Reklamı Kapat
Anasayfa > Makaleler > “Cinegy’nin yazılım araçları hem uzaktan hem de bulut ortamında yardımcı olmaya hazır...“
“Cinegy’nin yazılım araçları hem uzaktan hem de bulut ortamında yardımcı olmaya hazır...“
18.05.2020 17:55

Cinegy yetkilileri CEO Jan Weigner, Genel Müdür Daniella Weigner ve Ürün Yönetim Bölümü Başkanı Lewis Kirkaldie ile dünyanın yaşadığı COVID-19 salgın sürecini ve Cinegy’nin bu süreçte neler yaptığına dair bilgiler içeren bir söyleşi gerçekleştirdik.

  • Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını, herkesin yaşama biçimine çeşitli kısıtlamalar getirdi. Cinegy bu salgına karşı nasıl önlemler aldı? Dünya genelindeki kullanıcıları ile etkileşimi nasıldı? 

Zor zamanlar yaşıyoruz. COVID-19 tüm dünyada bireyler ve işletmeler için yıkıcı sonuçlar yarattı ve yaratmaya devam ediyor; yayıncılık endüstrisi de bunun dışında değil.

Cinegy küresel karantinanın başından itibaren çözümlerini tüm müşterilerine geliştirmeye, desteklemeye ve tedarik etmeye devam edebilmenin yaratıcı ve esnek yollarını bulmak için sorumluluk üstlendi. Cinegy ekipleri tüm karantina sürecinde dünyanın her yerinde, gerektiğinde uzaktan, ama yine aynı hizmet düzeyini sağlayacak şekilde çalışmaya devam ediyor.  

İşyerlerinde ziyaretler mümkün olmasa da, örneğin Cinegy Profesyonel Hizmetler ekibi görüntülü aramalar, ekran paylaşımı ve uzaktan erişim gibi çeşitli araçlar kullanarak uzaktan belli sorunlar için uygun çözümlerle müşterilere yardım etmeye alışkın. 

Daha benzeri görülmemiş bu zamanlarda evden çalışmak artık hoş bir seçenek değil, işlerin devamlılığını kolaylaştırmak için birçok kişinin önünde duran bir gereklilik. Devam etmekte olan kriz şirketleri çalışma şekillerini yeniden değerlendirmeye ve bir süredir düşünmekte oldukları değişiklikleri sonunda gerçekleştirmeye zorladı. Teknolojik altyapılar mevcut ve araçlar kullanılmaya hazır. Çekimden prodüksiyona ve dağıtıma kadar her şey uzaktan ve ihtyaca göre tümleşik olarak bulut ortamında yürütülebiliyor, ve Cinegy’nin yazılım araçları müşterilerin bu hamleyi yapmalarına yardımcı olmaya hazır; hemen şimdi.

Cinegy işleri kolaylaştırmak için yazılım araçlarının ek ve güncellenmiş özelliklere sahip yeni sürümlerini piyasaya sürüyor. Örneğin yeni çıkan Cinegy Multiviewer v.15 artık çoklu düzenlerde çıkışa, 8K TV formatlarına, SRT görüntü akışına, NDI çıkışlarına imkan veriyor ve bir akıllı telefondan bile çalıştırılabiliyor. 

Cinegy’nin yazılım çözümlerinin hepsi esnek çalışma pratiklerine uygulanabiliyor. Cinegy CEO’su Jan Weigner “uzun zamandır sanallaşma ve IP’nin destekçisi olduk ve bulut teknolojisi sadece başka yerde bulunan birinin bilgisayarını kullanmaktan ibaret değil” diyor.

Ofiste çalışan personelinize bir dizüstü bilgisayar, internet erişimi ve (yerel veya buluttan) Cinegy yazılımına erişim sağlayın, ve işte Cinegy Desktop kullanarak uzaktan içerik yapımına, Cinegy Air ile uzaktan yayına, Cinegy Multiviewer ile kanalları uzaktan izlemeye hazırlar. İster evinizden, ister başka bir yerden olsun, bulut ortamında çabucak bir kanal kurabilirsiniz.

