Reklamı Kapat
Anasayfa > Söyleşiler > Azerspace-2 Geliyor
Azerspace-2 Geliyor
22.09.2018 14:57

Geçtiğimiz günlerde Azercosmos Bölge Müdürü Yolchu Hasanov ile bir söyleşi gerçekleştirdik ve Azercosmos’da yaşanan yeni gelişmeler konusunda bilgi aldık.

Geçtiğimiz yıl yaptığımız söyleşide Azercosmos yoğun çalışmalar içerisindeydi. O günden bugüne Azercosmos’da yaşanan yeni gelişmelerle ilgili bilgi alabilir miyiz?

Azercosmos, operatörü olduğu Azerspace-1 uydusu aracılığıyla devlet ve özel sektör müşterilerine doğrudan uydu yayınları, ses, video, veri ve mobil iletişim hizmetleri sunmaktadır. Azercosmos hizmetlerinin alıcıları çoğunlukla yurtdışı ülkeler olduğundan faaliyeti ağırlıklı olarak ihracata odaklanmıştır. Azerspace-1 uydusu dünya çapında 30’a yakın ülkede müşteri bazına sahiptir ve Azerbaycan, Türk, Rus, İngiliz, Gürcü, Ukrayna, Kırgız dillerinde yerel ve uluslararası 100’e yakın TV ve radyo kanalı yayınlamaktadır. Azerspace-1 uydu kapasitesinin kullanımı %80’e ulaşmıştır. Bu sonuç sadece 5 yıldır çalışmakta olan bir uydu operatörü için iyi bir gösterge olarak kabul edilebilir.

Azercosmos olarak faaliyetlerimizi yeni gelişmelerle ilgili hizmet yelpazesinin ve faaliyet coğrafyasının genişlemesi, yeni müşterilerin katılımının artması ve uydu tutumlarının tam olarak gerçekleştirilmesi doğrultusunda sürdürüyoruz. Bu amaçla, önümüzdeki süreçte, 2018 yılının Eylül ayında ikinci telekomünikasyon uydumuz olan Azerspace-2 kendi yörüngesine fırlatılacaktır. Azerspace-2 üzerinde çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Azerspace-2 uydusu 45˚ Doğu boylamında yer alacak ve Avrupa, Orta ve Güneydoğu Asya, Orta Doğu ve Tropikal Afrika bölgelerini kapsayacaktır. Uydu tasarımı, pek çok uygulamayı ve yüksek teknoloji kullanımını sağlayacak olan son derece güvenilir bir SSL 1300 uydu platformunu temel alacak. Yeni uydu, Azercosmos’a müşterilerine daha güvenilir hizmet vermesini sağlayacak.

Azercosmos’un Azerbaycan’a, komşu ülkelere ve kapsadığı diğer bölgelere verdiği hizmetler hakkında yenilikler var mı?

Azercosmos operatörü olduğu Azerspace-1 uydusunun ileri teknoloji tasarımı ve esnek ulaşabilme imkanları sayesinde dünyada milyonlarca insana bilgi ve komünikasyon hizmetlerine çıkış imkanı sağlamaktadır. Azerspace-1 uydusu Afrika, Avrupa, Orta Asya ve Orta Doğu’da 50’den fazla ülkeyi birleştiren ortak bir mekanda önemli bilgi vericisi fonksiyonunu sağlamaktadır. 

Faaliyet döneminin az olmasına rağmen, Azerspace-1 yeterince güçlü rakiblerin olduğu uydu yayım pazarında rekabete dayanıklı hizmet göstermektedir. Azerspace-1 uydusunun iyi konumlu orbital pozisyonda (46˚ Doğu) yerleşmesi, Azercosmos’un güçlü stratejik işbirliği, işlevsel olması ve müşteri memnuniyetini ön planda tutma prensipleri ile faaliyet göstermesi uluslararası pazarda hedeflerimizi genişletmeye imkan sağlıyor. Azerspace-1 uydusu geniş kapsama alanına sahip olduğundan VSAT sistemleri için de ideal bir uydudur. 

Türk pazarıyla ilgili çalısmalarınız konusunda neler söylemek istersiniz? İstediğiniz ilgi ve desteği bulabiliyor musunuz? Türkiye’ye özel projeleriniz var mı?

