Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > Hibino VFX Studio, VFX Çalışmaları İçin Ursa Mini Pro 4.6k G2 Kullanıyor
Hibino VFX Studio, VFX Çalışmaları İçin Ursa Mini Pro 4.6k G2 Kullanıyor
23.10.2021 18:08

Blackmagic Design; yeni sanal yapım stüdyosu olan Hibino VFX Studio için Hibino Corporation’un, Blackmagic URSA Mini Pro 4.6K G2 ve ATEM Television Studio 4K’nın da dahil olduğu bir Blackmagic 12G ve fiber optik iş akışı sistemi kurduğunu duyurdu. Japonya’daki ilk kameralı sanal yapım servislerinden birini, bu yeni stüdyo sunuyor.

Hibino; planlama, kiralama, canlı konserler ve etkinlikler için ses ve görüntü sistemleri faaliyetleri ve AV ekipmanı ithalatı ve satışı gibi canlı yapım servisleri sunuyor. Şirketin LED ekranlarla çalışmaktan gelen geniş deneyiminden faydalanan yeni Hibino VFX Studio, kameralı VFX çekimi ve diğer yeni sanal yapım teknolojileri ile bu deneyimi bir araya getirerek, Japonya’nın en gelişmiş sanal yapım stüdyolarından birini oluşturdu.

Hibino’nun Stüdyo Yapımcısı Takanori Higashida, şunları açıkladı; “Bölümümüz çoğu zaman, konserler ve canlı etkinlikler benzeri canlı prodüksiyonlar yapıyor. Covid-19 yüzünden faaliyetimiz durdu ve depomuzda bekleyen birçok LED ekran vardı. Bu durumda çözümü, sanal yapımda bulduk. LED’leri kullanarak, genişletilmiş gerçeklik (XR) canlı internet yayını yapmaya başladık ve sonra aynı sistemi, kamera VFX stüdyosunda oluşturmak için bu teknolojiyi uyguladık.

Canlı yapım geçmişiyle Hibino, diğer stüdyoların sahip olmadığı bir güce sahip. “Diğer sanal yapım stüdyoları, oldukları halleriyle tamamlanmışlar. Yani hiçbir şekilde, sanal yapım sistemlerini ileriye götürmeyi düşünmüyorlar. Biz ise daima tüm ekipmanlarımızı çıkararak, canlı etkinlikler için geçici bir sistem kurduk. Eğer bir müşteri, bu stüdyoda yapılabilecekten daha büyük boyutlu bir çekim isterse sistemimizi ve LED ekranları, uzun süreli prodüksiyonlar için daha büyük stüdyolara getirebiliriz. Bu işletme için hedefimiz de budur. Stüdyomuzu deneyimlemeleri ve büyük ölçekli çekimlerde sistemi kullanmaları için, müşterileri davet ediyorum.

Yeni stüdyoda, sanal görüntüleri yakalamak için kullanılan URSA Mini Pro 4.6K G2 kameralarla birlikte ROE Visual’in yüksek çözünürlüklü LED ekranları, stüdyonun yardımcı ekipmanı olarak sahnenin üst, ön ve kenarlarına kuruldu. URSA Mini Pro 4.6K G2 üzerine monte edilmiş bir kamera takip sistemi, kameranın konumsal bilgileri ile lensden gelen zum ve netlik bilgilerini bir medya sunucusuna göndererek, kameranın sanal alandaki yerini algılıyor. Bu bilgi ile gerçek zamanlı olarak 3DCG fon görüntüsünü oluşturmak için stüdyo, Unreal Engine’yi kullanıyor.

Bir 12G ve fiber optik Blackmagic altyapısı üzerine kurulan stüdyoda post yapım için; switcher’ler, yönlendiriciler, monitörler, dönüştürücüler ve DaVinci Resolve Studio bulunuyor. URSA Mini Pro 4.6K G2’den gelen kamera sinyali, bir ATEM Television Studio 4K prodüksiyon switcher üzerinden Blackmagic Design Smart Videohub 40x40 yönlendiriciye gönderiliyor. Ardından, bir ATEM Camera Control Panel kullanılarak renk düzeltimi gerçek zamanlı yapılan sinyaller, aynı anda Video Assist 12G HDR ve SmartView 4K’nın da dahil olduğu, farklı monitörlere gönderiliyor. Kullanılan diğer Blackmagic ürünlerine; Studio Fiber Converter, Camera Fiber Converter ve Teranex Mini SDI - HDMI 12G dönüştürücüler dahildir.

Hibino’nun Stüdyo Yapımcısı Shigenori Kikuch, şunları söyledi; “Sanal sistemimizle uyumlu olması için yerel 24p/30p/60p’yi destekleyen bir kameraya ihtiyacımız olduğundan, URSA Mini Pro 4.6K G2’yi seçtik. Ayrıca kamera, farklı lens yuvalarını desteklediğinden, müşterilerin istedikleri lensi getirebilmeleri için yardımcı ekipman olarak kullanmaya karar verdik. RedSpy’ın kamera takip sistemi, farklı kameraları ve lensleri desteklediğinden, bazen müşteriler kendi kameralarını getiriyor.

Sanal prodüksiyon ve kamera dahilinde yapılan VFX iş akışının, yapım maliyetlerini düşürmesine ve post yapım aşamasını kısaltmasına rağmen, çekimin estetiğine de faydası olduğunu açıklayan Kikuch, sözlerine devam etti; “Fon görüntülerini LED ekranlarda göstererek, istediğimiz herhangi bir ışık efektini yaratabiliriz. Yapılan bir yeşil ekran çekimi ise ışığı, nesnelere eşit yaymak zorunda olduğumuz için ışıklandırmada yaratıcı olmak zor. Ayrıca, sanal yapımda LED ekranların kullanılması, harika bir yansıma görüntüsü verir ve saydam nesneleri belirginleştirir. Yeşil perde çekimlerinin aksine, fonda ne olduğunu hayal ederek rol yapmak zorunda kalmadıkları için, oyuncular için de faydalıdır. Kamera dahilinde yapılan VFX, muazzam karşılık veriyor

Blackmagic Design ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi için 0212 222 45 02 numaralı telefondan MediaCast’i arayabilirsiniz.