Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > Mo-Sys VP Pro XR Sunucunun İlk Alıcısı ARRI Rental UK Oldu
Mo-Sys VP Pro XR Sunucunun İlk Alıcısı ARRI Rental UK Oldu
23.10.2021 18:04

ARRI Rental UK, Londra’nın batısındaki Uxbridge’de yer alan yeni stüdyosuna yeni Mo-Sys VP Pro XR genişletilmiş gerçeklik sunucusu ile StarTracker kamera takip sistemi satın alarak, bu yenilikçi teknolojinin ilk kullanıcısı oldu. 

Yeni tesis Avrupa’nın en büyük sabit LED volume (TV ve film için sanal ortamların kamerada üretilmesi için hareket yakalama ve gerçek zamanda birleştirme yapılan kapalı alan; fiziksel set, dev LED paneller ve panellerin içerisindeki dijital unsurların birleşimi) stüdyolarından birisi olup, ARRI Rental UK yeni Mo-Sys teknolojisini seçti. Kameralar için kusursuz 3D takip ve sinematik kalitede görüntüler sağlamak amacıyla gerçek zamanlı son piksel çekimleri için özel olarak tasarlanan bu teknoloji, yönetmenlerin film çekim süreci sırasında birleşik gerçek ve sanal görüntüleri görmesine imkân vererek, post prodüksiyonda çok uzun zaman alan birleştirme işini ortadan kaldırıyor.

Yeni ARRI stüdyosu eğimli kenarlar ve tavan dahil 343 metre kare LED duvarı ile çevrelenen 708 metre kare zemin alanı sunuyor. LED’ler stüdyonun çevresini 360 derece sararak, sanal unsurlardan gelen ışığın gerçek nesnelerin ve oyuncuların üzerine doğal bir şekilde düşmesine imkân veriyor, böylece gerçekçi, yumuşak kenarlı aydınlatma efektleri sağlıyor.

Tesis ayrıca en son VP Pro XR özelliği olan Cinematic XR Focus’tan da yararlanacak. Bu benzersiz ve sezgisel çözüm, birinci kamera asistanlarına alışkın oldukları lens odak denetleyicilerin aynılarını kullanarak gerçek ve sanal ortamlar arasında odak ayarı yapma imkânı veriyor. 

LED volume Creative Technology tarafından, ARRI ile işbirliği içerisinde tasarlandı ve kuruldu. Creative Technology Teknik Hizmetler Başkanı Tom Burford açıklama yaptı: ”Kendi sınıfındaki en iyi teknolojileri bir araya getiren bu heyecan verici yeni teknolojiyi sergilemekten heyecan duyuyoruz. Bu mümkün olan en esnek çekim ortamlarını üretmek için özenle düşünülmüş, her türlü karma gerçeklik yapımları için özel olarak tasarlanmış bir alan.

Stüdyo için rezervasyonları yöneten ARRI Rental Genel Müdürü Jannie van Wyk ekledi: “Mo-Sys’in sürekli gelişim ve ARRI kamera sistemleriyle bütünleşme konularındaki kararlılığı, Uxbridge kentindeki karma gerçeklik stüdyomuz için Mo-Sys StarTracker ile VP Pro XR sistemini kullanma kararımızın nedeni oldu.

Mo-Sys CEO’su Michael Geissler de yorum yaptı: “Yapımcılar yönetmenlere sunduğu yaratıcılık özgürlüğü ve post prodüksiyonda kazandırdığı zaman ve maliyet nedeniyle son piksel çekimi yaklaşımını seviyorlar. Geçmişte resim kalitesi, çekim seçenekleri ve iş akışları hakkında endişeler vardı. Mo-Sys StarTracker ile VP Pro XR sayesinde bu sorunları, bugünün yapım iş akışlarına karmaşıklık veya zaman dezavantajları eklemeden uyacak biçimde çözüyoruz.

Bu çığır açan çözümü sağlamaktan memnunuz, ve bu yeni ARRI stüdyosu nelerin başarılabileceğini gösteren dünya kalitesinde bir vitrin oldu.

Mo-Sys ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi için 0212 297 88 77 numaralı telefondan Provid’i arayabilirsiniz.