Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > ARRI Desteğiyle DARK BAY Sanal Yapım Sahnesi
ARRI Desteğiyle DARK BAY Sanal Yapım Sahnesi
23.10.2021 17:40

ARRI çözüm ortaklarıyla birlikte Berlin yakınlarındaki Babelsberg’de DARK BAY Virtual Production Stage projesine planlamanın ilk aşamasından kurulumun tamamlanmasına kadar bütüncül deneyim ve en iyi donanım sağladı.

DARK BAY Virtual Production Stage film ve televizyon dizisi yapımlarına sanal zemin ve arka planlarla son teknolojili bir LED ortamı sağlamak için kuruldu. Bugün karma gerçeklikte film yapımları için Avrupa’nın en büyük sabit kurulumlu LED stüdyolarından birisi. Saygın Studio Babelsberg AG firmasının arsasına kurulan DARK BAY, çok sayıda stüdyo ve geniş ölçekli film altyapılı büyük bir yapım tesisinin içerisine yerleştirildi. Sahneye toplam 1470 adet ROE RUBY 2,3 LED panel, SkyPanel, Orbiter ve ALEXA Mini LF gibi ARRI aydınlatma ve kamera donanımı, Vicon, TrackMen ve NVIDIA grafik kartları kuruldu. 

23 metre çapında ve 7 metre yükseklikteki sahnenin elips şekli, çok geniş kamera açılarına ve sayılarına imkân veriyor. Ayrıca LED panellerin diğer LED volume’lerden küçük piksel aralıkları, kamera ile LED duvarı arasındaki resim bozukluklarının giderilmesini kolaylaştırıyor. 

LED volume ekranlar sahneler çekilirken yüksek çözünürlükte sanal görüntüleri gerçek zamanda dijitalleştirerek, oyuncularla ekibin ortamla gerçekmiş gibi etkileşmelerine imkân veriyor. Arka plan da sabit kalmak yerine kamerayla birlikte hareket edebiliyor. Gerçek ve sanal unsurlar bir araya getiriliyor.

Dünyada benzeri olmayan 21 metrelik motorlu döner sahne, sistemin yaratıcılık olanaklarını büyük ölçüde zenginleştiriyor ve çekimde çok daha yüksek verimlilik sunuyor. 

DARK BAY projesinde ARRI (soldan sağa): Jantje Friese, Baran bo Odar, Philipp Klausing (DARK BAY), Nik Summerer ( 1899’un görüntü yönetmeni), Christina Caspers-Römer (DARK BAY), Dr. Michael Neuhaeuser, Dr. Johannes Steurer, Stefan Soellner, Stephan Schenk, Elfi Kerscher ve David Bermbach (ARRI) Fotoğraf: © Alex Forge/Netflix

DARK BAY’ın bu benzersiz projesi için ARRI Camera Systems uzmanları bir ARRI Mini LF set ile bir UMC-4 sağladılar. Üstverileri yönetmek için Unreal© Engine Plug-In eklenti yazılımlarının programlanmasına da yardım ettiler ve renk kalibrasyonu, moire testi ve simülasyon konularında uzmanlıklarını paylaştılar. ARRI Rental aydınlatma, tutma kolu ve kamera donanımı sağladı. Ayrıca özel tasarladığı ALFA lensler, DARK BAY sahnesindeki ilk yapım olan Netflix’in 1899 adlı Alman epik dönem gizem-korku televizyon dizisinin çekimlerinde kullanıldı. ARRI Lighting başlangıçta yetmişten fazla SkyPanels S60-C tedarik etti. Zamanla çeşitli karma gerçeklik set ortamları için çok yönlü uygulamalara imkân veren güçlü doğrudan ışıklar olarak 50 adet Orbiter lamba kafası eklenip bütünleştirildi. 

DARK BAY sahnesine yetmişten fazla ARRI SkyPanels (fotoğrafta) ile 50 adet ARRI Orbiter lamba kafası kuruldu.  Fotoğraf: © Alex Forge/Netflix

ARRI Solutions Group çalışma alanında tüm alt bölümlerden ve çözüm ortaklarını koordine etmekten sorumluydu ve DARK BAY’ın teknik kurulumu için genel üstlenici olarak hizmet verdi. Tüm bölümler birlikte, Berlin’de kullanılan teknolojinin aynısıyla Münih’te bir referans stüdyo inşa edilmesi sürecinde araçlar geliştirme, teknolojileri değerlendirme ve bütünleştirmeyi test etmek ile de ilgileniyorlar. 

Şu anda DARK BAY sahnesinde Netflix yapımı “1899” adlı dizi çekiliyor. Aralarında Alexandre Willaume ve Anton Lesse’nin de bulunduğu oyuncuları, ALEXA Mini LF kamera ve ALFA lensler çekiyor. Fotoğraf: © Rasmuss Voss

ARRI ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi için 0212 358 45 20 numaralı telefondan Linka’yı arayabilirsiniz.