Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > TBMM Elektronik Altyapısında En Yeni Teknolojik Ürünler ve Çözümler Kullanıldı
TBMM Elektronik Altyapısında En Yeni Teknolojik Ürünler ve Çözümler Kullanıldı
24.11.2021 10:59

TBMM’nin en son 23 yıl önce yenilenen elektronik altyapı sistemi, uzun bir aradan sonra en yeni teknolojik ürünler ve çözümlerle donatıldı. Geçtiğimiz yasama yılının bitimiyle (17 Temmuz) çok sıkı bir şekilde çalışmayla başlanan yenilenme süreci, 1 Ekim’de bitmiş yenilenen altyapısıyla yeni yasama dönemine başladı. 

TBMM Genel Kurul Salonu’ndaki eski elektronik oylama ve yoklama sistemindeki teknolojilerin ve ürünlerin artık ihtiyaçlara cevap verememesinden dolayı bu yenileme çalışması yapıldı. Yenileme çalışması kapsamında tüm elektronik altyapı en yeni ürünler ve çözümlerle donatıldı. TBMM TV’nin kameraları, rejisi ve stüdyosu da yenilendi ve HD yayın kalitesine geçildi.

Yeni sistemde; milletvekillerinin sisteme uygun bir şekilde parmak izlerinin alınması gerekiyor. Parmak izlerinin alınması için, iktidar ve muhalefet kulislerinde covid-19 salgını kuralları çerçevesinde stantlar kuruldu. Buna ek olarak milletvekili sıralarına bilgisayar ve şarj bağlantı üniteleri yerleştirildi.

Meclis Başkanlık Divanı’nın iki tarafına görüşmelerin canlı olarak iletileceği iki adet LED ekran yerleştirildi. Konuşmacının adı, soyadı ve seçildiği il bu ekranlardan takip edilebilecek.

Genel Kurul Salonu’nun basın locasının altında bulunan bölüme, teknik uzmanların olacağı bir kontrol odası yapıldı. Yapılan bir diğer yenilik ise, Meclis bölgesine giren araçların kontrolünü sağlamak amacıyla girişlere plaka tanıma sistemi yerleştirilmesiydi.

Parmak izi özellikli multimedya konferans sistemi, oylama - yoklama yazılım çözümü ve tüm bunlarla uyumlu çalışan ürünleri Asimetrik firması sağladı.

Televic tarafından özel üretilen parmak izi çözümü 

Televic conference markasının uniCOS multimedya konferans serisine eklediği özelliklerle TBMM’ye özel ürettiği sistemde parmak izi çözümü de yer alıyor. Parmak izi okuyucu sayesinde parmak izi doğru okunduğunda koltuk açılıyor, bilgi ekranı kullanılabiliyor, yani kişiye özel kullanım sağlanıyor. Her katılımcı kendi uniCOS ünitesinde tüm sesli ve görsel bilgilere erişebiliyor. 

Yerli üretim oylama – yoklama yazılımı

Sektörde 18. yılını kutlayan Ankara merkezli 4D Sistem’in TBMM’ye özel ürettiği oylama – yoklama yazılımı, Televic uniCOS sistemiyle uyumlu bir şekilde çalışıyor. 

QSC markasının Q-SYS Core entegrasyonu

Q-SYS bir ses, video ve kontrol platformu. Siber güvenlik en üst seviyede tutularak her şey kapalı devre sistem olarak çalıştığından Q-SYS platformu; Televic conference ve 4D Sistem’in oylama-yoklama yazılımıyla ses sitemi arasında bir köprü görevi üstlenerek bütünleşik sistemle uyumlu şekilde çalışmaktadır.

Yeni yasama dönemine en yeni teknolojik çözümlerle başlayan TBMM, önümüzdeki dönemde bu yeni teknolojilerin gücüyle daha etkileşimli bir yapıya kavuşacak.

Projede kullanılan ürünler ve çözümler hakkında ayrıntılı bilgi için 0212 212 80 75 numaralı telefondan Asimetrik’i arayabilirsiniz.