda bu özellik var mı bilmiyorum ama çok iyi, çünkü bir kablo yerinden çıksa bir bölümü bozabilir. Operasyonel olarak bu mikrofon beni hiç zor durumda bırakmadı. Bir anı yakalıyorsanız, donanımınızın düzgün çalıştığından emin olmalısınız, aksi halde anı kaçırırsınız.

Muhabirin sevdiği diğer özellikler arasında diyalog kaydederken alçak frekansları ve gümbürtüleri ortadan kaldıran alçak kesim filtresi, ve açık havada kayıt yaparken düzenli olarak kullandığı pelüş mikrofon kılıfı var.

En önemlisi, MKE 400 ile yakalanan ses kalitesi eşsiz: “Yedi yıllık mobil muhabirlik yaşamım boyunca deneyimlediğim en iyi shotgun mikrofon. Başka çok mikrofon kullandım ama bu en canlı ve temiz sesi veren, kullanımı en kolay olanı. Teknolojiyi pek öyle derinlemesine bilmem, ama neyin iyi olduğunu ve işe yaradığını anlarım.” Öğretim görevlisi olarak hedeflerinden birisi, öğrencilerinin işlerini daha profesyonelce yapmaları için gereken araçlarla donanmaları. “Sarsıntıyı nasıl önlersiniz? iPhone telefonunuzu bir tripodun üzerine yerleştirin ve aniden 100 katı daha profesyonelsiniz. Sonraki soru ‘nasıl iyi ses elde ederim’ olmalı. Elbette doğru araçlara sahip olarak; ses konusunda MKE 400 mikrofonu seviyorum.

Olanları anında yakalamak

Castellucci’yi yıllardır bu kadar başarılı yapan şey, bir haber anı oluştuğunda “her zaman hazır” olması. “Çok yakında hazırladığım bir haber öyküsünde sadece MKE 400 kullandım ve tamamen hazırlıklıydım. Bu ‘anlar’ hep aniden gelirler ve çoğunlukla doğru şekilde çekebilmeniz gerekir. MKE 400 mikrofon dinleyicilerini bu anların içerisine hızla çekiyor. Ortamınızın sesini yakalamak için çok iyi bir shotgun mikrofon şart. İster dışarıda duyduğum bir çöp kamyonu, ister eğlenen insanlar olsun. Ses öyküyü anlatmaya yardımcı olur ve MKE 400 olayları anında ve çok yüksek kalitede yakalamama yardımcı oluyor.

Sennheiser ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi için 0212 293 37 50 numaralı telefondan Metan’ı arayabilirsiniz.