CEO
Jan Weigner

İş akışlarımızı zaten benimsemiş olan müşterilerimiz yükselen yeni çalışma pratiklerine daha hazırlar. Bu çalışma sürecindeki değişime hazır olmak, bir teknolojik değişime hazır olmaktan çok daha zor. İçinde bulunduğumuz koşullar değişimi zorunlu kılıyor. Engeller azaldı ve şimdi değişimi benimseme zamanı.

  • Bu salgın nedeniyle etkinliklerin hepsi iptal edildi. Örneğin NAB fuarı iptal edildi. Ama Cinegy sık sık webinar düzenliyor. Bu webinar’larda hangi konulara yer veriyorsunuz? Tanıttığınız yeni ürünler hakkında bilgi alabilir miyiz?

NAB gibi önemli fuarlar iptal edildiği için Cinegy müşterilerine ve çözüm ortaklarına erişmek, bağlantı kurmak, yenilikler ve güncellemeler hakkında bilgilendirmek için ayrıntılı web seminerleri sunmak üzerinde odaklanıyor. Bunların içerisinde yüksek katılım sayıları ve ilgi gören ürün tanıtımları ve soru-yanıt oturumları var. Ve birden fazla dilde gerçekleştiriliyor. 

Cinegy, Virtual NAB Webinar’i için HA Design ile güçlerini birleştirmenin yanı sıra, kendi başına da hem İngilizce hem Rusça, özel olarak Cinegy Multiviewer v.15 sürümündeki yeni özellikleri detaylandıran ve genel olarak yeni ürünleri ve uzaktan çalışmak zorunda kalmanın zorluklarıyla başa çıkmalarında Cinegy’nin yayıncılara ve prodüksiyon kuruluşlarına yardım etme yolları hakkında ürün güncellemeleri ve genel bilgi web seminerleri de verdi. 

  • Cinegy yayın dünyasının yeni kavramları üzerine en erken çözüm üreten firmaların başında geliyor. Örneğin IP ve 8K kavramları konusunda çözümler ürettiğinizi biliyoruz. Bu çözümleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?

Son zamanlarda 8K ve IP en çok ilgi gören konular, ve Cinegy sahadaki uzmanlar olarak küresel ölçekte basında TVB Europe (The Future for 8K), IBC 365 (Powering on to an 8K future) ve Creative Planet Network (Managing Monster 8K) gibi bir dizi yayında yer aldı. Tokyo Olimpiyat Oyunlarının yayınıyla 2020’nin 8K yılı olması bekleniyordu; insanlar evlerinde ilk olarak bu düzeyde ayrıntıyı tüm görkemiyle izleyecekti. Ama bunun yerine internet kaynaklarından görüntüleme gereksiniminin yükselmesiyle birlikte, birçok yayıncı yeniden daha önceki çözünürlüklerle çalışmak zorunda kaldı. 

Uydu teknolojilerinin veri boyutu sınırlamaları nedeniyle muhtemelen geleneksel yayıncılardan çok OTT hizmet sağlayıcıların öncülük edecek olmasına rağmen, 8K çözünürlüğe geçiş hala olası. Sahadaki Netflix gibi başlıca oyuncular şimdiden 4K yapımlardan düşük hiçbir şeyi kabul etmiyorlar, ve müşteri talepleri, 8K TV ekranlarının piyasaya çıkmaları ve fiyatlarının uygun hale gelmesiyle birlikte 8K çözünürlük çok da uzağımızda olmayacaktır. 

Ve Cinegy hazır. Geçen yıl tüm prodüksiyon ürünlerinin 8K yetenekli hale geldiğini ve beş yıldır 8K görüntü ve hatta daha da yüksek çözünürlüklü dosyalar üzerinde çalışmakta olduğumuzu açıklamıştık. Cinegy Daniel2 kodek özellikle 8K ve daha yüksek çözünürlüklü prodüksiyonları hedef alarak, kaliteden ödün vermeksizin Apple ProRes ve AVID DNxHR kodekleri ile kıyaslandığında 20 kata kadar yüksek işlem hızları sunuyor. 

