Reklamı Kapat
Anasayfa > Söyleşiler > Sennheiser
Sennheiser
21.03.2017 13:34

Geçtiğimiz 22-23 Şubat tarihlerinde Sennheiser’ın davetlisi olarak Almanya’ya gittik. Digital 6000 sisteminin uluslararası tanıtımı yapıldı. Daha sonrasında fabrikayı gezdik. Sennheiser’ı daha yakından tanımanız için yetkililerle bir söyleşi gerçekleştirdik. 

Sennheiser tarihsel geçmişi olan bir üretici. Ülkemizde Sennheiser markası çok iyi biliniyor fakat bu söyleşiyle okurlarımıza Sennheiser’ı daha yakından tanıtmak istiyoruz. Sennheiser’in kuruluşu, kilometre taşı niteliğindeki teknolojileri ve ürünlerini kapsayan geçmişten günümüze kadar tarihi hakkında bilgi alabilir miyiz?

Sennheiser 1945 yılında Prof.Dr. Fritz Sennheiser tarafından kuruldu ve ilk ürünler ölçüm aletleriydi. Hemen arkasından mikrofonlar geldi ve 1956’da ilk shotgun mikrofonun üretilmesinden bugüne dek şirketin önde gelen ürünleri oldular. MKH 816 shotgun mikrofona 1987 yılında Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi tarafından Bilimsel ve Mühendislik Ödülü verildi. Sennheiser özellikle RF kablosuz mikronları ile tanınıyor. Şirket piyasaya ilk çok kanallı mikrofon sistemlerini sunmasından bu yana kablosuz mikrofonlar alanında mükemmelleşti. Bugün Digital 9000 mikrofon sistemi, hiç veri azalması olmadan iletim yapabilen dünyanın tek dijital çok kanallı kablosuz sistemi olmaya devam ediyor.

1987 - Bilim ve mühendislik Ödülü - Prof. Dr. Fritz Sennheiser

Müzik endüstrisi için Sennheiser’ın evolution mikrofonları özel bir önem taşıyor: 1998 yılında çıkan evolution, Sennheiser’ın en başarılı kablolu mikrofonu. Ardından 1999’da çıkan evolution wireless serisi de aynı derecede başarılı oldu. 

1945 - Sennheiser’ın kurulduğu bina.

Tüketiciler tarafından firma büyük olasılıkla kulaklıkları ile tanınıyor; dünyanın ilk açık kulaklığı HD 14, 1968’de çıkmış ve bir sembol haline gelmişti. Bugün MOMENTUM serisi müzik tutkunlarına harika ses sunuyor, ve elbette HE 1 referans kulaklık sistemi benzersiz bir ses deneyimi yaşatıyor.

Sennheiser bugün CEO’lar Daniel Sennheiser ile Dr. Andreas Sennheiser tarafından yönetiliyor.

Andreas Sennheiser

Sennheiser’ın ürün grupları ve hangi sektörlere hizmet verdiğini öğrenebilir miyiz?

Profesyonel ses alanında ayrı müşteri gruplarına yönelik dört ayrı iş kesimimiz var; Canlı performans ve müzik (kablolu ve kablosuz sahne mikrofonları, DJ kulaklıkları), yayın ve medya (yayın mikrofonları, RF kablosuz mikrofonlar, shotgun mikrofonlar, görüntü için ses ürünleri), ses kayıt (stüdyo ve ev stüdyoları için her şey), işletme haberleşmeleri (konferans sistemleri, toplantı çözümleri). 

Digital 6000 etkinliğine bizi davet ettiğiniz için çok teşekkür ederiz. Bu ürün ve etkinlik hakkında bilgi alabilir miyiz?

Bu ürün tanıtım etkinliği kiralama ve turne işletmecilerini, üst düzey ses mühendislerini ve uzman muhabirleri Hanover’de bir araya getirdi. Digital 6000 hakkında ayrıntılı bilgi edindiler, sistemi denediler ve sistemi kullanan bir müzik grubunu dinlediler.

Digital 6000 profesyonel RF kablosuz ürün serimizin en son üyesi. Mükemmel ses ve en iyi RF performansını bir araya getiriyor. İletim frekansları paralel bir ızgara şebekeden seçilebiliyor. Sistem dijital ve analog ortamların içerisine kesintisiz bütünleşebiliyor ve Sennheiser ve Neumann kapsüllerinden standart UHF anten altyapılarına kadar Sennheiser teknolojisine yapılmış mevcut yatırımlardan en iyi şekilde yararlanılmasına imkan veriyor. Digital 6000 kablosuz başyapıtımız olan Digital 9000 ve yeni EK 6042 analog/dijital kamera alıcısıyla uyumlu. Kısaca Digital 6000 piyasadaki en iyi dijital çift kanallı RF kablosuz sistem.

