Reklamı Kapat
Anasayfa > Haberler > Tarantino Filminin Miksinde Nugen Halo Upmix Kullanıldı
Tarantino Filminin Miksinde Nugen Halo Upmix Kullanıldı
22.11.2019 19:04

Akademi ödüllü film yönetmeni Quentin Tarantino endüstrinin en saygın sanatçılarıyla bir başyapıt ortaya koymak üzerinde çalışırken ayrıntılara özen gösteriyor. Yapımların en önemli unsurlarından biri, görselleri tamamlayan seslerin izleyiciyi çevreleyen doğası. Son filmi Once Upon a Time in Hollywood için Tarantino’nun uzun zamandır çalıştığı miks uzmanı Michael Minkler ile usta müzik editörü Jim Schultz, benzersiz bir ses prodüksiyonu gerçekleştiriyorlar. Filmde 1960’lardan orijinal radyo yayınları, şarkılar ve müzikler kullanıldığı için, ikili stereodan 5.1/7.1/Dolby Atmos’a ve tersi miksler için Nugen Audio’nun Halo Upmix eklentisini seçti.

Minkler ile Schultz, Tarantino’nun izleyicileri filmin içerisine çekme isteğini hesaba katarak, ses kaynaklarının doğal seslerini koruma yeteneği nedeniyle Nugen Halo Upmix’i seçtiler. Orijinal kaynağa bağlı kaldılar ve kayıtların otantikliğini korudular.

Jim Schultz ve Mike Minkler

Halo orijinallere sadık ses yaratmaya son derece yardımcı oldu. Minkler şunları söyledi: “Bazı kaynaklar mono veya iki kanallı stereo idi; baş veya daha fazla kanallı hiçbir şey yoktu. Bugün 7.1 dünyada yaşıyoruz, bu nedenle Once Upon a Time in Hollywood’un salonu doldurması gerekiyordu, ama sadece filmin akışına uygun bir şekilde. Bazen üç veya beş kanalla, bazen de yeki kanal veya Atmos ile çalıştık. Bazı durumlarda mono bir kaynaktan 7.1’e upmiks yapmamız zordu ama Nugen Halo Upmix bunu başarıyla gerçekleştirdi.”

Yıllardır Tarantino ile çalışan Minkler ve Schultz, filme ve öyküye uygun ve ona hizmet eden ses yapmaları gerektiğini biliyorlar. Schultz yorum yaptı: “İzleyicilerimizin filmi çok daha çevreleyen bir şekilde deneyimlemelerini istediğimiz anda Nugen Halo Upmix işin içine başarılı olarak girdi. Karakterlerin müziği dahili bir anlatıcı noktasından deneyimlemelerine uygun bir ortam yaratabiliyoruz. Arka planda müzik çalarken ve bir oyuncu otomobile girerken, otomobil çalıştığında müzik radyo versiyonu olarak başlayabiliyor, ama oyuncular arabayı sürerken tam dinamik bir surround upmikse geçerek izleyicilerin şarkıyı daha derinden ve duygusal bir şekilde deneyimlemelerine imkan veriyor. Bu izleyicilerin fark etmelerini istemediğimiz bir şey. Öylesine organik ve saydam olmalı ki, izleyiciler filmin içine çekildiklerini hissetmeliler. Nugen Halo Upmix yapımda benzersiz bir akış sağlamamıza imkan veriyor.

Schultz Nugen yazılımıyla çalışmasının en büyük avantajının esnekliği olduğunu söyledi: “Halo son kullanıcıya istediği upmiksi elde etme esnekliği veriyor. Bunun içerisinde merkez kanal yayımından, alçak frekans yüklemeye, merkez kanaldan surround genişliğine yaymaya kadar her şey var. Yaratıcı upmiks için tek butonla her şeyi halleden bir çözüm yok. Özelikle böyle bir film için istediğimiz şekilde düzenlemeye yarayan araçlara ihtiyacımız var.  Nugen Halo Upmix, Once Upon a Time in Hollywood filmindeki iş akışımıza çok katkıda bulunuyor ve ondan çok yararlanıyoruz; filmdeki hemen her şarkıyı bu yazılımla hazırlıyoruz. Nugen ekibiyle çalışmak da çok iyi. İletişim kurduğum ilk dakikadan itibaren, ne üzerinde çalıştığımızı, neyi denemek istediğimizi ve ne aradığımızı anlatırken yardımcı olmaya istekliler ve her iletişim içerisinde kalıyorlar.