Weigner vurguladı: “He ne kadar 8K çözünürlük çok daha fazla bellek kapasitesi gerektirse de, Daniel2 sayesinde 8K prodüksiyon HD yapım kadar hızlı ve kolay. Fakat HD günlerinden bu yana bellek depolama maliyetleri çok büyük ölçüde düşerken, SSD’nin gelişmesi sayesinde bellek hızlarının çok yükseldiğini de gördük. Tüm bu etkenleri bir araya getirdiğimizde, pek pahalı olmayan dizüstü ve masaüstü bilgisayarlar üzerinde Adobe Premiere gibi standart NLE yazılımlarıyla 8K prodüksiyonun maliyeti 2000 doların altına iniyor.

Weigner üç yıllık Dell dizüstü bilgisayarı üzerinde hiçbir aksaklık veya hız sorunu yaşamadan 8K kurgu yaptığını ifade ediyor. Bu kurgu elbette Adobe Premiere içerisindeki GPU tarafından hızlandırılan Daniel2 kodek kullanarak mümkün hale geliyor ve Cinegy’nin GPU ile hızlandırılmış H.264 veya HEVC kodekleri kullanarak dağıtım ve yayın için dışarıya aktarmak mümkün oluyor.

Weigner sözlerine ekledi: “Bu yöntem üst düzey iş akışları için tatmin edici olmayabilir, ama ortalama haber, spor, hatta belgesel prodüksiyonları için yeterli olacaktır. Long GOP kodek formatlarını kurgulamak çok daha zordur. Ama NLE yazılımına bağlı olarak yayın sırasında proxy veya render ara belleği kullanımı ve grafik kartlarıyla donanım hızlandırma sayesinde böyle bir sorun söz konusu olmaktan çıkacaktır.

Kesin olan şu ki, bir prodüksiyonu geleceğe dönük 8K yapmak riskleri azaltacak ve uzun vadede satış için daha cazip hale getirecektir.

  • Cinegy yıllardır Türk pazarına çözümler sunuyor. Ve geçtiğimiz Ocak ayında İstanbul ofisini açtınız. İstanbul ofisi neler yapacak? Türk pazarına yeni çözümler ve hizmetler mi sunacak?

Cinegy 2020 Ocak ayında yerel bölgedeki işletme çözüm ortaklarına, sistem bütünleştiricilere ve müşterilere daha hızlı ve yüksek kaliteli müşteri hizmetleri sağlamak için İstanbul’da yeni bürosu Cinegy Medya AŞ’ni açtı. 

Cinegy’nin Türkiye’de var olan müşteri tabanı içerisinde bölgenin en büyük medya grupları, eğitim kurumları ve kurumsal müşterileri var. Bu müşterilerin sürekli değişen ve gelişen iş akışlarına ve dönüşüm gereksinimlerine yanıt verebilmek için, Cinegy deneyimli teknik ve satış personelinden oluşan bir yerel ekip kurdu. 

Cinegy GmbH Genel Müdürü Daniella Weigner şunları söyledi: “Bizim için yeni teknolojilerde, araştırma ve uygulamada her zaman önde gittiği ve ülkede bir dizi geniş kapsamlı ve önemli projenin gerçekleşmesine yardımcı olduğumuz için Türkiye’de yerel bir büro açmaya karar verdik. Yerel ofisimizin açılmasının hemen ardından maalesef Covid-19 salgını ile karşı karşıya kaldık. Cinegy Medya bu salgın döneminde müşterilerimizle yakın iletişim içinde bulunarak destek ve demo gibi ihtiyaçlarını anında karşıladı. Bu da çok kısa sürede bize gösterdi ki Cinegy Medya’yı hayata geçirmek her boyutu ile çok doğru bir karardı.

Genel Müdür
Daniella Weigner 

  • Yayın teknolojileri 2000’li yıllarla birlikte evrilmeye başladı ve her şey yazılım temelli sistemlere kaydı. Yayın teknolojilerinin kısa ve uzun vadede geleceğini değerlendirmenizi istesek nasıl bir tablo ortaya çıkar?

