Reklamı Kapat
Anasayfa > Ürünler > ARRI Multicam System Çoklu Kamera Sistemi
ARRI Multicam System Çoklu Kamera Sistemi
19.04.2022 12:25

Görüntü yönetmenleri sinematik bir görünüm için çaba gösteriyorlar; yapımcılar verimli ve esnek iş akışları arıyorlar. Canlı, çok kameralı yapımlar söz konusu olduğunda, bu gereksinimler birbiriyle çatışabilir. ARRI’nin bu soruna verdiği yanıt, uzman firma DTS ile ortaklaşa geliştirilen, entegre edilmesi kolay bir fiber iletim sistemi. ARRI kameralar ve 1800 fiber arka ucun (backend) kombinasyonu, canlı iletim sisteminin verimliliğiyle sinematik bir estetik sunar.

Müşteriler, canlı HD veya UHD/4K sinyallerini OB naklen yayın araçları veya stüdyolar gibi standart prodüksiyon ortamlarını kullanarak bir yayın tesisine, sahne ekranlarına veya sosyal medya kanalına aktarırken; aynı anda post prodüksiyon, rötuş veya ağır çekim efektleri için kamera içinde kayıt yapabilirler. ARRI Multicam System, program yapımcılara ihtiyaçlarına göre uyarlanabilen esneklik sağlamak için çeşitli bileşenleri bir araya getirir.

ARRI Multicam System özellikleri

Verimli ve esnek sistem 

 • Rec 2100’e göre PQ veya HLG’de Canlı HDR 
 • Rec 2020’ye göre geniş renk alanı 
 • 4K UHD kayıt ve çıkışlar 
 • Güç dahil olmak üzere 2 km’ye kadar uzun iletim mesafesi
 • Tally arabirimi 
 • İnterkom kanalları 
 • Dönüş video arabirimi (yalnızca AMIRA) 
 • Prompter kanalı 
 • Genlock desteği (yalnızca AMIRA) 
 • Dahili kayıtlı ağır çekim uygulaması

Look Library görünümleri ve 3D LUT’lar

 • Look Library görünümleri ve 3D LUT’ler (33 ağ noktası ve ek meta verilerle) Sony veya Skaarhoj RCP kullanılarak yüklenebilir, kullanılabilir ve değiştirilebilir
 • ARRI Color Tool çok hassas ve gelişmiş renk ayarları sağlar
 • Çok kameralı prodüksiyonlar için kameraların renklerinin kolayca eşleştirilmesi ve spesifik, yüksek kaliteli görünümler yaratma

En iyi HDR

ARRI dijital kameralar her zaman HDR özellikli oldu; endüstrinin HD TV’nin 14+ durak dinamik aralığının ötesine nasıl ilerleyebileceğini düşünen yayıncılar için önemli bir husus, ITU- R BT.2100 tarafından tanımlandığı gibi Dolby PQ veya HLG formatlarında HDR dağıtımı için mükemmel bir başlangıç noktası. 

ARRI kameralı HDR, daha da iyi bir genel görüntü kalitesi sağlar; daha koyu siyahlar ve daha parlak beyazlar ile daha yüksek kontrast; daha canlı renkler; daha fazla derinlik; daha ayrıntılı, daha keskin bir görüntü; ve daha fazla görünümü mümkün kılan daha geniş bir aralık.

AMIRA Live

ARRI Multicam uygulamaları için ilk kamera tercihi olan AMIRA Live, çok kameralı canlı prodüksiyonlar için özel olarak tasarlandı. Kamerayı fiber arka uca bağlayan birkaç harici kablo yerine, AMIRA Live bu kabloları kendi bünyesinde barındırarak çok daha sade bir kamera yapılandırması sağlar. ARRI’nin Super 35 format sensörünün sinematik görüntü kalitesiyle sistem kamerasının verimliliğini bir araya getiren AMIRA Live, yayıncılar için benzersiz ve heyecan verici bir seçenek.

AMIRA Multicam kurulumu

AMIRA Multicam, örneğin PGM Return, Tally (yeşil/kırmızı) ve Genlock ile arayüzler sağlayarak mevcut altyapıya kolayca entegre edilebilir. Sistem, DTS, Ereca, Protech Nipros, MultiDyne, Sokong ve Telecast gibi fiber tabanlı iletim tipleri ile çalışır ve tüm video ve veri sinyallerinin tek bir SMPTE-311 fiber kablo üzerinden taşınmasına olanak tanıyarak, güç ve ayrıca kablosuz (RF) ve Ethernet/BNC kablo bağlantısı sağlar. Ayrıca, canlı SDI çıkışına paralel olarak CFast 2.0 kartlarına LogC dahil olmak üzere herhangi bir formatta dahili kayıt yapılmasına olanak tanır. LogC kaydı, üretim süreci boyunca tüm görüntü bilgilerinin tutulmasına imkân verir, aynı zamanda kamera içinde veya prodüksiyon sürecinin daha sonraki herhangi bir aşamasında bir renk alanı hedefine aktarma seçeneği de sunar.

AMIRA’lar, teknisyenlerin kendilerini rahat hissettikleri araçları kullanmaya devam etmelerini sağlayan endüstri standardı Sony Remote Control Panel’ler (RCP’ler) ile kontrol edilebilir. Böylece sistem, ENG tarzı PL ve B4 lensler, EF lensler ve sinema tarzı lensler için Sony RCP görüntü parametresi ve iris kontrolüne imkân verir. Parametreler şunlar: Otomatik iris, siyah R/G/B, master siyah, beyaz R/G/B, 5600K override, otomatik beyaz dengesi, beyaz dengesi, ND filtre seçimi, detay, deklanşör, ECS deklanşörü, master kazanç, gamma R/ G/B, master gamma, master siyah gamma, master knee, doygunluk, sahne dosyaları, arama ve renk çubukları. 

ARRI Camera Protocol CAP aracılığıyla ilgili tüm kamera parametrelerine erişimi destekleyen Skaarhoj RCP V2 ile daha esnek bir RCP işlemi sunulur.

SDR’de bile en iyi HDR sonuçları

Klasik yayın kameralarıyla yakalanması mümkün olmayan yüksek kontrast aralığına sahip sahneler, ARRI görüntü sensörünün yüksek dinamik aralığı sayesinde SDR/Rec.709’da bile tüm ayrıntılarıyla kaydedilebilir.


Ürün Multicam System Çoklu Kamera Sistemi
Marka ARRI
Firma Linka
Telefon 0212 358 45 20
Web www.linkgroup.com.tr

En Çok Görüntülenenler
Dergi