Fabrika ziyareti etkileyiciydi. Ürünlerinizin çoğunu başka ülkelerde ürettiğinizi sanmıştım ama açıkça görülüyor ki çoğu Almanya üretimi. Üretim tesislerinizden bahseder misiniz?

Sennheiser Almanya (Wedemark), İrlanda (Tullamore) ve ABD’de (Albuquerque) kendi üretim tesislerini işletiyor. Wedemark’taki genel merkezde Sennheiser ve Neumann kablolu mikrofonları, RF kablosuz mikrofonları, HD 800 ve HE 1 gibi üst düzey kulaklıkları, işletme haberleşmeleri ve konferans çözümlerini üretiyoruz. 

Tullamore’da kulaklıklar, transdüser teknolojisi ve Neumann ses takip hoparlörleri üretiliyor. 

Albuquerque’de ise Amerikan piyasasının kendine özgü frekans gereksinimlerine uygun RF kablosuz aygıtlar üretiyoruz.

Sennheiser’ın dünya genelindeki satış-pazarlama, satış sonrası destek ve teknik servis konusundaki stratejilerini öğrenebilir miyiz?

Sennheiser, alt firmaları ve çözüm ortakları, sundukları teknik servislerle gurur duyuyorlar. Proje asistanlığından uzman önerilerine, kullanıcı eğitim kurslarından satış sonrası servise kadar eksiksiz hizmet veriliyor. Kendi satış alt firmalarımız ve güvendiğimiz çözüm ortaklarımızla dünya çapında elliden fazla ülkede birbirine bağlı bir uzman satış personeli ağına sahibiz. Pazarlama küresel ölçekte, ürün uzmanlığıyla ve yerel seviyede düzenleniyor.

Dünya geneline ürün sağlayan bir firma olarak Türk pazarı sizin için ne ifade ediyor? Yayın, prodüksiyon ve sahne-şov dünyasına baktığınızda hangi ürünleriniz ülkemizde öne çıkıyor? 

Türk pazarı Sennheiser için önemli ve büyümekte olan bir pazar. Pazarda özellikle kablosuz mikrofon konusunda iddialıyız. Sennheiser’ın Türk pazarında en çok satılan ürün grubu kablosuz mikrofon sistemleridir. Sahnede, TV stüdyolarında ve kameramanların kullandığı aktüel kablosuz setler Türkiye’de en çok satılan ürünlerdir.

1947 - Lab W MD 2 - Sennheiser’ın ilk mikrofon tasarımı

Türk pazarıyla olan ilişkilerinizden memnun musunuz? Hangi firmalarla çalışıyorsunuz, kaç distribütörünüz var?

Son derece mutluyuz. Metan’da onlarca yıldır Türkiye profesyonel ses piyasasına bakan güvenilir bir çözüm ortağımız var. Metan yayıncılık ve canlı Türk müzik endüstrisinde büyük etkinlikleri başarıyla destekledi.

Son dönemdeki yeni teknolojileriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?

Yayıncılar ve yapım tesisleri için en ilginç yeni teknoloji, muhtemelen çevreleyen ses için portföyümüz ve ticari markamız AMBEO 3D Audio olacak. AMBEO inanılmaz yüksek coşkulu etki veren ses deneyimleri vaat ediyor; kayıttan mikse, sinyal işlemeden reprodüksiyona kadar ürünler, teknikler ve teknolojileri kapsıyor. Geçen sene 3D ses kayıtları için AMBEO VR’yi ve sanal gerçeklik için 3D ses yapımı, hoparlörler ve stereofonik (binaural) kayıtlar için 9.1 kayıtlar yapmakta kılavuzluk eden AMBEO Music Blueprints web sitesini sunduk. Bu yılın sonuna doğu akıllı surround kulaklıklar ilk amatör tüketici ürünü olarak piyasaya çıkacak. 

Dijital sesin devreye girmesiyle bir taraftan kalite artarken diğer taraftan frekans karmaşası gibi handikaplar ortaya çıktı. Bir üretici olarak dijital ses dünyasında yaşanan teknik sorunlar konusunda neler söylemek istersiniz?

