Reklamı Kapat
Anasayfa > Ürünler > Atomos NEON HDR Sinema Monitörü/Kaydedicisi
Atomos NEON HDR Sinema Monitörü/Kaydedicisi
20.12.2020 17:12

NEON 17 ile NEON 24, kayıt ve oynatım da yapan gelişmiş set ve stüdyo 4K HDR yapım monitörleri. Tüm ekranda 1000nit/cdm2 parlaklık, 0 nit/cdm2 siyah nokta elde edebilmek için, baştan sona yerel kısma (FALD) sağlıyor. Geniş renk gamı DCI P3 kapsamı, HDR izleme için dahili LOG dönüşümleri, SDR için kişisel 3D LUT’larla NEON serisi hem prodüksiyon hem de post prodüksiyon için kusursuz izleme sağlıyor. 

Koyu siyahlar ve geniş renk gamıyla tüm ekranda parlaklık

Üst düzey model NEON 24’teki yüksek kaliteli 17:9 4K DCI çözünürlük, 10 bit panelde aslına sadık görüntü ve baştan sona kısılabilen arka ışık, 0 nit koyu siyahlar ve 1000 nit HDR tepe parlaklık değeri sağlıyor. 

Renk yönetimli görüntüleme

AtomHDR sistemi girişi doğru yönetme ve gamma/gamut görüntüleme imkânı veriyor. Seçilebilen monitör modlarının SDR veya HDR proje ayarlarında çalışmaya imkân vermesi, her iki kamera çekim ayarlarıyla veya Rec.709, Rec.2100 HLG, ST.2084 PQ dahil belirlenmiş dağıtım standartlarıyla eşleşiyor. NEON, DCI-P3 kapsamıyla gerçek ve kusursuz renk sağlıyor. Birbiriyle tutarlı sunumlar için BT.2020 gibi geniş renk gamları AtomHDR sistemiyle kusursuz şekilde işleniyor. Belli bir görünüm veya pozlama telafisiyle izlemek için dahili dönüştürmeler LOG’dan HDR standartlarına çevrime veya SDR için 3D LUT’lardan yararlanmaya imkân veriyor. SDR, LUT, HDR için opsiyonlarla hedef ekrana en iyi uymak için downstream çıkış opsiyonları standartlar arasında çevrim sağlıyor. 

Esnek ve yükseltilebilen I/O

NEON platformunun temelindeki modüler yaklaşım, monitörün giriş-çıkışının bakımının kolay, paneli hizmetten çıkarmadan değiştirmenin ve yükseltmenin mümkün olmasını garantiliyor. Hem giriş hem de döngü çıkışı için HDMI 2.0 destekli, NEON’un beyni Master Control Unit (MCU), 60p’ye kadar 4096 x 2160 4K DCI formatta görüntü girişi desteği sağlıyor. 

MCU aygıt yazılımı kolayca yükseltilebiliyor ve dahili belleğinde 8 adede kadar 3D LUT yüklemeye ve saklamaya imkân veriyor veya iOS üzerinde AtomRemote App yoluyla NEON’a kolayca yüklenebilen sınırsız bir kütüphane depolamak için bir 2.5” HDD veya SDD kullanabiliyor. MCU Xpansion portu yoluyla ikinci düzeyde genişletme sunuyor ve NEON’daki AtomX SDI modülü 2 adet 12G SDI sağlıyor. Yapılandırılabilen portlardan 4K60p çözünürlüğe kadar görüntü girişi yapılabiliyor. 

Record ve Playback modları

SDI yoluyla kameralara veya herhangi bir görüntü kaynağına bağlanarak 12 kanala kadar gömülü sesle 12G veya Dual 6G yoluyla 4K DCI 60p’ye kadar çözünürlükler, ya da 1.5/3G SDI yoluyla 2Kp60’a kadar daha düşük çözünürlükler ve kare hızları desteklenebiliyor. Kayıtlar medyayı boşaltmadan veya kamerayı kayıt modundan çıkarmadan kolayca oynatılabiliyor ve gözden geçirilebiliyor. HDCP içermeyen HDMI sinyalleri 8 adede kadar ses kanalıyla 4K60p veya HD 120fps’ye kadar destekleniyor ve HDR bilgi karesinin giriş sinyal tipine otomatik olarak eşleşmesi tespit ediliyor. 10 bit 422 kayıtlar Scene Shot Take dosya isimlendirme kullanılarak endüstri standardı Avid DNx Codec Apple ProRes olarak saklanıyor. Dosya başlığındaki zengin üstverilerden, varlıkları planlama için NLE veya MAM sistemi yararlanabiliyor.

NEON üzerinde SSD’ye veya başka Atomos aygıtlarından SSD’lere kaydedilen dosyaları oynatmak için sadece SSD’yi MCU sürücü yuvasına yerleştirmek yeterli. Klipler de NEON üzerinde oynatmak için ProRes/DNx’e kodları dönüştürülebiliyor ya da NLE’den doğrudan dışa aktarılabiliyor. 

Kare kılavuzları ve anamorfik yayma

EBU R5 Graphic ve Action güvenli alanlar opsiyonlarıyla çeşitli yayın kare kılavuzları sağlanabiliyor. Sinematik kılavuzlar da var ve çeşitli lenslerle eşleştirmek için 2x, 1.5x,1.33x desteğiyle anamorfik yayma (de-squeeze) moduyla birlikte kullanılabiliyorlar.

Dalga şekli monitörleri

Luma geçidi, RGB geçidi, seviyeleri belli şebeke ölçekleriyle izlemek için vektör büyültmeli vektörskop sunuyor. 

Piksel zoom

Operatörlere görüntünün etrafında çevirme ve tarama yaparak çekimleri odak ve ayrıntılar açısından kontrol etme imkânı veriyor. 

Odak zirvesi

Renk, mono ve kenarlar sadece kolay odaklama ve çekim seçimi sağlıyor. Geleneksel olarak sette kullanılıyor olsa da, çekim seçimlerini gözden geçirirken de ideal. 

Ayarlanabilir zebralar

Pozlama kontrolü ve analizi sağlıyor.

False color

Pozlamayı belirlemek veya güç pencereleriyle boyanması gerekebilecek alanları belirlemek için pozlama kontrolü ve analizi hem prodüksiyonda hem de post prodüksiyonda kullanılabiliyor. 

Bir bakışta ses

Seçilen stereo çiftin kulaklıkla dinlenmesiyle tüm gömülü kanallar için ses PPM’leri (peak programme meter) sayesinde ses sinyallerinin seviyeleri kolayca görülebiliyor. MCU üzerindeki 3.5mm jak yoluyla ek giriş yapılabiliyor. 


Ürün NEON HDR Sinema Monitörü/Kaydedicisi
Marka Atomos
Firma Linka
Telefon 0212 358 45 20
Web www.linkgroup.com.tr