Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > Canlı Spor Yayınlarında DPA Mikrofonları
Canlı Spor Yayınlarında DPA Mikrofonları
25.05.2022 10:34

Canlı spor yayınları söz konusu olduğunda, sesin tüm aksiyonun hayranlarına aktarılmasında büyük bir rol oynadığına şüphe yok. Bu, pandeminin ortasında canlı etkinliklere katılmak yerine hala evden izlemeyi tercih etmeye devam edenlerin sayısı düşünüldüğünde her zamankinden daha fazla geçerli. Sesleri en yüksek netlik ve anlaşılırlıkla yakalayabilmenin yanı sıra, olup bitenlere ayak uydurabilmek için doğru mikrofonun dayanıklı ve esnek olması, göze pek batmaması da gerekir. Bu nedenle birçok spor ses uzmanı, ihtiyaçlarını karşılamak için sürekli olarak DPA Microphones ürünlerini kullanıyor.

Bu uzmanların arasında, yaklaşık otuz yıldır spor yayıncılığı işinde çalışan Emmy Ödüllü ses uzmanı Joe Carpenter da var. Carpenter yıllardır düzenli olarak DPA’nın 4061 Omnidirectional (tümyönlü) mikrofonunu tercih ediyor. Spor dünyasında tutulan bir ses uzmanı olan Carpenter, büyük televizyon yayın ağları için profesyonel futbol maçları ve PGA golf turnuvalarında ses üzerinde çalışıyor. MLB beyzbol dünyasının New York’taki Citi Field’da oynanan 11 Eylül’ün 20. Yıldönümü Subway Series anma maçları ile Atlanta ve Houston’daki 2021 World Series gibi yüksek profilli etkinlikler üzerinde sık çalıştığı görülüyor.

 Carpenter şöyle konuştu: “Profesyonel beyzbol maçları için kale arkasındaki parabolik çanaklarda DPA 4061 kullanıyorum ve harikalar. Bu kurulumda her türlü unsuru ve mikrofonu denedim ve DPA 4061’in kesinlikle en iyisi olduğunu gördüm.

Carpenter, profesyonel bir beyzbol maçının seslerini mikrofonunla alırken çok fazla şey olup bittiğini, mikrofonların bazen frekansları yuttuğunu açıkladı. Ancak, DPA 4061 mikrofonlarda bunun tam tersinin gerçekleştiğini fark etti. “Bu mikrofonlar aslında istediğim frekansları zenginleştiriyor ve gerçekten iyi tepkiler alıyorlar. Son derece doğal bir ses yakalıyor ve parabolik çanaktan kalabalığın gürleyen sesine veya benzeri seslere çok organik bir geçiş sağlıyor. Bu mikrofonlar kurulumlarımın temel donatımı oldu, tüm surround sesimi onların etrafında şekillendiriyorum.

Carpenter ayrıca beyzbolun, zemin çizgileri ve top atış tümseği dışında, stadyumların boyutlarının ve ortaya çıkan akustik ortamların tamamen farklı olduğu tek spor dalı olduğunu açıkladı. “Bir gün çatısı kapalı, diğeri açık olan bir stadyumda çalışabilirim. En iyi ses kalitesini sağlamak için parabolik çanaklardaki bu DPA mikrofonlarına güvenebileceğimi görüyorum. Ses kaynağına olan uzaklığım, kaynağın kendisi ve gerçek konum, yükseklik ve açı biraz değişebilir, ancak her zaman referans noktam olarak DPA 4061 mikrofonları tercih edeceğimi biliyorum.

DPA 4061 ile aynı seride, 4060, 4062, 4063 ve 4071 Omni Miniature mikrofonlar da yer alıyor. Her model, hassasiyet, voltaj ve fiziksel yerleştirme ihtiyaçlarına göre belirli bir uygulamaya göre uyarlandı. Hepsi orijinal 4060 modeline dayanıyor; DPA tarafından daha önce yalnızca işitme cihazlarında ve ölçüm mikrofonlarında kullanılan en iyi teknolojiden geliştirilen ilk minyatür mikrofon. Serideki tüm mikrofonlar önemli temel özellikleri paylaşıyor, ancak her biri belirli uygulamalar için optimize edildi.

  • Konuşma için ideal
  • Polar patern: Omnidirectional (tümyönlü)
  • Azaltılmış hassasiyet
  • Frekans aralığı: 20 - 20.000 Hz
  • 8 - 20 KHz’den +3 dB artış
  • Dinamik aralık: 111 dB
  • SPL: Maksimum 144 dB
  • Çekirdek teknolojisi
  • B+K fişli kablosuz iletim sistemleri için (neredeyse tüm iletim sistemleri için opsiyonel satın alınabilen adaptörler mevcut)
  • Opsiyonel aksesuarlarla müzik aleti mikrofonu olarak da kullanıma uygun 

DPA ürünleri hakkında ayrıntılı bilgi için 0212 212 80 75 numaralı telefondan Asimetrik’i arayabilirsiniz.