İster analog ister dijital donanım kullansınlar bugün küresel çapta yayıncılar, program yapımcıları, tiyatrolar ve turne sanatçıları için frekans spektrumunun tükenmesi önemli bir sorun. Sennheiser diğer üreticilerle birlikte dünya çapında yetkili kurumlar ve kurullarla bu sorun hakkındaki farkındalığı arttırıyor. Büyük yapımlarda ses, takip, ışık denetimi, telsiz telefon için çok miktarda frekans gerekiyor. 

Teknoloji tarafında hiç intermodülasyon frekansı üretmeyecek titizlikte tasarlanan Digital 6000 ve Digital 9000 gibi UHF RF kablosuz sistemler var. Bu sayede aktif frekanslarınızı intermodülasyon frekansları civarında planlamanız gerekmeyip, eşit mesafeli bir ızgara yapısında yerleştirebilirsiniz. Bu şekilde frekansları son derece verimli kullanıp, verilen bir spektruma daha fazla frekans barındırabilirsiniz. Görüntü muhabirleri için 1.9 GHz bandında çalışan kameralarla kullanıma yönelik AVX mikrofon sistemlerini tasarladık. Kablosuz ve dijital olması istenen bantlar için 2.4 Ghz aralığında çalışan evolution wireless D1 ideal bir sistem.

1998 - evolution mikrofon ailesi

HD’den sonra Ultra HD, 4K, 8K gibi kavramlar sesi nasıl etkileyecek? Bir ses üreticisi olarak yeni çıkan video teknolojilerini nasıl takip ediyorsunuz? Video teknolojilerine uygun ses ürünlerinizi nasıl planlıyorsunuz?

Yüksek kaliteli ses cihazları üreticisi olarak bu görüntü formatlarına eşdeğer ses kalitesi sağlıyoruz. Bununla birlikte tüketicilik (consumerisation) eğilimi ve medya tüketim alışkanlıklarındaki kayma ile birlikte tek kişilik yapım ekiplerine ve genel olarak ses konusunda eğitime yönelik cihazlara talebin artacağını görebiliyoruz. Yayıncılar bir programın başarısında sesin ve ilgili donanım ile insan gücüne yatırım yapmanın önemini biliyor olsalar da, muhabirler, video çekenler ve blogger’lar çoğunlukla tek başlarına çalışıyorlar. AVX sistemlerimiz gibi, kurulumu ve çalışması kolay ve hızlı ses cihazlarına ihtiyaçları var. Bazılarına iyi sesin görüntüleri üzerinde nasıl bir etki yaratacağını öğrenmeleri gerekiyor. Sennheiser sadece AVX, MKE 440, ClipMic digital ve MK 4 digital gibi ürünleri piyasaya çıkarmakla kalmıyor, kullanıcılara görüntüleri için nasıl harika ses yaratabileceklerini gösteren eğitim videoları da sunuyor.

Sesin geleceği nereye doğru evriliyor? Yayın dünyasında görüntü IT ve IP kavramlarıyla iç içe girmeye başladı. Sesi bu ortamlarda yeniden şekillendirmek gerekecek mi?

Yayıncılık dünyasındaki ses cihazları, ağlarla bütünleşmek üzere tasarlanıyor. Örneğin Digital 6000 ve Digital 9000 profesyonel kablosuz mikrofon sistemleri için sunduğumuz Dante ürünleri gibi cihazlar. Yayın amaçlı olmayan evolution wireless D1 gibi sistemler için mikrofon sistemlerini denetlemeye yönelik özel amaçlı uygulamalar tasarladık. 

Wireless Systems Manager yazılımımızla hem kablosuz mikrofonlar hem de kablosuz ses takip sistemleri için bir takip ve denetim yazılımı sunuyoruz.

Sennheiser’ın önümüzdeki döneme ilişkin projeleri ve hedeflerini öğrenebilir miyiz?

Yakında gerçekleşen NAMM fuarında Sennheiser, kablosuza geçmek isteyen müzisyenler ve sunucular için XS Wireless 1 ve XS Wireless 2 sistemlerini tanıttı. XSW 1 şu anda piyasada olup, XSW 2 ise Nisan’da çıkacak. GoPro HERO4 macera kameralarına yönelik MKE 2 elemanları da Nisan’da piyasaya çıkacak ve çekimlere harika sesler ekleyecek. Ardından yaz aylarında HandMic digital gelecek. Yılın sonuna doğru da AMBEO serimize yeni ürünü eklemek konusunda heyecanlıyız: AMBEO Smart Surround kulaklıklar akıllı telefon kolaylığıyla 3D stereofonik ses kaydedecek. 

En Çok Okunanlar
Dergi