Öncelikle belirtmek isterim ki, Azerspace-1 uydusu Türkiye ve komşu ülkelerinde en yüksek sinyal kalitesine sahiptir. Türkiye kapsama alanında daha küçük antenlerle uplink olanağı sağlanmaktadır. Azerspace-1 uydusu üzerinden Türkiye’de TV ve radyo yayınlarının uplink/downlink hizmetlerini sağlamak, her türlü geçici süreli yayım iletim hizmetleri konusunda çalışmalarımız devam ediyor. Türkiye pazarında istediğimiz ilgi ve desteği bulduğumuza inanıyoruz. Türkiye’deki müşterilerimize en iyi hizmeti sunabilmek için müşteri talepleri doğrultusunda hizmet kalitesinin artırılması yönünde çalışmalarımız tüm hızı ile devam etmektedir. Müşterilerimize hizmet vermekte olan mühendislerimizin çok iyi düzeyde Türkçe, İngilizce ve Rusça konuşabilmeleri ve birçok çalışan mühendislerimizin Türkiye’de lisans ve yüksek lisans eğitimi alması ilginin artmasına neden olmuştur. 

Türkiye’de karasal yayın yapan TV ve radyoların yayınlarını Azerspace-1 uydusuna taşımak için Türkiye’de teleport hizmetleri sunmaktayız. Azerbaycan, Avrupa ve Türkiye’deki teleportlarımız aracılığıyla TV ve radyoları Azerspace-1 uydusu üzerinden yayınlamaktayız. Türkiye ile coğrafi olarak birbirinden uzak mesafelerdeki noktalar arasında çift yönlü uydu iletişimini sağlayabileceğimiz data ve TV projeleri üzerinde çalışmalarımız devam ediyor. 

Azerspace-2 uydusu ile ilgili çalışmalar hakkında bilgi alabilir miyiz?

Azercosmos, 2018’de Azerspace-2’yi piyasaya çıkarmayı planlıyor. Azerspace-2 uydusunun yörüngeye fırlatılmasını sağlayacak olan taşıyıcı roketin hazırlanmasında son çalışmalar programa uygun olarak devam etmektedir.

Azerspace-2 uydusu SSL şirketi tarafından Azercosmos için tasarlanmıştır. Azerspace-2, 35 aktif Ku-bant transponder yüklü telekomünikasyon uydusudur. Tasarlanan hizmet ömrü 15 yıldan fazladır.

Azerspace-2, Azercosmos’un ikinci telekomünikasyon uydusu olacak ve Azerspace-1’in mevcut kapasitesi üzerinde genişleyecektir. Uydu, Avrupa, Orta ve Güneydoğu Asya, Orta Doğu ve Tropikal Afrika bölgelerinde artan müşteri taleplerini karşılayabilmek için geliştirilmiş kapasite, kapsam ve hizmet teklifleri sunacaktır.

45° Doğu boylamında yerleştirilecek Azerspace-2 uydusunun yörüngesel pozisyonu, 46° Doğu’daki mevcut Azerspace-1 yörüngesinden sadece 1 derece uzaklıktadır. Bu da mevcut ve yeni müşterilerin uydu çözümlerini genişletmeye başlaması için uygun fırsatlar yaratıyor. Yeni uzay aracı ideal olarak daha küçük anten için tasarlanmış ve Doğu Afrika, Batı Afrika ve Orta Afrika, Avrupa ve Orta Asya arasında çapraz bağlantıya sahiptir.

Teknolojinin gücüyle yeni medyaların ortaya çıkması uydu yayıncılığının geleceğini etkileyecek gibi görünüyor. Azercosmos’un önümüzdeki döneme ilişkin pazarlama ve teknoloji yatırımları konusundaki çalışmalarını öğrenebilir miyiz?

Azercosmos kendi misyonu doğrultusunda, sürekli olarak hizmet kalitesini artırma amaçlı değer teklifini iyileştiriyor. Azercosmos önümüzdeki dönemde Azerspace-2 uydu kapasitesinin yüksek kaliteli hizmetlerini müşterilere mümkün olan en kısa sürede ulaştırmasını gerçekleştirecek ve müşterilerin iş operasyonlarına önemli bir katkı sağlayacaktır. Öte yandan, piyasayı sürekli izliyor, sektördeki en son yenilikleri gözlemliyor ve öğreniyoruz, aynı zamanda yenilikler doğrultusunda neler yapabileceğimizi araştırıyoruz. 

Kozmik hizmetler alanında elde edilmiş belirli deneyimi ve havacılık alanı üzerinde temel bilimsel araştırmaların pratik çalışmalarla desteklenmesini dikkate alarak Azercosmos’ta “Araştırma ve Geliştirme Merkezi” kurulmuştur.

Araştırma ve Geliştirme Merkezi faaliyetinin temel amaçları havacılık ve uzay alanında öncü teknolojik çözümlerin ülkede uygulanmasında, teorik ve pratik çalışmaların yürütülmesi, Azercosmos’un iç ihtiyaçlarını karşılanması için çalışmalar yapılması ve teknolojik ürünlerin hazırlanması, araştırmalar sonucunda hazırlanmış ticari çözümleri ulusal ve uluslararası pazarda tanıtılmasıdır.

En Çok Okunanlar
Dergi