Birçok endüstride yüksek teknolojili donanım eğilimi, özel amaçlı donanımlardan yazılım çalıştıran uzmanlaşmış platformlara, daha sonra da yazılım uygulamaları çalıştıran, piyasada yaygın satılan hazır COTS (Commercial Off The Shelf, Raftan Al Kullan IT Ekipmanı) IT donanımına doğru giden yenilikçi ve aşamalı bir seyir izliyor. Sezgisel olarak, IT donanımı yaygın, açık ve birçok ortamda kendini kanıtladığı için, COTS yaklaşımı yayıncılık endüstrisi için mantıklı, ve yeni normalimiz olan uzaktan yapım çağı doğarken bu özellikle çok yardımcı oluyor. 

Yayıncılar pahalı, özel amaçlı televizyon tesislerini, standart ve yaygın IT donanımı ve Cinegy’nin iş akış yazılımı ile değiştirerek, güvenle depolanan, hemen belirlenebilen ve hızla erişilebilen içeriklerin avantajlarından yararlanabiliyorlar. İster SaaS (yazılım hizmeti), ister sanallaştırılabilen bellek grupları, bulut veya tesis içi donanım olsun, Cinegy standart IT donanımı ve özelleştirilmiş olmayan veri depolama teknolojilerini kullanarak COTS çözümler sunuyor. Cinegy bugün yazılım tanımlı televizyon yayıncılığının (Software Defined Television) temsilcisi.

  • Cinegy’nin önümüzdeki döneme ilişkin ürün geliştirme, satış ve satış sonrası hizmetler konusundaki hedeflerini öğrenebilir miyiz?

Peki gelecekte neler olacak? Cinegy Multiviewer’ı Version 15’e güncellemenin yanı sıra herkese hitap eden Cinegy Route v.15’i de kısa süre önce piyasaya sürdük. Ayrıca Cinegy Air v.15 sürümünü Beta Partner çalışması ile test ediyoruz ve çok yakında hazır hale gelecek.

Yeni Cinegy Route sürümü, en önemlileri paketlenmiş SRT akışı tam desteği, ikincil etkinliklerin yönlendirilmesi(otomasyon) için Cinegy Event Manager ile bütünleşme ve yüksek DPI çözünürlükleri desteği olmak üzere bir dizi yeni özellik sunuyor. 

Yakında çıkacak olan Cinegy Air v.15, 8K, SRT ve NDI desteğinin yanı sıra çok istenen DTMF desteği, sıradaki medyayı ön izleme desteği ve akış içi altyazı ekleme yeteneklerini de sunacak. 

Cinegy Ürün Yönetim Bölümü Başkanı Lewis Kirkaldie: “En bilgili müşterilerimiz bizimle çalıştıkları tüm süre boyunca en son kodek avantajlarından yararlanarak platformlarını sürekli ileriye taşımayı garantilemek için yazılım güncellemelerimizi de içeren düzeyde bir servis anlaşması yaptılar.

Ürün Yönetim Bölümü Başkanı
Lewis Kirkaldie

Profesyonel hizmetlerimiz her müşterimizin yazılımlarımızı kendileri için en iyi çalışacak şekilde kullanmalarını garantilemek için müşterilerimize yeniliklerini planlama ve test etmelerinde, işletme gereksinimlerini belirlemekte yardımcı oluyor.” 

Cinegy yüzü ileriye dönük bir şirket olmakla gurur duyuyor ve bugün birçok firmanın önümüzdeki yıllarda bile tam olarak kullanamayabileceği teknolojileri geliştirmekle ve desteklemekle meşgul. 8K şu anda birçok kişiye uzaya çıkmak gibi görünebilir, ama geleceğin teknolojileri için gereken çözünürlüğün sadece başlangıcı olabilir. Ve Cinegy bu gereksinimleri karşılayabilecek altyapıya sahip.  

Cinegy olarak Türkiye ve çevre bölgelerdeki tüm müşterilerimize iyi dileklerimizi sunarken, eşi görülmemiş zamanlarda herkesin güvende ve iyi kalmasını umuyoruz.